RulesFinder (1.1.7) - en to nl translation catalogue (121 entries)

en: Register
nl: Registreren

en: Content
nl: Inhoud

en: Description
nl: Beschrijving

en: Administration
nl: Beheer

en: On
nl: Aan

en: new
nl: nieuw

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Version
nl: Versie

en: Overview
nl: Overzicht

en: Search
nl: Zoeken

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Default
nl: Standaard

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Versions
nl: Versies

en: Send Email
nl: E-mail versturen

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Current version
nl: Huidige versie

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Users
nl: Gebruikers

en: full
nl: volledig

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
nl: @site is momenteel wegens onderhoud niet beschikbaar. De website zal binnenkort weer beschikbaar zijn. Bedankt voor uw geduld.

en: Create content
nl: Inhoud aanmaken

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Add a comment
nl: Reageer

en: Rules
nl: Regels

en: Messages
nl: Berichten

en: Result
nl: Resultaat

en: simple
nl: eenvoudig

en: Publish
nl: Publiceren

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Sections
nl: Secties

en: Search help
nl: Hulp bij zoeken

en: About
nl: Over

en: Publish content
nl: Inhoud publiceren

en: Unpublish comment
nl: Reactie depubliceren

en: Add new rule
nl: Regel toevoegen

en: Relevance
nl: Relevantie

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Rule
nl: Regel

en: Relations
nl: Relaties

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Ruby
nl: Robijnrood

en: Delete comment
nl: Reactie verwijderen

en: Search index
nl: Zoekindex

en: Publish comment
nl: Reactie publiceren

en: @interval ago
nl: @interval geleden

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Normal vote
nl: Normale stem

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
nl: Het standaardlabel voor beoordelingen van inhoud. Als er meerdere beoordelingen met verschillende labels op bepaalde inhoud worden uitgebracht, overweeg dan om een totaalbeoordeling toe te voegen.

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Delete content
nl: Inhoud verwijderen

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Full comment
nl: Volledige reactie

en: Save comment
nl: Reactie opslaan

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Unpublish content
nl: Publicatie ongedaan maken

en: Make content sticky
nl: Inhoud vastgeplakt bovenaan de lijst maken

en: Make content unsticky
nl: Inhoud niet vastgeplakt bovenaan de lijst maken

en: Promote content to front page
nl: Inhoud op de voorpagina zichtbaar maken

en: Remove content from front page
nl: Inhoud van de voorpagina verwijderen

en: Save content
nl: Inhoud opslaan

en: Taxonomy term page
nl: Pagina met taxonomietermen

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Latest version
nl: Laatste versie

en: Update URL alias
nl: URL-alias bijwerken

en: Validity
nl: Geldigheid

en: Icon Link
nl: Icoonlink

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Text value
nl: Tekstwaarde

en: Publish taxonomy term
nl: Taxonomieterm publiceren

en: Unpublish taxonomy term
nl: Taxonomieterm depubliceren

en: Access denied. You must log in to view this page.
nl: Geen toegang. Login om deze pagina te bekijken.

en: Reset your password
nl: Uw wachtwoord opnieuw instellen

en: Fallback date format
nl: Fallback datumnotatie

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: Search result highlighting input
nl: Zoekresultaat uitlichten-invoer

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: Large (480×480)
nl: Groot (480×480)

en: Medium (220×220)
nl: Gemiddeld (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
nl: Miniatuur (100×100)

en: HTML Date
nl: HTML datum

en: HTML Month
nl: HTML maand

en: HTML Time
nl: HTML tijd

en: HTML Week
nl: HTML week

en: HTML Year
nl: HTML jaar

en: HTML Yearless date
nl: HTML datum zonder jaar

en: Default long date
nl: Standaarddatum - lang

en: Default medium date
nl: Standaarddatum - middel

en: Default short date
nl: Standaarddatum - kort

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
nl: d/m/Y - H:i

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Block the selected user(s)
nl: De geselecteerde gebruiker(s) blokkeren

en: Cancel the selected user account(s)
nl: De geselecteerde gebruikersaccount(s) opheffen

en: Unblock the selected user(s)
nl: De geselecteerde gebruiker(s) activeren

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Links related to the active user account
nl: Links gerelateerd aan de actieve gebruikersaccount

en: Administrative task links
nl: Links voor beheertaken

en: Site information links
nl: Websitegegevens-links

en: Site section links
nl: Sectielinks van de site

en: User tool links, often added by modules
nl: Links voor hulpmiddelen, vaak toegevoegd door modules

en: Delete vote
nl: Stem verwijderen

en: A boolean indicating the published state.
nl: Een boolean ter indicatie van de publicatiestatus.

en: @interval hence
nl: @interval vanaf nu

en: Wide (1090)
nl: Breed (1090)
