RulesFinder (1.1.7) - en to pt translation catalogue (121 entries)

en: Home
pt: Início

en: Register
pt: Registro

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: Administration
pt: Administração

en: On
pt: Habilitado

en: new
pt: novo

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Version
pt: Versão

en: Overview
pt: Visão geral

en: Search
pt: Buscar

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Teaser
pt: Chamada

en: Updated
pt: Atualizado

en: Versions
pt: Versões

en: Send Email
pt: Enviar email

en: Page title
pt: Título da página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Plain text
pt: Texto puro

en: User login
pt: Login do usuário

en: Users
pt: Usuários

en: full
pt: completo

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Rules
pt: Regras

en: Messages
pt: Mensagens

en: Result
pt: Resultado

en: Diff
pt: Alterações

en: simple
pt: simples

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Search help
pt: Buscar ajuda

en: About
pt: Sobre

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Rule
pt: Regra

en: Relations
pt: Relações

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Delete comment
pt: Apagar comentário

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Compact
pt: Compacto

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Save comment
pt: Salvar comentário

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Destacar conteúdo

en: Make content unsticky
pt: Remover destaque do conteúdo

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Save content
pt: Salvar conteúdo

en: Taxonomy term page
pt: Página de termo de taxonomia

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Latest version
pt: Versão mais recente

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: List item
pt: Item da lista

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Revision comparison
pt: Comparação de revisão

en: Publish taxonomy term
pt: Publicar termo da taxonomia

en: Unpublish taxonomy term
pt: Despublicar termo da taxonomia

en: Access denied. You must log in to view this page.
pt: Acesso negado. Você deve efetuar o login para ver esta página.

en: Reset your password
pt: Recuperar senha

en: Fallback date format
pt: Formato de data padrão

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: Search result highlighting input
pt: Resultado da pesquisa destacando a entrada

en: Pre-content
pt: Pré-conteúdo

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, d/m/Y - H:i

en: HTML Date
pt: Data HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e hora HTML

en: HTML Month
pt: Mês HTML

en: HTML Time
pt: Hora HTML

en: HTML Week
pt: Semana HTML

en: HTML Year
pt: Ano HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data HTML sem ano

en: Default long date
pt: Data longa padrão

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, j \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data média padrão

en: Default short date
pt: Data curta padrão

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: d/m/Y - H:i

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Block the selected user(s)
pt: Bloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Cancel the selected user account(s)
pt: Cancelar as contas dos usuários selecionados

en: Unblock the selected user(s)
pt: Desbloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Links related to the active user account
pt: Links relacionados à conta do usuário ativo

en: Administrative task links
pt: Links de tarefas administrativas

en: Site information links
pt: Links de informações do site

en: Site section links
pt: Links de seções do site

en: User tool links, often added by modules
pt: Links de ferramentas de usuários, geralmente adicionados por módulos

en: A boolean indicating the published state.
pt: Um booleano indicando o estado publicado.

en: @interval hence
pt: @interval

en: Wide (1090)
pt: Largo (1090)
