Salesforce Suite (5.0.1) - en to hi translation catalogue (57 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Last Updated
hi: आखरी अपडेट

en: Version
hi: संस्करण

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: (none)
hi: (कोई नहीं)

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: ID
hi: आईडी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Desc
hi: अवरोही

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Human readable name
hi: मानव पठनीय नाम

en: Entity
hi: इकाई

en: Changed
hi: बदल गया

en: Apply
hi: लागू करें

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: About
hi: के बारे में

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Direction
hi: दिशा

en: Bundle
hi: पोटली

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Drupal entity
hi: द्रुपल तत्त्व

en: Drupal Entity Type
hi: द्रुपल तत्त्व के प्रकार

en: Drupal to SF
hi: द्रुपल से SF

en: SF to Drupal
hi: SF से द्रुपल

en: Salesforce Pull
hi: विक्रय शक्ति pull

en: Fieldmap Type
hi: फीलडमैप प्रकार

en: Fieldmap Value
hi: फीलडमैप मूल्य

en: Mapped Fields
hi: मैप किया गया फ़ील्ड

en: Additional properties
hi: अतिरिक्त गुण

en: Record Type
hi: रिकॉर्ड का प्रकार

en: No available entity reference fields.
hi: कोई उपलब्ध इकाई संदर्भ खेतों

en: Related Entity Ids
hi: संबंधित इकाई आईडी

en: Related Entity Properties
hi: संबंधित इकाई गुण

en: REST Push Queue Processor
hi: बाकी पुश कतार प्रोसेसर

en: Salesforce Example Contact
hi: बिक्री बल उदाहरण संपर्क
