SAML Authentication (8.x-3.2) - en to pt translation catalogue (35 entries)

en: delete
pt: apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Reset
pt: Redefinir

en: Service Provider
pt: Provedor de serviços

en: edit
pt: editar

en: Separator
pt: Separador

en: Page
pt: Página

en: Desc
pt: Decrescente

en: Configuration
pt: Configurações

en: Private Key
pt: Chave Privada

en: Other
pt: Outros

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Testing
pt: Testando

en: Apply
pt: Aplicar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: Debugging
pt: Depurando

en: Drupal User ID
pt: ID do usuário Drupal

en: Drupal user
pt: Usuário do Drupal

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: Asc
pt: Ascendente

en: User field mapping
pt: Mapeamento de campos do usuário

en: Master
pt: Principal

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Further instructions have been sent to your email address.
pt: Instruções adicionais foram enviadas para seu endereço de email.

en: Unrecognized username or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
pt: Nome de usuário ou senha não reconhecidos.   <a href=":password">Você esqueceu sua senha?</a>

en: Output the URL as text
pt: Saída da URL como texto

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination.
pt: Habilite esta opção para produzir um link absoluto. Necessário se você quiser usar o caminho como destino de link.

en: If %identifier is a valid account, an email will be sent with instructions to reset your password.
pt: Se %identifier for uma conta válida, um e-mail será enviado com instruções para recuperar sua senha.
