Scheduled Transitions (8.x-1.1) - en to da translation catalogue (138 entries)

en: Operations
da: Handlinger

en: Reset
da: Gendan

en: Update
da: Opdatér

en: Options
da: Valg

en: Page
da: Side

en: Authored by
da: Skrevet af

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Latest
da: Seneste

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Messages
da: Beskeder

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: New State
da: Ny tilstand

en: Revision
da: Version

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Apply
da: Udfør

en: Offset
da: Forskydning

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Entity type
da: Entity-type

en: - Disabled -
da: - Deaktiveret -

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Automation
da: Automatisering

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Asc
da: Stigende

en: From state
da: Fra tilstand

en: Reschedule
da: Omplanlæg

en: Latest revision
da: Seneste revidering

en: Saved by
da: Gemt af

en: Scheduled by
da: Planlagt af

en: View revision
da: Vis revidering

en: Scheduled transitions
da: Planlagte overgange

en: To state
da: Til tilstand

en: - Disable -
da: - Deaktivér -

en: Previous State
da: Forrige tilstand

en: Scheduled Transitions
da: Planlagte Overgange

en: Allows users to schedule a revision to change state.
da: Tillader brugere at planlægge en revision for at ændre tilstand.

en: Created scheduled transition job for #@id
da: Oprettet planlagt overgangsjob for #@id

en: Deleted scheduled transition #@id
da: Slettet planlagt overgang #@id

en: Transitioning latest revision from @original_state to @new_state
da: Transitionerer den seneste revision fra @original_state til @new_state

en: Copied revision #@revision_id and changed from @original_state to @new_state
da: Kopieret revision #@revision_id og ændret fra @original_state til @new_state

en: Reverted @original_latest_state revision #@original_revision_id back to top
da: Tilbageført @original_latest_state revision #@original_revision_id tilbage til toppen

en: Scheduled transitions queued.
da: Planlagte overgange sat i kø.

en: The entity this scheduled transition is for.
da: Entiteten som denne planlagte overgang er beregnet til.

en: The revision ID of the entity this scheduled transition is for.
da: Revisions ID'et for den entity, denne planlagte overgang er beregnet til.

en: The user who initiated the scheduled transition.
da: Brugeren, der startede den planlagte overgang.

en: The workflow of the state.
da: Arbejdsgangen for denne tilstand.

en: The new state of the content.
da: Den nye tilstand for indholdet.

en: The time that the scheduled transition was created.
da: Det tidspunkt, hvor den planlagte overgang blev oprettet.

en: Transition on
da: Overgang på

en: The time scheduled transition should happen.
da: Det tidspunkt den planlagte overgang skal ske.

en: Locked on
da: Låst på

en: The time a job was created to process the transition.
da: Det tidspunkt et job blev oprettet til at behandle overgangen.

en: Arbitrary settings for scheduled transition.
da: Vilkårlige indstillinger til planlagt overgang.

en: Scheduled transition
da: Planlagt overgang

en: From revision
da: Fra revision

en: On date
da: På dato

en: There are no scheduled transitions for @entity
da: Der er ingen planlagte overgange til @entity

en: - Missing from workflow/state -
da: - Manglende fra arbejdsgang/tilstand -

en: Deleted revision #@revision_id
da: Slettet revision #@revision_id

en: - Missing to workflow/state -
da: - Manglende til arbejdsgang/tilstand -

en: - Missing user -
da: - Manglende bruger -

en: Saved on
da: Gemt på

en: Select which revision you wish to move to a new state.
da: Vælg hvilken revision du vil flytte til en ny tilstand.

en: Revisions are ordered from newest to oldest.
da: Revisioner er sorteret fra nyeste til ældste.

en: <strong>Execute transition</strong>
da: <strong>Udfør overgang</strong>

en: <strong>on date</strong>
da: <strong>på dato</strong>

en: Select a revision above
da: Vælg en revision ovenfor

en: Recreate pending revision
da: Gendan afventende revision

en: Before creating this revision, check if there is any pending work. If so then recreate it. Regardless of choice, revisions are safely retained in history, and can be reverted manually.
da: Inden du opretter denne revision, skal du kontrollere, om der er noget ventende arbejde. I så fald genskab det. Uanset valg forbliver revisioner sikkert i historien og kan gendannes manuelt.

en: Revision must be selected.
da: Revision skal vælges.

en: Scheduled a transition for @date
da: Planlagt en overgang til @date

en: Schedule transition
da: Planlæg overgang

en: - Unknown state -
da: - Ukendt tilstand -

en: <em>- None -</em>
da: <em>- Ingen -</em>

en: Add @singular
da: Tilføj @singular

en: Scheduled transition job
da: Planlagt overgangsjob

en: List of all scheduled transitions.
da: Liste over alle planlagte overgange.

en: View all scheduled transitions
da: Se alle planlagte overgange

en: Allow viewing all scheduled transitions.
da: Tillad visning af alle planlagte overgange.

en: Link to a entity revision
da: Link til en entity revision

en: - Missing entity -
da: - Manglende entity -

en: Entity does not exist for scheduled transition #@id
da: Entity findes ikke for planlagt overgang #@id

en: Latest revision does not exist for scheduled transition #@id
da: Seneste revision findes ikke for planlagt overgang #@id

en: Revision link
da: Revisionslink

en: Link to the scheduled entity revision.
da: Link til den planlagte entity revision.

en: The previous state of the content.
da: Indholdets tidligere tilstand.

en: scheduled transition
da: planlagt overgang

en: scheduled transitions
da: planlagte overgange

en: There are no scheduled transitions yet.
da: Der er ingen planlagte overgange endnu.

en: Tokens related to scheduled transitions.
da: Symboler relateret til planlagte overgange.

en: The name of the state being transitioned to.
da: Navnet på den tilstand der overgås til.

en: The name of the state being transitioned from.
da: Navnet på den tilstand der overgås fra.

en: The revision ID which is being transitioned from.
da: Revisions ID'et der overgås fra.

en: Latest Revision ID
da: Seneste Revisions ID

en: The latest revision ID for an entity before transitioning.
da: Den seneste revisions ID for en entity inden overgangen.

en: Latest Revision state
da: Seneste Revisionstilstand

en: The latest revision state for an entity before transitioning.
da: Den seneste revisionstilstand for en entity inden overgangen.

en: Scheduled transitions settings
da: Indstillinger for planlagte overgange

en: Settings for scheduled transitions.
da: Indstillinger for planlagte overgange.

en: Administer scheduled transitions
da: Administrer planlagte overgange

en: Administer settings for scheduled transitions.
da: Administrer indstillinger til planlagte overgange.

en: Scheduled transition settings
da: Indstillinger for planlagt overgang

en: Revision log message used when transitioning latest revision.
da: Revisionslogmeddelelse, der bruges ved overgang af den seneste revision.

en: Revision log message used when transitioning a non-latest revision.
da: Revisionslogmeddelelse, der bruges ved overgang af en ikke-seneste revision.

en: Revision log message used when shifting a former unpublished revision back on top.
da: Revisionslogmeddelelse, der bruges, når en tidligere upubliceret revision flyttes tilbage på toppen.

en: Historical
da: Historisk

en: Available tokens: [scheduled-transitions:from-revision-id] [scheduled-transitions:from-state] [scheduled-transitions:to-state]
da: Tilgængelige symboler: [scheduled-transitions:from-revision-id] [scheduled-transitions:from-state] [scheduled-transitions:to-state]

en: Copy latest draft
da: Kopier seneste kladde

en: Available tokens: [scheduled-transitions:latest-state] [scheduled-transitions:latest-revision-id]
da: Tilgængelige symboler: [scheduled-transitions:latest-state] [scheduled-transitions:latest-revision-id]

en: An entity operation. When attempting to view scheduled transitions for an entity, defer access to another operation.
da: En entity handling. Når du forsøger at se planlagte overgange for en entity, overfør adgangen til en anden handling.

en: An entity operation.  When attempting to add scheduled transitions for an entity, defer access to another operation.
da: En entity handling. Når du forsøger at se planlagte overgange for en entity, overfør adgangen til en anden handling.

en: Create scheduling jobs in cron
da: Opret planlægningsjob i cron

en: Configuration for a entity type/bundle combination
da: Konfiguration til en entity type / bundle kombination

en: View scheduled transitions for @entity_type:@bundle entities
da: Se planlagte overgange for @entity_type:@bundle entiteter

en: Add scheduled transitions for @entity_type:@bundle entities
da: Tilføj planlagte overgange til @entity_type:@bundle entiteter

en: Enable entity type/bundles for use with scheduled transitions.
da: Aktivér entity type / bundles til brug med planlagte overgange.

en: <strong>Notice</strong>: no roles are currently granted permissions for this type.
da: <strong>Bemærkning</strong>: ingen roller har  i øjeblikket tilladelser til denne type.

en: Enabled types (@count)
da: Aktiverede typer (@count)

en: If this setting is not enabled, items must be created using <code>drush scheduled-transitions:queue-jobs</code> command.
da: Hvis denne indstilling ikke er aktiveret, skal emner oprettes ved hjælp af <code>drush scheduled-transitions:queue-jobs</code> kommandoen.

en: Entity operations
da: Entitetshandlinger

en: When attempting to <em>view scheduled transitions</em> for an entity, defer access to another operation.
da: Når du forsøger at <em>se planlagte overgange</em> for en entity skal du overføre adgang til en anden handling.

en: When attempting to <em>add scheduled transitions</em> for an entity, defer access to another operation.
da: Når du forsøger at <em>tilføj planlagte overgange</em> for en entity skal du overføre adgang til en anden handling.

en: Content entity revision language
da: Sprog for indholdsentitetsrevision

en: The revision language of the entity this scheduled transition is for.
da: Revisionssprog for den entity, som denne planlagte overgang er beregnet til.

en: New revision will be determined dynamically for scheduled transition #@id
da: Ny revision bestemmes dynamisk for planlagt overgang #@id

en: Latest revision was loaded for for scheduled transition #@id
da: Seneste revision blev indlæst til planlagt overgang #@id

en: Automatically determines the latest revision at time of transition.
da: Bestemmer automatisk den seneste revision på overgangstidspunktet.

en: Reschedule scheduled transitions for @entity_type:@bundle entities
da: Omplanlæg planlagte overgange for @entity_type:@bundle entities

en: Current execution date
da: Nuværende udførelsesdato

en: This transition is currently scheduled to execute on this date.
da: Denne overgang er i øjeblikket planlagt til at udføres på denne dato.

en: New execution date
da: Ny eksekveringsdato

en: Change transition to execute on this date.
da: Skift overgang for at udføre på denne dato.

en: Rescheduled transition for @date
da: Omplanlæg overgang til @date

en: Reschedule transition
da: Omplanlæg overgang
