Scheduler (8.x-1.4-rc1) - en to sv translation catalogue (125 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Author
sv: Författare

en: Language
sv: Språk

en: Action
sv: Åtgärd

en: Overview
sv: Översikt

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Settings
sv: Inställningar

en: settings
sv: inställningar

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Node
sv: Nod

en: All
sv: Alla

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Desc
sv: Fallande

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: or
sv: eller

en: node id
sv: nod-id

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: Form
sv: Formulär

en: @type settings
sv: @type inställningar

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: About
sv: Om

en: Scheduler settings
sv: Inställningar för Scheduler

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Scheduler options
sv: Inställningar för Schemaläggaren

en: Content Overview
sv: Innehållsöversikt

en: Scheduling options
sv: Alternativ för schemaläggning

en: Publish on
sv: Publicera den

en: Unpublish on
sv: Avpublicera den

en: @type: scheduled publishing of %title.
sv: @type: schemalagd publicering av %title.

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
sv: @type: schemalagd avpublicering av %title.

en: Scheduler: publish on
sv: Schemaläggare: publicera den

en: Scheduler: unpublish on
sv: Schemaläggare: avpublicera den

en: Scheduler
sv: Schemaläggaren

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Publishing
sv: Publicering

en: Scheduled for publishing
sv: Schemalagd för publicering

en: Scheduled for unpublishing
sv: Schemalagd för avpublicering

en: Not scheduled
sv: Ej schemalagd

en: Enable scheduled publishing
sv: Aktivera schemalagd publicering

en: Create a new revision on publishing
sv: Skapa en ny version vid publicering

en: Create a new revision on unpublishing
sv: Skapa en ny version vid avpublicering

en: Asc
sv: Stigande

en: Vertical tab
sv: Vertikal flik

en: Publish on date
sv: Publiceringsdatum

en: The date the node will be published.
sv: Datumet noden kommer att publiceras.

en: Unpublish on date
sv: Avpubliceringsdatum

en: The date the node will be unpublished.
sv: Datumet noden kommer att avpubliceras

en: Administer scheduler
sv: Administrera schemaläggning

en: Schedule content publication
sv: Schemalägg innehållspublicering

en: Allows users to set a start and end time for content publication
sv: Tillåt användare att välja en tid för publicering och avpublicering av innehåll

en: The options and settings below are common to all content types.
sv: Inställningarna nedan är gemensamma för alla innehållstyper.

en: The Scheduler module provides the functionality for automatic publishing and unpublishing of nodes at specified future dates.
sv: Modulen Scheduler möjliggör automatisk publicering och avpublicering av noder.

en: Publishing enabled
sv: Publicering aktiverad

en: Unpublishing enabled
sv: Avpublicering aktiverad

en: Master
sv: Huvud

en: Scheduled content
sv: Schemalagt innehåll

en: Enable scheduled publishing for this content type
sv: Aktivera schemalagd publicering för den här innehållstypen

en: Change content creation time to match the scheduled publish time
sv: Ändra tid för skapad  för att stämma med schemalagd publiceringstid

en: Require scheduled publishing
sv: Gör schemalagd publicering obligatorisk

en: Unpublishing
sv: Avpublicering

en: Enable scheduled unpublishing for this content type
sv: Aktivera schemalagd avpublicering för den här innehållstypen

en: Require scheduled unpublishing
sv: Gör schemalagd avpublicering obligatorisk

en: Date only
sv: Enbart datum

en: Set scheduled publishing date
sv: Ställ in datum för schemalagd publicering

en: Remove scheduled publishing date
sv: Ta bort datum för schemalagd publicering

en: When you have set up Drupal's standard crontab job cron.php then Scheduler will be executed during each cron run. However, if you would like finer granularity to scheduler, but don't want to run Drupal's cron more often then you can use the lightweight cron handler provided by Scheduler. This is an independent cron job which only runs the scheduler process and does not execute any cron tasks defined by Drupal core or any other modules.
sv: När du har ställt in schemalagda aktiviteter för Drupal kommer Scheduler att köras vid varje körning av dessa. Om du vill ha möjlighet att köra Scheduler tätare än du vill köra Drupals schemalagda aktiviteter kan du använda Schedulers egna schemalagda aktiviteter, en mindre krävande lösning som bara kör Schedulers schemalagda aktiviteter utan att köra de som skapats av Drupal eller andra moduler.

en: Action to be taken for publication dates in the past
sv: Åtgärd för passerade publiceringsdatum

en: Display an error message - do not allow dates in the past
sv: Visa ett felmeddelande – tillåt inte passerade datum

en: Publish the content immediately after saving
sv: Publicera innehållet omedelbart efter sparande

en: Schedule the content for publication on the next cron run
sv: Schemalägg publiceringen till nästa körning av schemalagda aktiviteter

en: Display scheduling options as
sv: Visa inställningar för schemaläggning som

en: Separate fieldset
sv: Separat fältgrupp

en: Use this option to specify how the scheduling options will be displayed when editing a node.
sv: Här väljer du in hur inställningarna för schemaläggning visas när du redigerar en nod.

en: Expand only when a scheduled date exists or when a date is required
sv: Fäll bara ut när det finns ett schemalagt datum eller när ett datum krävs

en: The default time is @default_time.
sv: Den förvalda tiden är @default_time.

en: Leave the date blank for no scheduled publishing.
sv: Lämna datumet tomt för att inte schemalägga publicering.

en: Leave the date blank for no scheduled unpublishing.
sv: Lämna datumet tomt för att inte schemalägga avpublicering.

en: Configure scheduler date formats, pop-up calendar, default times, lightweight cron
sv: Ställ in Schedulers datumformat, pop-up-kalender, förvalda tider och Schedulers schemalagda aktiviteter

en: View scheduled content list
sv: Visa lista över schemalagt innehåll

en: Allows users to see all content which is scheduled.
sv: Tillåt användare att se allt schemalagt innehåll.

en: currently in daylight saving mode
sv: för närvarande används sommartid

en: not in daylight saving mode
sv: för närvarande används inte sommartid

en: Note: The user timezone has not been stored, so defaulting to the website timezone.
sv: Observera att det inte finns någon sparad användartidzon så webbsidans förvalda tidzon används.

en: The date when the Scheduler module will publish the node.
sv: Datumet som noden kommer att publiceras automatiskt.

en: The date when the Scheduler module will unpublish the node.
sv: Datumet som noden kommer att avpubliceras automatiskt.

en: Scheduled Content
sv: Schemalagt innehåll

en: Expand fieldset or vertical tab
sv: Fäll ut fältgruppen eller vertikal flik

en: Always open the fieldset or vertical tab
sv: Öppna alltid fältgruppen eller vertikal flik

en: Scheduler's cron is at /scheduler/cron/{access-key} and a sample crontab entry to run scheduler every minute might look like:
sv: Schedulers schemalagda aktiviter finns på /scheduler/cron/{access-key} och ett exempel som kör Scheduler varje minut skulle kunna se ut så här:

en: Scheduler Dates
sv: Schemalägg datum

en: Fieldset containing Scheduler Publish-on and Unpublish-on date input fields
sv: Fältgrupp med datumfält för att schemalägga publicering och avpublicering

en: Local time: %localtime (%daylight_saving). You can change this via your <a href="@account_edit">user account</a>.
sv: Lokaltid: %localtime (%daylight_saving). Du kan ändra den här tidzonen via dina <a href="@account_edit">kontoinställningar</a>.

en: Your local time is %localtime (%daylight_saving). This is not configurable by you.
sv: Din lokaltid är %localtime (%daylight_saving). Du kan inte ändra den här inställningen.

en: Server time: @utc
sv: Servertid: @utc

en: Configure settings for scheduled publishing and unpublishing.
sv: Ställ in schemalagd publicering och avpublicering.

en: Full date and time format
sv: Fullständigt datum- och tidsformat

en: Date part of the full format
sv: Datumdelen av det fullständiga formatet

en: Find and manage scheduled content.
sv: Hitta och hantera schemalagt innehåll.

en: Publish and unpublish content automatically on specified dates and times.
sv: Publicera och avpublicera innehåll automatiskt vid ett bestämt datum och tid.

en: Allow date-only input with time taken from default time setting
sv: Tillåt inmatning av enbart datum där tiden tas från den förvalda tidsinställningen

en: The set of PHP date letters allowed in the Scheduler date format
sv: Uppsättningen av bokstäver i PHP:s date-funktion som är tillåtna i Schedulers datumformat

en: Default value for nodetype setting unpublish_revision
sv: Förvald värde för nodtypsinställningen unpublish_revision

en: Node type is enabled for scheduled publishing
sv: Nodtypen har schemalagd publicering aktiverat

en: Remove date for scheduled publishing
sv: Ta bort datum för schemalagd publicering

en: No scheduled content.
sv: Inget schemalagt innehåll.

en: Enter a date. The time part is optional.
sv: Ange ett datum. Tid är valfritt.

en: Enter a date and time.
sv: Ange datum och tid.

en: Enabled for publishing
sv: Aktiverad för publicering

en: Enabled for unpublishing
sv: Aktiverad för avpublicering

en: Publishing date for Scheduler
sv: Publiceringsdatum för schemaläggning

en: Enter the percentage of randomly selected Scheduler-enabled nodes to be given a publish-on date. Enter 0 for none, 100 for all. The date and time will be random within the range starting at node creation date, up to a time in the future matching the same span as selected above for node creation date.
sv: Ange andelen slumpvis valda schemaläggningsaktiverade noder som ska få ett publiceringsdatum. Ange 0 för inga och 100 för alla. Datum och tid kommer att slumpas mellan nodens skapelsedatum till en tidpunkt i framtiden som överensstämmer med det ovan valda spannet för datum då nod skapades.

en: Unpublishing date for Scheduler
sv: Avpubliceringsdatum för schemaläggning

en: Enter the percentage of randomly selected Scheduler-enabled nodes to be given an unpublish-on date. Enter 0 for none, 100 for all. The date and time will be random within the range starting at the later of node creation date and publish-on date, up to a time in the future matching the same span as selected above for node creation date.
sv: Ange andelen slumpvis valda schemaläggningsaktiverade noder som ska få ett avpubliceringsdatum. Ange 0 för inga och 100 för alla. Datum och tid kommer att slumpas i ett intervall som börjar med det senare av nodens skapelsedatum och publiceringsdatum och slutar med en tidpunkt i framtiden som överensstämmer med det ovan valda spannet för datum då nod skapades.

en: Function %function has not been executed. In Drupal 8, implementations of hook_scheduler_api() should be replaced by Scheduler event listeners.
sv: Funktionen %function har inte körts. I Drupal 8, ska hook_scheduler_api() ersättas av schemaläggningens aktivitetslyssnare.

en: The date and time format has been reset.
sv: Datum- och tidsformatet har återställts.
