Schema.org/MedicalEntity (8.x-2.5) - en to de translation catalogue (19 entries)

en: function
de: Funktion

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: url
de: URL

en: name
de: Name

en: status
de: Status

en: code
de: Quelltext

en: Class
de: Klasse

en: description
de: Beschreibung

en: Property
de: Eigenschaft

en: warning
de: Warnung

en: image
de: Bild

en: A description of the item.
de: eine Beschreibung des Artikels.

en: population
de: Bevölkerung

en: study
de: Studium

en: RECOMMENDED BY GOOGLE. URL of a reference Web page that unambiguously indicates the item's identity. E.g. the URL of the item's Wikipedia page, Wikidata entry, or official website.
de: VON GOOGLE EMPFOHLEN. Die URL zu einer Referenz-Webseite, die die Identität des Objekts eindeutig angibt. Z. B. die URL der Wikipedia-Seite, des Wikidata-Eintrags oder der offiziellen Website des Objekts.

en: RECOMMENDED BY GOOGLE. The primary image for this item.
de: VON GOOGLE EMPFOHLEN. Das primäre Bild für diesen Artikel.

en: potentialAction
de: Potenzialaktion

en: An alias for the item.
de: Ein Alias der Sache

en: Indicates a page (or other CreativeWork) for which this thing is the main entity being described.
de: Zeigt eine Seite (oder ein anderes CreativeWork) an, für die dieses Ding die Haupteinheit ist, die beschrieben wird.
