Schema.org Metatag (3.0.4) - en to it translation catalogue (35 entries)

en: title
it: titolo

en: value
it: valore

en: Action
it: Azione

en: Yes
it: Sì

en: Date
it: Data

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Category
it: Categoria

en: category
it: categoria

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Event
it: Evento

en: Text
it: Testo

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: description
it: descrizione

en: text
it: testo

en: Duration
it: Durata

en: author
it: autore

en: price
it: prezzo

en: duration
it: durata

en: width
it: larghezza

en: height
it: altezza

en: image
it: immagine

en: Review
it: Revisione

en: about
it: a proposito di

en: Select
it: Scegliere

en: Organization
it: Organizzazione

en: About
it: Informazioni

en: Boolean
it: Booleano

en: location
it: posizione

en: language
it: lingua

en: Offer
it: Offerta
