Schema.org Metatag (8.x-2.2) - en to fa translation catalogue (36 entries)

en: title
fa: عنوان

en: value
fa: مقدار

en: Action
fa: عملکرد

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Date
fa: تاریخ

en: None
fa: هیچ

en: Number
fa: عدد

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Category
fa: دسته بندی

en: Book
fa: کتاب

en: category
fa: دسته‌بندی

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: URL
fa: نشانی

en: Event
fa: رویداد

en: Text
fa: متن

en: Question
fa: سوال

en: Answer
fa: پاسخ

en: email
fa: پست الکترونیکی

en: description
fa: توضیحات

en: text
fa: متن

en: Duration
fa: مدت

en: menu
fa: منو

en: author
fa: نویسنده

en: price
fa: قیمت

en: duration
fa: مدت

en: image
fa: تصویر

en: Review
fa: بازبینی

en: Select
fa: انتخاب

en: Organization
fa: سازمان

en: About
fa: درباره

en: Boolean
fa: منطقی

en: language
fa: زبان

en: Offer
fa: پیشنهاد
