Schema.org Metatag (8.x-2.4) - en to hu translation catalogue (66 entries)

en: title
hu: cím

en: value
hu: érték

en: Action
hu: Művelet

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Date
hu: Dátum

en: None
hu: Nincs

en: breadcrumb
hu: morzsa

en: logo
hu: logó

en: Number
hu: Szám

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: Place
hu: Hely

en: Category
hu: Kategória

en: Book
hu: Könyv

en: category
hu: kategória

en: url
hu: webcím

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: URL
hu: Webcím

en: Event
hu: Esemény

en: Text
hu: Szöveg

en: name
hu: név

en: Question
hu: Kérdés

en: Answer
hu: Válasz

en: email
hu: e-mail

en: description
hu: leírás

en: text
hu: szöveg

en: Expires
hu: Lejár

en: expires
hu: lejár

en: Duration
hu: Időtartam

en: menu
hu: menü

en: author
hu: szerző

en: price
hu: ár

en: duration
hu: időtartam

en: address
hu: cím

en: sku
hu: cikkszám

en: width
hu: szélesség

en: height
hu: magasság

en: image
hu: kép

en: Review
hu: Áttekintés

en: review
hu: áttekintés

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Brand
hu: Márka

en: Organization
hu: Szervezet

en: Person
hu: Személy

en: About
hu: Leírás

en: result
hu: eredmény

en: Rating
hu: Értékelés

en: Boolean
hu: Logikai

en: query
hu: lekérdezés

en: location
hu: helyszín

en: The name of the item.
hu: Az elem neve.

en: language
hu: nyelv

en: currency
hu: pénznem

en: keywords
hu: kulcsszavak

en: Offer
hu: Ajánlat

en: The fax number.
hu: A fax szám.

en: member
hu: tag

en: provider
hu: szolgáltató

en: industry
hu: iparág

en: telephone
hu: telefon

en: brand
hu: márka

en: headline
hu: címsor

en: tool
hu: eszköz

en: audience
hu: közönség
