Schema.org Blueprints (all releases) - en to et translation catalogue (103 entries)

en: photos
et: pildid

en: weight
et: kaal

en: title
et: pealkiri

en: size
et: suurus

en: value
et: väärtus

en: Prefix
et: Eesliide

en: Suffix
et: Järelliide

en: Type
et: Liik

en: Description
et: Kirjeldus

en: Language
et: Keel

en: Article
et: Artikkel

en: Action
et: Tegevus

en: Quantity
et: Kogus

en: error
et: veateade

en: Project
et: Projekt

en: version
et: versioon

en: Date
et: Kuupäev

en: Message
et: Teade

en: Country
et: Riik

en: Types
et: Tüübid

en: Settings
et: Seaded

en: Name
et: Nimi

en: Book
et: Raamat

en: category
et: kategooria

en: Label
et: Nimetus

en: url
et: veebiaadress

en: True
et: Tõene

en: False
et: Väär

en: Sunday
et: pühapäev

en: Monday
et: Esmaspäev

en: Tuesday
et: Teisipäev

en: Thursday
et: Neljapäev

en: Friday
et: Reede

en: Saturday
et: Laupäev

en: Schedule
et: Ajasta

en: Time
et: Aeg

en: Menu
et: Menüü

en: Event
et: Sündmus

en: Text
et: Tekst

en: name
et: nimi

en: status
et: olek

en: Question
et: Küsimus

en: Answer
et: Vastus

en: Comment
et: Kommentaar

en: item
et: toode

en: State
et: Olek

en: Invoice
et: Arve

en: Code
et: Kood

en: code
et: kood

en: Store
et: Pood

en: General
et: Üldine

en: Table
et: Tabel

en: Appearance
et: Välimus

en: Role
et: Roll

en: Blog
et: Ajaveeb

en: Class
et: Klass

en: Online
et: Võrgus

en: Maximum length
et: Maksimaalne pikkus

en: Order
et: Järjestus

en: Integer
et: Täisarv

en: text
et: tekst

en: Duration
et: Kestus

en: City
et: Linn

en: Male
et: Mees

en: Female
et: Naine

en: menu
et: menüü

en: Map
et: Kaart

en: author
et: autor

en: price
et: hind

en: warning
et: hoiatus

en: duration
et: kestus

en: Product
et: Toode

en: Balance
et: Bilanss

en: Completed
et: Lõpetatud

en: width
et: laius

en: height
et: kõrgus

en: image
et: pilt

en: comment
et: kommentaar

en: Review
et: Kontroll

en: Default value
et: Vaikimisi väärtus

en: Collection
et: Autorikollektsioon

en: Recipe
et: Retsept

en: longitude
et: pikkuskraad

en: Float
et: Ujukomaarv

en: parent
et: peamine

en: Service
et: Teenus

en: Skin
et: Kujundus

en: Machine name
et: Süsteemne nimetus

en: Report
et: Teavita

en: Rating
et: Hinnang

en: Acronym
et: Akronüüm

en: permissions
et: õigused

en: Properties
et: Omadused

en: Boolean
et: Tõeväärtus

en: color
et: värv

en: The name of the item.
et: Selle elemendi nimi.

en: Abbreviation
et: Lühend

en: language
et: keel

en: Emergency
et: Hädaabi

en: Field types
et: Väljade tüübid

en: Required field
et: Kohustuslik väli

en: Target entity type
et: Olemi sihttüüp

en: Default field
et: Vaikimisi väli
