Schema.org Blueprints (all releases) - en to ka translation catalogue (52 entries)

en: photos
ka: ფოტოები

en: weight
ka: წონა

en: title
ka: სათაური

en: size
ka: ზომა

en: value
ka: მნიშვნელოაბა

en: Prefix
ka: პრეფიქსი

en: Suffix
ka: სუფიქსი

en: Type
ka: ტიპი

en: Description
ka: აღწერა

en: Language
ka: ენა

en: Article
ka: სტატია

en: Action
ka: ოპერაცია

en: error
ka: შეცდომა

en: Date
ka: თარიღი

en: Number
ka: რიცხვი

en: Message
ka: შეტყობინება

en: Country
ka: ქვეყანა

en: Types
ka: ტიპები

en: Settings
ka: პარამეტრები

en: Name
ka: სახელი

en: Book
ka: წიგნი

en: category
ka: კატეგორია

en: Label
ka: სათაური

en: Sunday
ka: კვირა

en: Monday
ka: ორშაბათი

en: Tuesday
ka: სამშაბათი

en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

en: Friday
ka: პარასკევი

en: Saturday
ka: შაბათი

en: Time
ka: დრო

en: Menu
ka: მენიუ

en: Text
ka: ტექსტი

en: status
ka: სტატუსი

en: Question
ka: შეკითხვა

en: Comment
ka: კომენტარი

en: Code
ka: კოდი

en: General
ka: ზოგადი

en: Table
ka: ცხრილი

en: Appearance
ka: იერსახე

en: Role
ka: როლი

en: Blog
ka: ბლოგი

en: Maximum length
ka: მაქსიმალური სიგრძე

en: Integer
ka: მთელი რიცხვი

en: text
ka: ტექსტი

en: Duration
ka: ხანგრძლივობა

en: menu
ka: მენიუ

en: author
ka: ავტორი

en: warning
ka: გაფრთხილება

en: image
ka: სურათი

en: Default value
ka: საწყისი მნიშვნელობა

en: parent
ka: მშობელი

en: Abbreviation
ka: აბრევიატურა
