Schema.org Blueprints (all releases) - en to nn translation catalogue (52 entries)

en: photos
nn: bilete

en: weight
nn: vekt

en: title
nn: tittel

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Article
nn: Artikkel

en: Quantity
nn: Mengd

en: error
nn: feil

en: Date
nn: Dato

en: Message
nn: Melding

en: Country
nn: Land

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: Book
nn: Bok

en: Label
nn: Etikett

en: Sunday
nn: Søndag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: Time
nn: Tid

en: Event
nn: Hending

en: Answer
nn: Svar

en: Comment
nn: Kommentar

en: Code
nn: Kode

en: Table
nn: Tabell

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Role
nn: Rolle

en: Blog
nn: Blogg

en: Class
nn: Klasse

en: Online
nn: Tilkopla

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Integer
nn: Heiltal

en: City
nn: By

en: menu
nn: meny

en: warning
nn: åtvaring

en: Product
nn: Vare

en: image
nn: bilete

en: comment
nn: kommentar

en: Mountain
nn: Fjell

en: Float
nn: Flyttal

en: parent
nn: overordna

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: event
nn: hending

en: Rating
nn: Karakter

en: Acronym
nn: Akronym

en: Church
nn: Kyrkje

en: Abbreviation
nn: Forkorting

en: Library
nn: Bibliotek

en: Airport
nn: Flyplass
