Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha25) - en to hu translation catalogue (545 entries)

en: photos
hu: fényképek

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Images
hu: Képek

en: weight
hu: súly

en: title
hu: cím

en: size
hu: méret

en: value
hu: érték

en: Status
hu: Állapot

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Audience
hu: Közönség

en: required
hu: szükséges

en: Article
hu: Cikk

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Currency
hu: Pénznem

en: Action
hu: Művelet

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: error
hu: hiba

en: Tags
hu: Címkék

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Content types
hu: Tartalomtípusok

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Read documentation
hu: Dokumentáció megtekintése

en: Project
hu: Projekt

en: Categories
hu: Kategóriák

en: updated
hu: frissült

en: Overview
hu: Áttekintés

en: version
hu: verzió

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Daily
hu: Napi

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: breadcrumb
hu: morzsa

en: logo
hu: logó

en: Number
hu: Szám

en: Message
hu: Üzenet

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: Place
hu: Hely

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Types
hu: Típusok

en: Hierarchy
hu: Hierarchia

en: Single
hu: Egyszeres

en: Multiple
hu: Többszörös

en: Required
hu: Szükséges

en: Parent
hu: Szülő

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: installed
hu: telepítve

en: Book
hu: Könyv

en: Field
hu: Mező

en: category
hu: kategória

en: Label
hu: Címke

en: Help
hu: Súgó

en: url
hu: webcím

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Liquid
hu: Folyadék

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Time
hu: Idő

en: Setup
hu: Beállítás

en: View
hu: Megtekintés

en: Length
hu: Hosszúság

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Modules
hu: Modulok

en: Manage
hu: Kezelés

en: Menu
hu: Menü

en: Event
hu: Esemény

en: Text
hu: Szöveg

en: Layout
hu: Elrendezés

en: name
hu: név

en: blogs
hu: blogok

en: articles
hu: cikkek

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: <none>
hu: < nincs >

en: ID
hu: Azonosító

en: Paths
hu: Útvonalak

en: Taxonomy settings
hu: Taxonómia beállításai

en: type
hu: típus

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Configure
hu: Beállít

en: status
hu: állapot

en: Error
hu: Hiba

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Data type
hu: Adattípus

en: FAQ
hu: GY.I.K.

en: Question
hu: Kérdés

en: Answer
hu: Válasz

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: Node links
hu: Tartalom hivatkozások

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Vocabulary ID
hu: Szótárazonosító

en: Vocabulary name
hu: Szótár neve

en: Role name
hu: Szerepkör neve

en: Field name
hu: Mező neve

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Fields
hu: Mezők

en: Widget type
hu: Felületi elem típusa

en: Widget settings
hu: Felületi elem beállítások

en: Photos
hu: Fényképek

en: item
hu: tétel

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Items
hu: Tételek

en: Advanced
hu: Haladó

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: Medium
hu: Közepes

en: Media
hu: Média

en: Details
hu: Részletek

en: Price
hu: Ár

en: System
hu: Rendszer

en: Software
hu: Szoftver

en: Mobile
hu: Mobil

en: customer
hu: vevő

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: email
hu: e-mail

en: Invoice
hu: Számla

en: Code
hu: Kód

en: code
hu: kód

en: Module status
hu: Modul állapot

en: Store
hu: Bolt

en: Members
hu: Tagok

en: Group name
hu: Csoportnév

en: General
hu: Általános

en: Example
hu: Példa

en: Table
hu: Táblázat

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Other
hu: Egyéb

en: Color
hu: Szín

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Role
hu: Szerepkör

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Targets
hu: Célok

en: Link text
hu: Hivatkozás szövege

en: Class
hu: Osztály

en: Not installed
hu: Nincs telepítve

en: Exists
hu: Létezik

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Rows
hu: Sorok

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: description
hu: leírás

en: Acronyms
hu: Rövidítések

en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Install
hu: Telepítés

en: Tools
hu: Eszközök

en: Option
hu: Lehetőség

en: Order
hu: Rendelés

en: Integer
hu: Egész szám

en: text
hu: szöveg

en: Replacement
hu: Helyettesítés

en: expires
hu: lejár

en: Duration
hu: Időtartam

en: Property
hu: Tulajdonság

en: City
hu: Város

en: miles
hu: mérföld

en: Full
hu: Teljes

en: Condition
hu: Feltétel

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Male
hu: Férfi

en: Female
hu: Nő

en: pattern
hu: minta

en: create
hu: létrehozás

en: seconds
hu: másodperc

en: install
hu: telepítés

en: French
hu: francia

en: Italian
hu: olasz

en: Spanish
hu: spanyol

en: Japanese
hu: japán

en: menu
hu: menü

en: update
hu: frissítés

en: Role settings
hu: Szerepkör beállításai

en: unlimited
hu: korlátlan

en: Granularity
hu: Finomság

en: Target type
hu: Cél típusa

en: Map
hu: Térkép

en: Hybrid
hu: Hibrid

en: Node settings
hu: Tartalom beállítások

en: author
hu: szerző

en: Maxlength
hu: Legnagyobb hosszúság

en: Instructions
hu: Használati utasítás

en: property
hu: tulajdonság

en: price
hu: ár

en: People
hu: Emberek

en: warning
hu: figyelmeztetés

en: Reference
hu: Referencia

en: or
hu: vagy

en: Requirements
hu: Előfeltételek

en: Books
hu: Könyvek

en: duration
hu: időtartam

en: Car
hu: Autó

en: Missing
hu: Hiányzik

en: Related links
hu: Kapcsolódó hivatkozások

en: Max
hu: Legfeljebb

en: Installed
hu: Telepített

en: address
hu: cím

en: Product
hu: Termék

en: Balance
hu: Egyenleg

en: Completed
hu: Teljesítve

en: sku
hu: cikkszám

en: Menu settings
hu: Menübeállítások

en: width
hu: szélesség

en: height
hu: magasság

en: encoding
hu: kódolás

en: New
hu: Új

en: track
hu: zeneszám

en: Relationships
hu: Kapcsolatok

en: Add type
hu: Típus hozzáadása

en: Edit type
hu: Típus szerkesztése

en: image
hu: kép

en: comment
hu: hozzászólás

en: Review
hu: Áttekintés

en: review
hu: áttekintés

en: reviews
hu: szemlék

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Questions
hu: Kérdések

en: Collection
hu: Gyűjtemény

en: Statement
hu: Kivonat

en: Information
hu: Információ

en: Descriptions
hu: Leírások

en: Authors
hu: Szerzők

en: Recipe
hu: Recept

en: Yield
hu: Személyek száma

en: Ingredients
hu: Hozzávalók

en: Double
hu: Dupla

en: Relationship type
hu: Kapcsolattípus

en: Menus
hu: Menük

en: Created new vocabulary %name.
hu: „%name” szótár létrejött.

en: Mountain
hu: Hegy

en: Add field
hu: Mező hozzáadása

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
hu: A felhasználók számára az űrlap szerkesztéskor a mező alatt megjelenő útmutató.

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Precision
hu: Pontosság

en: Allowed values
hu: Megengedett értékek

en: Chapter
hu: Fejezet

en: Distance
hu: Távolság

en: Blog posts
hu: Blogbejegyzések

en: parent
hu: szülő

en: Subscription
hu: Feliratkozás

en: Publications
hu: Közlemények

en: Continent
hu: Földrész

en: Series
hu: Sorozat

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Used
hu: Használatban

en: Brand
hu: Márka

en: info
hu: információ

en: video
hu: videó

en: Address settings
hu: Cím beállításai

en: Skin
hu: Smink

en: Generate content
hu: Tartalom tömeges előállítása

en: Organization
hu: Szervezet

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Grant
hu: Engedély

en: Bulgarian
hu: bolgár

en: Croatian
hu: horvát

en: Czech
hu: cseh

en: Danish
hu: dán

en: Dutch
hu: holland

en: Finnish
hu: finn

en: German
hu: német

en: Greek
hu: görög

en: Hungarian
hu: magyar

en: Indonesian
hu: indonéz

en: Norwegian
hu: norvég

en: Polish
hu: lengyel

en: Portuguese
hu: portugál

en: Romanian
hu: román

en: Russian
hu: orosz

en: Swedish
hu: svéd

en: Turkish
hu: török

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Person
hu: Személy

en: types
hu: típusok

en: Data
hu: Adat

en: Default format
hu: Alapértelmezés szerinti beviteli forma

en: Data settings
hu: Adatbeállítások

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: About
hu: Leírás

en: Extract
hu: Kinyerés

en: Reports
hu: Jelentések

en: Data types
hu: Adattípusok

en: Report
hu: Beszámoló

en: Report settings
hu: Kimutatások beállítása

en: result
hu: eredmény

en: Lithuanian
hu: litván

en: Menu items
hu: Menüelemek

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: Dataset
hu: Adatkészlet

en: Steps
hu: Lépések

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: event
hu: esemény

en: Ticket
hu: Jegy

en: Rating
hu: Értékelés

en: Acronym
hu: Betűszó

en: Attendees
hu: Résztvevők

en: Show details
hu: Részletek mutatása

en: Discussion
hu: Eszmecsere

en: model
hu: modell

en: Recommended
hu: Ajánlott

en: Wholesale
hu: Nagykereskedelem

en: Retail
hu: Kiskereskedelem

en: British
hu: Angol

en: Somali
hu: Szomáli

en: Characters
hu: Karakterek

en: Intermediate
hu: Közepes

en: Meta tags
hu: Meta jelölők

en: permissions
hu: jogosultságok

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Boolean
hu: Logikai

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Temporary
hu: Ideiglenes

en: Expand all
hu: Összes lenyitása

en: Collapse all
hu: Mind összecsukása

en: feet
hu: láb

en: color
hu: szín

en: query
hu: lekérdezés

en: Every 6 hours
hu: 6 óránként

en: Every 12 hours
hu: 12 óránként

en: location
hu: helyszín

en: Contributors
hu: Közreműködők

en: albums
hu: albumok

en: caption
hu: felirat

en: Videos
hu: Videók

en: Add @name
hu: @name hozzáadása

en: Withdrawn
hu: Visszavont

en: Mappings
hu: Leképzés

en: Custom text
hu: Egyéni szöveg

en: Play
hu: Lejátszás

en: Patch
hu: Folt

en: Plays
hu: Lejátszások

en: The name of the item.
hu: Az elem neve.

en: Course
hu: Kurzus

en: Departments
hu: Osztályok

en: Quiz
hu: Kvíz

en: question
hu: kérdés

en: Season
hu: Szezon

en: Media settings
hu: Médiabeállítások

en: Education
hu: Oktatás

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: Experimental
hu: Kísérleti

en: Min
hu: Legkisebb

en: View details
hu: Nézet részletei

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: Allowed formats
hu: Megengedett formátumok

en: catalog
hu: katalógus

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
hu: Az útvonalálnevek megváltozásakor automatikusan létrehozza az átirányítást.

en: Conversation
hu: Beszélgetés

en: Azerbaijani
hu: azeri

en: Belarusian
hu: belarusz

en: Bosnian
hu: bosnyák

en: Welsh
hu: walesi (kymri)

en: Estonian
hu: észt

en: Irish
hu: ír

en: Armenian
hu: örmény

en: Georgian
hu: grúz

en: Cambodian
hu: Kambodzsai

en: Latvian
hu: lett

en: Malagasy
hu: malagas

en: Macedonian
hu: macedón

en: Mongolian
hu: mongol

en: Maltese
hu: Máltai

en: Burmese
hu: burmai

en: Slovenian
hu: szlovén

en: Samoan
hu: Szamoai

en: Albanian
hu: albán

en: Serbian
hu: szerb

en: Sudanese
hu: Szudáni

en: Tajik
hu: Tadzsik

en: Thai
hu: thaiföldi

en: Ukrainian
hu: ukrán

en: Vietnamese
hu: vietnámi

en: language
hu: nyelv

en: Translation settings
hu: Fordítási beállítások

en: Pathauto settings
hu: Pathauto beállításai

en: Middle name
hu: Középső név

en: Work
hu: Munka

en: Maps
hu: Térképek

en: Names
hu: Nevek

en: Emergency
hu: Vészhelyzet

en: Field description
hu: Mező leírása

en: Field label
hu: Mező cimkéje

en: References
hu: Hivatkozások

en: Thesis
hu: Szakdolgozat

en: Manuscript
hu: Kézirat

en: Performers
hu: Előadók

en: Newspaper
hu: Újság

en: Degree
hu: Fokozat

en: Taxonomies
hu: Taxonómiák

en: - Select a field type -
hu: - Mezőtípus kiválasztása -

en: Existing field
hu: Létező mező

en: Field prefix
hu: Mező előtag

en: currency
hu: pénznem

en: Library
hu: Könyvtár

en: Artists
hu: Előadók

en: keywords
hu: kulcsszavak

en: Offer
hu: Ajánlat

en: dependencies
hu: függőségek

en: creator
hu: létrehozó

en: members
hu: tagok

en: Movie
hu: Film

en: Cell
hu: Cella

en: mentions
hu: említések

en: Stick
hu: Kiemelés

en: Dependencies
hu: Függőségek

en: photo
hu: fénykép

en: profiles
hu: profilok

en: Restaurant
hu: Étterem

en: School
hu: Iskola

en: Formatter settings
hu: Formázó beállításai

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: List (text)
hu: Lista (szöveges)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
hu: Engedélyezett HTML elemek a címkékben: @tags

en: Required field
hu: Kötelező mező

en: Date type
hu: Adattípus

en: Available menus
hu: Elérhető menük

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hu: Címkék használata a hasonló témájú tartalmak csoportosításához.

en: The postal code.
hu: Az irányítószám.

en: The fax number.
hu: A fax szám.

en: Default group
hu: Alapértelmezés szerinti csoport

en: @count item | @count items
hu[0]: @count elem
hu[1]: @count elem

en: milligram
hu: milligramm

en: gram
hu: gramm

en: Energy
hu: Energia

en: Food
hu: Étel

en: media
hu: média

en: member
hu: tag

en: documentation
hu: dokumentáció

en: Destination address.
hu: Címzett címe.

en: House
hu: Ház

en: Kyrgyz
hu: kirgiz

en: Filipino
hu: filippínó (tagalog)

en: participant
hu: résztvevő

en: Media Library
hu: Médiakönyvtár

en: Prefixes
hu: Előtagok

en: contributor
hu: közreműködő

en: pages
hu: oldalak

en: Volunteer
hu: Önkéntes

en: The current status of the order.
hu: A megrendelés aktuális állapota.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
hu: A mező lehetséges értékei. Soronként egyet kell megadni kulcs|címke formában.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
hu: A kulcs az eltárolt érték. A címke az űrlapok szerkesztésénél és az értékek megjelenítésénél kerül felhasználásra.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
hu: A címke nem szükséges, Amennyiben a sor csak egy karaktersorozatot tartalmaz, az lesz a kulcs és egyben a címke is.

en: HTML element
hu: HTML-elem

en: Change type
hu: Típus megváltoztatása

en: Custom block
hu: Egyéni blokk

en: Completed.
hu: Befejeződött.

en: Entity bundle
hu: Mezőköteg

en: provider
hu: szolgáltató

en: recipe
hu: recept

en: - Default -
hu: - Alapértelmezés -

en: Field instance
hu: Mező előfordulás

en: Datetime
hu: Időbélyeg

en: Existing
hu: Meglévő

en: Entity types
hu: Entitástípusok

en: Organizers
hu: Szervezők

en: @count items
hu: @count elem

en: setup
hu: beállítás

en: depth
hu: mélység

en: Handler settings
hu: Kezelő beállítások

en: There was a problem creating field %label: @message
hu: %label mező létrehozásakor hiba történt: @message

en: industry
hu: iparág

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
hu: Betűket, számokat és aláhúzásjeleket tartalmazó gép által olvasható egyedi név.

en: Suffixes
hu: Utótagok

en: Easy
hu: Könnyű

en: Entity bundles
hu: Mezőkötegek

en: telephone
hu: telefon

en: Entity label
hu: Entitáscímke

en: Textbook
hu: Szövegkönyv

en: Provides a simple link field type.
hu: Egy egyszerű hivatkozás mezőtípust biztosít.

en: Materials
hu: Anyagok

en: Exported
hu: Exportált

en: @entity_type selection
hu: @entity_type kiválasztás

en: Hard
hu: Nehéz

en: events
hu: események

en: brand
hu: márka

en: Paragraph type
hu: Bekezdéstípus

en: Hide details
hu: Részletek elrejtése

en: Defines a field type for telephone numbers.
hu: Egy telefonszámok tárolására szolgáló mezőtípust biztosít.

en: organizations
hu: szervezetek

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
hu: Dátum és idő bevitelére és tárolására szolgáló űrlapelemet és mezőtípust biztosít.

en: Target entity type
hu: Cél-entitástípus

en: Menu machine name
hu: Menü programok által használt neve

en: Default field
hu: Alapértelmezés szerinti mező

en: Select items
hu: Elemek kiválasztása

en: Display author and date information
hu: Szerző- és dátuminformáció mutatása

en: option
hu: lehetőség

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
hu: Az alábbi szöveg lesz megjelenítve az <em>Új tartalom hozzáadása</em> oldalon.

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
hu: Ez egy <a href=":url">kísérleti modul</a> és kizárólag tesztelési célokat</a> szolgál. Használata csak saját felelősségre javasolt.

en: Module overviews
hu: Modulok áttekintése

en: Media source
hu: Médiaforrás

en: distribution
hu: disztribúció

en: headline
hu: címsor

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
hu: Az ezzel a médiatípussal kapcsolatos további működésért felelős médiaforrás.

en: license
hu: licenc

en: Recipe category
hu: Recept kategória

en: Target entity type ID
hu: Cél entitástípus azonosítója

en: Paragraphs settings
hu: Paragraphs modul beállításai

en: No library items available.
hu: Nincsenek elérhető könyvtárelemek.

en: Select @label
hu: @label kiválasztása

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
hu: Médiaelemek létrehozását, konfigurációját és megjelenítését kezeli.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
hu: Kibővíti a médialistát további funkciókkal a már létező médiaelemek könnyebb kereshetősége és újrafelhasználása érdekében.

en: JSON:API settings
hu: JSON:API beállítások

en: tool
hu: eszköz

en: material
hu: anyag

en: parents
hu: szülők

en: education
hu: oktatás

en: audience
hu: közönség

en: encodings
hu: kódolások

en: manufacturer
hu: gyártó

en: screenshot
hu: képernyőkép

en: bitrate
hu: bitráta

en: genre
hu: műfaj

en: podcasts
hu: podcast-ok

en: tracks
hu: zeneszámok

en: Podcasts
hu: Podcast-ok
