Schema.org Blueprints (all releases) - en to bn translation catalogue (37 entries)

en: photos
bn: ছবিসমুহ

en: Type
bn: টাইপ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: error
bn: ত্রুটি

en: Categories
bn: বিভাগসমূহ

en: Date
bn: তারিখ

en: Message
bn: বার্তা

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Book
bn: বই

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Time
bn: সময়

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Menu
bn: মেনু

en: status
bn: অবস্থা

en: Question
bn: প্রশ্ন

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Maximum
bn: সর্বোচ্চ

en: Code
bn: কোড

en: General
bn: সাধারণ

en: Table
bn: টেবিল

en: Color
bn: রং

en: Appearance
bn: অবয়ব

en: Blog
bn: ব্লগ

en: Order
bn: ক্রম

en: warning
bn: সতর্কীকরণ

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: language
bn: ভাষা
