Schema.org Blueprints (all releases) - en to el translation catalogue (97 entries)

en: photos
el: φωτογραφίες

en: weight
el: βάρος

en: title
el: τίτλος

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: Type
el: Τύπος

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Article
el: Άρθρο

en: Action
el: Ενέργεια

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: error
el: σφάλμα

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Number
el: Αριθμός

en: Message
el: Μήνυμα

en: Country
el: Χώρα

en: Place
el: Τόπος

en: Types
el: Τύποι

en: Category
el: Κατηγορία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Name
el: Όνομα

en: Book
el: Βιβλίο

en: category
el: κατηγορία

en: Label
el: Ετικέτα

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Time
el: Ώρα

en: Menu
el: Μενού

en: Event
el: Συμβάν

en: Text
el: Κείμενο

en: status
el: κατάσταση

en: Question
el: Ερώτηση

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: customer
el: πελάτης

en: State
el: Κατάσταση

en: Invoice
el: Τιμολόγιο

en: Code
el: Κωδικός

en: Store
el: Κατάστημα

en: General
el: Γενικά

en: Table
el: Πίνακας

en: Color
el: Χρώμα

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Role
el: Ρόλος

en: Blog
el: Ιστολόγιο

en: Class
el: Κλάση

en: Online
el: Σε λειτουργία

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Order
el: Σειρά

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: text
el: κείμενο

en: expires
el: λήγει

en: Duration
el: Διάρκεια

en: City
el: Πόλη

en: menu
el: μενού

en: Granularity
el: Διακριτότητα

en: Map
el: Χάρτης

en: author
el: συγγραφέας

en: price
el: τιμή

en: warning
el: προειδοποίηση

en: Product
el: Προϊόν

en: Balance
el: Υπόλοιπο

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: width
el: πλάτος

en: height
el: ύψος

en: image
el: εικόνα

en: comment
el: σχόλιο

en: Review
el: Επισκόπηση

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Recipe
el: Συνταγή

en: Float
el: Αριθμός κινητής υποδιαστολής

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: parent
el: γονέας

en: Skin
el: Θέμα

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Report
el: Αναφορά

en: event
el: γεγονός

en: Acronym
el: Ακρώνυμο

en: Boolean
el: Δυαδική τιμή

en: color
el: χρώμα

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

en: language
el: γλώσσα

en: Emergency
el: Έκτακτη ανάγκη

en: members
el: μέλη

en: Field types
el: Τύποι πεδίων

en: Required field
el: Απαιτούμενο πεδίο

en: The current status of the order.
el: Η τρέχουσα κατάσταση της παραγγελίας

en: Target entity type
el: Τύπος οντότητας προορισμού
