Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha27) - en to fa translation catalogue (330 entries)

en: photos
fa: عکس‌ها

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Images
fa: تصاویر

en: weight
fa: وزن

en: title
fa: عنوان

en: size
fa: اندازه

en: value
fa: مقدار

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Audience
fa: مخاطب

en: required
fa: ضروری

en: Article
fa: مقاله

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Currency
fa: واحد پول

en: Action
fa: عملکرد

en: Quantity
fa: تعداد

en: error
fa: خطا

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Project
fa: پروژه

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: updated
fa: به‌روز شد

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Daily
fa: روزانه

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیام

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Place
fa: محل

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Types
fa: انواع

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Single
fa: تک

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Book
fa: کتاب

en: Field
fa: فیلد

en: category
fa: دسته‌بندی

en: Label
fa: برچسب

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Time
fa: زمان

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Manage
fa: مدیریت

en: Menu
fa: منو

en: Event
fa: رویداد

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: name
fa: نام

en: blogs
fa: وبلاگ‌ها

en: articles
fa: مقالات

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: <none>
fa: <هیچ>

en: ID
fa: شناسه

en: Paths
fa: مسیرها

en: Taxonomy settings
fa: تنظیمات طبقه‌بندی

en: type
fa: نوع

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Configure
fa: پیکربندی

en: status
fa: وضعیت

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: Data type
fa: نوع داده

en: FAQ
fa: پرسش و پاسخ متداول

en: Question
fa: سوال

en: Answer
fa: پاسخ

en: All
fa: همه

en: Page
fa: صفحه

en: Node links
fa: پیوندهای گره

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Filter
fa: فیلتر

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Vocabulary name
fa: نام واژگان

en: Role name
fa: نام نقش

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Widget type
fa: نوع

en: Widget settings
fa: تنظیمات ابزارک

en: Warning
fa: هشدار

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Details
fa: جزئیات

en: Price
fa: قیمت

en: System
fa: سیستم

en: customer
fa: مشتری

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: email
fa: پست الکترونیکی

en: Invoice
fa: صورتحساب

en: Code
fa: کد

en: Module status
fa: وضعیت ماژول

en: Store
fa: فروشگاه

en: Members
fa: اعضا

en: Group name
fa: نام گروه

en: General
fa: عمومی

en: Table
fa: جدول

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Other
fa: ساير

en: Color
fa: رنگ

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Role
fa: نقش

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Class
fa: کلاس

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Exists
fa: وجود دارد

en: Online
fa: برخط

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: description
fa: توضیحات

en: Uninstall
fa: عزل

en: Install
fa: نصب

en: Tools
fa: ابزارها

en: Option
fa: انتخاب

en: Order
fa: سفارش

en: Integer
fa: صحیح

en: text
fa: متن

en: Duration
fa: مدت

en: Property
fa: ویژگی

en: City
fa: شهر

en: Full
fa: کامل

en: Condition
fa: شرط

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Occupation
fa: اشتغال

en: Hidden
fa: پنهان

en: French
fa: فرانسوی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: menu
fa: منو

en: update
fa: به‌روزرسانی

en: Role settings
fa: تنظیمات نقش

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Find
fa: پیدا کن

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Target type
fa: نوع داده هدف

en: Map
fa: نقشه

en: Node settings
fa: تنظیمات گره

en: author
fa: نویسنده

en: price
fa: قیمت

en: People
fa: افراد

en: warning
fa: هشدار

en: Reference
fa: ارجاع

en: or
fa: یا

en: Requirements
fa: نیازمندی‌ها

en: Books
fa: کتاب‌ها

en: duration
fa: مدت

en: Related links
fa: پیوندهای مرتبط

en: Max
fa: حداکثر

en: Installed
fa: نصب شده

en: Product
fa: محصول

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: width
fa: عرض

en: height
fa: ارتفاع

en: New
fa: جدید

en: Relationships
fa: روابط

en: image
fa: تصویر

en: comment
fa: دیدگاه

en: Review
fa: بازبینی

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Information
fa: اطلاعات

en: Recipe
fa: دستور العمل

en: Ingredients
fa: اجزاء

en: Recipes
fa: دستور العمل‌ها

en: Menus
fa: منوها

en: Created new vocabulary %name.
fa: واژگان جدید %name ایجاد شد.

en: Mountain
fa: کوه

en: Add field
fa: افزودن فیلد

en: Float
fa: شناور

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: Allowed values
fa: مقادیر مجاز

en: Chapter
fa: سوره

en: parent
fa: والد

en: Subscription
fa: اشتراک

en: info
fa: اطلاعات

en: Skin
fa: پوسته

en: Organization
fa: سازمان

en: Grant
fa: اعطای مجوز

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Czech
fa: چک

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dutch
fa: هلندی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: German
fa: آلمانی

en: Greek
fa: یونانی

en: Hungarian
fa: مجارستانی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Norwegian
fa: نروژی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Portuguese
fa: پرتغالی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: types
fa: انواع

en: Data
fa: داده

en: Paste
fa: چسباندن

en: About
fa: درباره

en: Extract
fa: استخراج

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Data types
fa: انواع داده

en: Report
fa: گزارش

en: Report settings
fa: تنظیمات گزارش

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: Error message
fa: پیام خطا

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Ticket
fa: تیکت

en: Price currency
fa: واحد پول

en: Acronym
fa: سرنام

en: British
fa: بریتانیایی

en: Somali
fa: سومالیایی

en: permissions
fa: مجوزها

en: Boolean
fa: منطقی

en: Bundle
fa: بسته

en: Temporary
fa: موقت

en: color
fa: رنگ

en: Contributors
fa: مشارکت کنندگان

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Beach
fa: ساحل

en: Quiz
fa: آزمون

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Min
fa: حداقل

en: View details
fa: نمایش جزئیات

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Azerbaijani
fa: آذربایجانی

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Welsh
fa: ولزی

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Georgian
fa: گرجی

en: Cambodian
fa: خمر

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Malagasy
fa: ماداگاسکاری

en: Marshallese
fa: مارشالی

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Burmese
fa: برمه‌ای

en: Slovenian
fa: اسلووانیایی

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Serbian
fa: صربی

en: Sudanese
fa: سودانی

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: language
fa: زبان

en: Translation settings
fa: تنظیمات ترجمه

en: Emergency
fa: وضعیت اضطراری

en: Field label
fa: برچسب فیلد

en: - Select a field type -
fa: - نوع فیلدی انتخاب کنید -

en: Offer
fa: پیشنهاد

en: creator
fa: سازنده

en: Stick
fa: به هم وصل کردن

en: Dependencies
fa: وابستگی‌ها

en: profiles
fa: پروفایل‌ها

en: List (text)
fa: لیست (متن)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fa: تگ‌های مجاز HTML در عناوین: @tags

en: Required field
fa: فیلد لازم

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: Available menus
fa: منوهای در دسترس

en: Default group
fa: گروه پیش فرض

en: Filipino
fa: فیلیپینی

en: Media Library
fa: کتابخانه رسانه

en: contributor
fa: عضو

en: pages
fa: صفحات

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fa: مقادیر مجازی که این فیلد می‌تواند داشته باشد. هر مقدار را در یک سطر به صورت کلید|مقدار وارد کنید.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
fa: کلید مقداری است که ذخیره می‌شوند. برچسب مقداری است که در فرم ویرایش و هنگام نمایش دیده می‌شود.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
fa: برچسب اختیاری است: اگر یک خط شامل یک رشته ساده باشد، همان به عنوان کلید و برچسب استفاده خواهد شد.

en: HTML element
fa: عنصر HTML

en: Completed.
fa: انجام شد.

en: - Default -
fa: - پیش فرض -

en: Field instance
fa: نمونه فیلد

en: Organizers
fa: سرگروه

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fa: نام منحصر به فرد قابل فهم توسط ماشین شامل حروف, اعداد و زیر خط است.

en: Paragraph type
fa: نوع پاراگراف

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع
