Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha27) - en to ur translation catalogue (147 entries)

en: photos
ur: تصاویر

en: Home
ur: مرکز

en: Title
ur: عنوان

en: Images
ur: تصاویر

en: weight
ur: وزن

en: title
ur: عنوان

en: value
ur: قیمت

en: Status
ur: حالت

en: Prefix
ur: سابقہ

en: Suffix
ur: لاحقہ

en: Operations
ur: معاملات

en: Content
ur: متن

en: Type
ur: قِسم

en: Description
ur: وضاحت

en: Language
ur: زبان

en: Audience
ur: شائقین

en: required
ur: ضروری

en: Article
ur: مضمون

en: Enabled
ur: فعال

en: Administration
ur: تنظیم

en: Comments
ur: تبصرے

en: Currency
ur: کرنسی

en: Action
ur: ایکشن

en: error
ur: نقص

en: Taxonomy
ur: درجہ بندی

en: Yes
ur: ہاں

en: No
ur: نہیں

en: Content types
ur: مواد کی اقسام

en: Categories
ur: زمرہ جات

en: updated
ur: تجدید شدہ

en: Overview
ur: جائزہ

en: Edit
ur: تدوین

en: Date
ur: تاریخ

en: Size
ur: حجم

en: Links
ur: لنکس

en: Reset
ur: دوبارہ ترتیب دیں

en: Daily
ur: روزانہ

en: This action cannot be undone.
ur: یہ عمل ناقابلِ واپسی ہے۔

en: Number
ur: نمبر

en: Message
ur: پیغام

en: - None -
ur: - کوئی بھی نہیں -

en: Country
ur: ملک

en: Weight
ur: وزن

en: Link
ur: ربط

en: Image
ur: تصویر

en: Types
ur: اقسام

en: Multiple
ur: متعدد

en: Required
ur: درکار

en: Parent
ur: پیرنٹ

en: Category
ur: زمرہ

en: Settings
ur: ترتیبات

en: Name
ur: نام

en: Book
ur: کتاب

en: Field
ur: فیلڈ

en: Label
ur: عنوان

en: Help
ur: مدد

en: True
ur: صحیح

en: False
ur: غلط

en: Sunday
ur: اتوار

en: Monday
ur: سوموار

en: Tuesday
ur: منگل

en: Wednesday
ur: بدھ

en: Thursday
ur: جمعرات

en: Friday
ur: جمعہ

en: Saturday
ur: سنیچر

en: Time
ur: وقت

en: View
ur: مشاہدہ کریں

en: Length
ur: لمبائی

en: Format
ur: فارمیٹ

en: URL
ur: یو آر ایل

en: Modules
ur: موڈیولز

en: Text
ur: متن

en: ID
ur: شناخت

en: Configure
ur: ترتیب

en: Error
ur: خرابی

en: Filter
ur: فلٹر

en: Field name
ur: فیلڈ کا نام

en: Field type
ur: فیلڈ کی قسم

en: Warning
ur: انتباہ

en: Items
ur: سرخیاں

en: Maximum
ur: زیادہ سے زیادہ

en: Scale
ur: سکیل

en: Code
ur: کوڈ

en: Color
ur: رنگ

en: Maximum length
ur: حد لمبائی

en: Integer
ur: صحیح عدد

en: Condition
ur: شرط

en: Hidden
ur: چھپا ہو ا

en: French
ur: فرانسیسی

en: Italian
ur: اطالوی

en: Spanish
ur: ہسپانوی

en: Japanese
ur: جاپانی

en: warning
ur: انتباہ

en: Default value
ur: طے شدہ قدر

en: Float
ur: کسری عدد

en: Minimum
ur: کم از کم

en: Precision
ur: درستگی

en: info
ur: خبر

en: Bulgarian
ur: بلغاری

en: Croatian
ur: کروشیائی

en: Czech
ur: چیک

en: Danish
ur: ڈینش

en: Dutch
ur: ڈچ

en: Finnish
ur: فنش

en: German
ur: جرمن

en: Greek
ur: یونانی

en: Hungarian
ur: ہنگیرین

en: Indonesian
ur: انڈونیشیائی

en: Polish
ur: پولش

en: Romanian
ur: رومی

en: Russian
ur: روسی

en: Swedish
ur: سویڈش

en: Turkish
ur: تُرک

en: types
ur: اقسام

en: Lithuanian
ur: لیتھوانی

en: Entity type
ur: Entity کی قسم

en: Somali
ur: صومالی

en: Boolean
ur: بولین

en: Bundle
ur: بنڈل

en: Placeholder
ur: پلیس ہولڈر

en: Azerbaijani
ur: آذربائیجانی

en: Belarusian
ur: بيلاروسی

en: Bosnian
ur: بوسنوی

en: Welsh
ur: ویلش

en: Estonian
ur: اسٹوني

en: Irish
ur: آئیرش

en: Armenian
ur: آرمینیائی

en: Georgian
ur: جارجیائی

en: Cambodian
ur: کومبوڈین

en: Latvian
ur: لیٹوین

en: Malagasy
ur: میلاگسی

en: Marshallese
ur: مارشیلائی

en: Macedonian
ur: میکیڈونین

en: Mongolian
ur: منگولوی

en: Maltese
ur: مالٹی

en: Burmese
ur: برمی

en: Slovenian
ur: سلووینیائی

en: Samoan
ur: ساموائی

en: Albanian
ur: البانوی

en: Serbian
ur: سربیائی

en: Sudanese
ur: سوڈانی

en: Tajik
ur: تاجک

en: Thai
ur: تھائی

en: Ukrainian
ur: یوکرینیائی

en: Vietnamese
ur: ویتنامی

en: Dependencies
ur: احتیاجات

en: Required field
ur: مطلوبہ فیلڈ
