Schema.org Blueprints (all releases) - en to id translation catalogue (101 entries)

en: photos
id: foto

en: weight
id: bobot

en: title
id: judul

en: size
id: ukuran

en: value
id: nilai

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Audience
id: Pemirsa

en: Article
id: Artikel

en: Action
id: Tindakan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Project
id: Proyek

en: Categories
id: Kategori

en: Date
id: Tanggal

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Country
id: Negara

en: Types
id: Jenis

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Book
id: Buku

en: category
id: kategori

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Time
id: Waktu

en: Event
id: Acara

en: Text
id: Teks

en: name
id: nama

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: Comment
id: Komentar

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Store
id: Toko

en: General
id: Umum

en: Table
id: Tabel

en: Color
id: Warna

en: Appearance
id: Penampilan

en: Role
id: Peran

en: Class
id: Kelas

en: Online
id: Aktif

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Order
id: Urutan

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: text
id: teks

en: expires
id: kadaluarsa

en: Duration
id: Durasi

en: Property
id: Milik

en: City
id: Kota

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Map
id: Peta

en: author
id: penulis

en: warning
id: peringatan

en: Reference
id: Referensi

en: Requirements
id: Persyaratan

en: Product
id: Produk

en: Completed
id: Selesai

en: width
id: lebar

en: height
id: tinggi

en: image
id: gambar

en: comment
id: komentar

en: Review
id: Periksa

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Recipe
id: Resep

en: Float
id: Pecahan

en: Chapter
id: Bab

en: parent
id: induk

en: Skin
id: Kulit

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Report
id: Laporkan

en: Acronym
id: Akronim

en: permissions
id: Izin

en: Properties
id: Properti

en: color
id: warna

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: language
id: bahasa

en: Emergency
id: Darurat

en: currency
id: mata uang

en: Library
id: Pustaka

en: Formatter settings
id: Pengaturan formatter

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Required field
id: Jadikan isian wajib

en: The postal code.
id: Kode pos

en: Entity bundle
id: Bundel entitas

en: events
id: acara

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: Default field
id: Bidang default

en: Target entity type ID
id: ID jenis entitas target
