Schema.org Blueprints (all releases) - en to it translation catalogue (126 entries)

en: photos
it: fotografie

en: weight
it: peso

en: title
it: titolo

en: size
it: dimensioni

en: value
it: valore

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: Article
it: Articolo

en: Action
it: Azione

en: Quantity
it: Quantità

en: error
it: errore

en: Categories
it: Categorie

en: Date
it: Data

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Country
it: Paese

en: Types
it: Tipi

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: category
it: categoria

en: Label
it: Etichetta

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: Event
it: Evento

en: Text
it: Testo

en: status
it: stato

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: Comment
it: Commento

en: Widget settings
it: Impostazioni widget

en: item
it: elemento

en: Maximum
it: Massimo

en: Scale
it: Scala

en: State
it: Stato

en: Invoice
it: Fattura

en: Code
it: Codice

en: Store
it: Negozio

en: General
it: Generale

en: Table
it: Tabella

en: Color
it: Colore

en: Appearance
it: Aspetto

en: Role
it: Ruolo

en: Class
it: Classe

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: description
it: descrizione

en: Order
it: Ordina

en: Integer
it: Intero

en: text
it: testo

en: Duration
it: Durata

en: Property
it: Proprietà

en: City
it: Città

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: line
it: linea

en: Granularity
it: Granularità

en: Map
it: Mappa

en: author
it: autore

en: price
it: prezzo

en: warning
it: avviso

en: Reference
it: Riferimento

en: Requirements
it: Requisiti

en: duration
it: durata

en: Product
it: Prodotto

en: Balance
it: Saldo

en: Completed
it: Completato

en: width
it: larghezza

en: height
it: altezza

en: image
it: immagine

en: comment
it: commento

en: Review
it: Revisione

en: about
it: a proposito di

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Collection
it: Collezione

en: Recipe
it: Ricetta

en: Float
it: Virgola mobile

en: Minimum
it: Minimo

en: Chapter
it: Capitolo

en: Distance
it: Distanza

en: parent
it: padre

en: Service
it: Servizio

en: Skin
it: Tema grafico

en: Organization
it: Organizzazione

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Report
it: Resoconto

en: Acronym
it: Acronimo

en: Wholesale
it: All'ingrosso

en: Retail
it: Al dettaglio

en: Reservation
it: Prenotazione

en: permissions
it: permessi

en: Properties
it: Proprietà

en: Boolean
it: Booleano

en: color
it: colore

en: location
it: posizione

en: question
it: domanda

en: Season
it: Stagione

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Allowed formats
it: Formati consentiti

en: Poster
it: Autore

en: language
it: lingua

en: Emergency
it: Emergenza

en: Library
it: Biblioteca

en: Offer
it: Offerta

en: Movie
it: Film

en: Formatter settings
it: Impostazioni del formatter

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: The current status of the order.
it: Il passo attuale dell'ordine.

en: TODO.
it: TODO

en: Completed.
it: Completato.

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target

en: Default field
it: Campo predefinito

en: Observation
it: Osservazione
