Schema.org Blueprints (all releases) - en to te translation catalogue (65 entries)

en: photos
te: ఫొటోలు

en: weight
te: భారం

en: title
te: శీర్షిక

en: size
te: కొలత

en: value
te: విలువ

en: Prefix
te: ఉపసర్గ

en: Suffix
te: వెనుజేర్పు

en: Type
te: రకం

en: Description
te: వివరణ

en: Language
te: భాష

en: Audience
te: ప్రేక్షకులు

en: Article
te: వ్యాసం

en: Action
te: చర్య

en: Quantity
te: పరిమాణం

en: error
te: సమస్య

en: Project
te: ప్రాజెక్టు

en: Categories
te: వర్గాలు

en: Date
te: తేదీ

en: Number
te: సంఖ్య

en: Message
te: సందేశం

en: Country
te: దేశం

en: Types
te: రకాలు

en: Category
te: వర్గం

en: Settings
te: అమరికలు

en: Name
te: పేరు

en: Book
te: పుస్తకం

en: category
te: వర్గం

en: Label
te: లేబుల్

en: True
te: సత్యం

en: False
te: అసత్యం

en: Sunday
te: ఆదివారం

en: Monday
te: సోమవారం

en: Tuesday
te: మంగళవారం

en: Wednesday
te: బుధవారం

en: Thursday
te: గురువారం

en: Friday
te: శుక్రవారం

en: Saturday
te: శనివారం

en: Time
te: సమయం

en: URL
te: యూఆరెల్

en: Menu
te: మెనూ

en: Text
te: పాఠ్యం

en: status
te: స్థితి

en: Question
te: ప్రశ్న

en: Comment
te: వ్యాఖ్య

en: Maximum
te: గరిష్ఠం

en: State
te: రాష్ట్రం

en: Code
te: కోడ్

en: General
te: సాధారణ

en: Table
te: పట్టిక

en: Color
te: రంగు

en: Appearance
te: రూపురేఖలు

en: Role
te: పాత్ర

en: Blog
te: బ్లాగు

en: Maximum length
te: గరిష్ఠ పొడవు

en: Order
te: క్రమం

en: Integer
te: పూర్ణసంఖ్య

en: Duration
te: నిడివి

en: City
te: నగరం

en: Granularity
te: కణికత

en: warning
te: హెచ్చరిక

en: comment
te: వ్యాఖ్య

en: Default value
te: అప్రమేయ విలువ

en: Minimum
te: కనిష్ఠం

en: language
te: భాష

en: Required field
te: తప్పనిసరి ఖాళీ
