Schema.org Blueprints (all releases) - en to ar translation catalogue (96 entries)

en: photos
ar: صور

en: title
ar: عنوان

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Audience
ar: جمهور

en: Article
ar: مقال

en: Action
ar: إجراء

en: Quantity
ar: الكمية

en: error
ar: خطأ

en: Project
ar: المشروع

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Date
ar: التاريخ

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Country
ar: الدولة

en: Types
ar: الأنواع

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Book
ar: الوثيقة

en: category
ar: التصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Time
ar: الوقت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Menu
ar: القائمة

en: Event
ar: الحدث

en: Text
ar: نص

en: ID
ar: المعرف ID

en: status
ar: الحالة

en: Question
ar: السؤال

en: Comment
ar: التعليق

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: State
ar: الحالة

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Code
ar: الكود

en: Store
ar: المتجر

en: General
ar: عام

en: Table
ar: جدول

en: Color
ar: اللون

en: Appearance
ar: المظهر

en: Role
ar: الدور

en: Blog
ar: المدونة

en: Online
ar: عالخط

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Order
ar: الترتيب

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: text
ar: نص

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Property
ar: الخاصية

en: menu
ar: قائمة

en: Granularity
ar: النعومة

en: Map
ar: خريطة

en: author
ar: مؤلف

en: warning
ar: تحذير

en: Reference
ar: مرجع

en: Product
ar: المنتج

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: image
ar: صورة

en: comment
ar: تعليق

en: Review
ar: المراجعة

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Recipe
ar: وصفة

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: parent
ar: الأم

en: audio
ar: صوت

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: event
ar: فعالية

en: Ticket
ar: التذكرة

en: Acronym
ar: اختصار

en: permissions
ar: تصاريح

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Quiz
ar: مسابقة

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: language
ar: اللغة

en: Emergency
ar: حالة طارئة

en: Formatter settings
ar: إعدادات المنسق

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: Completed.
ar: تم.

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف
