Schema.org Blueprints (all releases) - en to is translation catalogue (81 entries)

en: photos
is: myndir

en: weight
is: þyngd

en: title
is: titill

en: size
is: stærð

en: value
is: gildi

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Type
is: Gerð

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Article
is: Grein

en: Action
is: Aðgerð

en: Quantity
is: Magn

en: error
is: villa

en: Categories
is: Flokkar

en: version
is: útgáfa

en: Date
is: Dagsetning

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: Country
is: Land

en: Types
is: Tegundir

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Book
is: Bók

en: category
is: flokkur

en: Label
is: Merking

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Time
is: Tími

en: URL
is: vefslóð

en: Menu
is: Valmynd

en: Event
is: Viðburður

en: Text
is: Texti

en: ID
is: Kenni

en: status
is: staða

en: Question
is: Spurning

en: Answer
is: Svar

en: Comment
is: Ummæli

en: item
is: hlutur

en: State
is: Fylki

en: email
is: netfang

en: Invoice
is: Kvittun

en: Code
is: Kóði

en: Store
is: Verslun

en: General
is: Almennt

en: Table
is: Tafla

en: Color
is: Litur

en: Appearance
is: Útlit

en: Role
is: Hlutverk

en: Blog
is: Blogg

en: Online
is: Tengdir

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Order
is: Pöntun

en: Integer
is: Heiltala

en: expires
is: fyrnist

en: City
is: Borg

en: menu
is: valmynd

en: author
is: höfundur

en: price
is: verð

en: warning
is: viðvörun

en: Product
is: Vara

en: Completed
is: Lokið

en: image
is: mynd

en: Review
is: Yfirlestur

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Head
is: Höfuð

en: parent
is: foreldri

en: Continent
is: Heimsálfa

en: Organization
is: Stofnun

en: event
is: viðburður

en: currency
is: gjaldmiðill

en: Offer
is: Tilboð

en: Field types
is: Tegundir svæða
