Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha29) - en to pl translation catalogue (433 entries)

en: photos
pl: zdjęcia

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Images
pl: Obrazki

en: weight
pl: waga

en: title
pl: tytuł

en: size
pl: rozmiar

en: value
pl: wartość

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Type
pl: Typ

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Audience
pl: Odbiorcy

en: required
pl: wymagane

en: Article
pl: Artykuł

en: Enabled
pl: Włączone

en: Administration
pl: Administracja

en: Comments
pl: Komentarze

en: Currency
pl: Waluta

en: Action
pl: Akcja

en: Quantity
pl: Ilość

en: error
pl: błąd

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Content types
pl: Rodzaje zawartości

en: Documentation
pl: Dokumentacja

en: Project
pl: Projekt

en: Categories
pl: Kategorie

en: updated
pl: zaktualizowany

en: Overview
pl: Przegląd

en: version
pl: wersja

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Size
pl: Rozmiar

en: Links
pl: Odnośniki

en: Reset
pl: Resetuj

en: Daily
pl: Codziennie

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Number
pl: Liczba

en: Message
pl: Wiadomość

en: - None -
pl: - Brak -

en: Country
pl: Państwo

en: Place
pl: Miejsce

en: Weight
pl: Waga

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Types
pl: Typy

en: Hierarchy
pl: Hierarchia

en: Single
pl: Pojedynczy

en: Multiple
pl: Wielokrotny

en: Required
pl: Wymagane

en: Parent
pl: Nadrzędny

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: installed
pl: zainstalowano

en: Book
pl: Książka

en: Field
pl: Pole

en: category
pl: kategoria

en: Label
pl: Etykieta

en: Help
pl: Pomoc

en: url
pl: odnośnik

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Sunday
pl: niedziela

en: Monday
pl: poniedziałek

en: Tuesday
pl: wtorek

en: Wednesday
pl: środa

en: Thursday
pl: czwartek

en: Friday
pl: piątek

en: Saturday
pl: sobota

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Time
pl: Czas

en: View
pl: Widok

en: Length
pl: Długość

en: Modules
pl: Moduły

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Event
pl: Termin

en: Text
pl: Tekst

en: Layout
pl: Układ

en: name
pl: nazwa

en: blogs
pl: blogi

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: <none>
pl: &lt;brak&gt;

en: Paths
pl: Ścieżki

en: Taxonomy settings
pl: Ustawienia kategorii

en: type
pl: typ

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Error
pl: Błąd

en: Options
pl: Opcje

en: Contact
pl: Kontakt

en: Data type
pl: Typ danych

en: FAQ
pl: Najczęściej zadawane pytania

en: Question
pl: Pytanie

en: Answer
pl: Odpowiedź

en: All
pl: Wszystko

en: Page
pl: Strona

en: Node links
pl: Odnośniki węzła

en: Comment
pl: Komentarz

en: Filter
pl: Filtr

en: Vocabulary ID
pl: Identyfikator słownika

en: Vocabulary name
pl: Nazwa słownika

en: Role name
pl: Nazwa roli

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Field type
pl: Typ pola

en: Fields
pl: Pola

en: Widget type
pl: Typ kontrolki

en: Widget settings
pl: Ustawienia kontrolki

en: Photos
pl: Zdjęcia

en: item
pl: element

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Items
pl: Elementy

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Game
pl: Gra

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Scale
pl: Skala

en: Medium
pl: Średnie

en: Details
pl: Szczegóły

en: Price
pl: Cena

en: Fax
pl: Faks

en: Address
pl: Adres

en: State
pl: Stan

en: email
pl: e-mail

en: map
pl: mapa

en: Code
pl: Kod

en: Store
pl: Sklep

en: Members
pl: Członkowie

en: Group name
pl: Nazwa grupy

en: General
pl: Ogólne

en: Example
pl: Przykład

en: Table
pl: Tabela

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Other
pl: Inne

en: Color
pl: Kolor

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Role
pl: Rola

en: First name
pl: Imię

en: Last name
pl: Nazwisko

en: Targets
pl: Cele

en: Link text
pl: Treść odnośnika

en: Class
pl: Klasa

en: Not installed
pl: Niezainstalowany

en: Exists
pl: Istnieje

en: Online
pl: Włączona

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: Rows
pl: Wiersze

en: Redirect
pl: Przekierowanie

en: description
pl: opis

en: Uninstall
pl: Odinstaluj

en: Install
pl: Instaluj

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Option
pl: Opcja

en: Order
pl: Kolejność

en: Integer
pl: Liczba całkowita

en: text
pl: tekst

en: Replacement
pl: Zamiennik

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Property
pl: Właściwość

en: City
pl: Miasto

en: miles
pl: mile

en: Full
pl: Pełny

en: Condition
pl: Warunek

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Male
pl: Mężczyzna

en: Female
pl: Kobieta

en: pattern
pl: wzór

en: Hidden
pl: Ukryty

en: create
pl: utwórz

en: seconds
pl: sekundy

en: French
pl: Francuski

en: Italian
pl: Włoski

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: Japanese
pl: Japoński

en: update
pl: aktualizacja

en: Role settings
pl: Ustawienia roli

en: unlimited
pl: nieograniczony

en: Find
pl: Znajdź

en: Granularity
pl: Precyzja

en: Target type
pl: Typ docelowy

en: Map
pl: Mapa

en: Hybrid
pl: Hybrydowe

en: Node settings
pl: Ustawienia węzła

en: author
pl: autor

en: Buttons
pl: Przyciski

en: Maxlength
pl: Maksymalna długość

en: Instructions
pl: Instrukcje

en: price
pl: cena

en: People
pl: Ludzie

en: warning
pl: ostrzeżenie

en: Reference
pl: Referencja

en: or
pl: lub

en: Requirements
pl: Wymagania

en: Books
pl: Książki

en: position
pl: pozycja

en: duration
pl: czas trwania

en: Car
pl: Samochód

en: Missing
pl: Brakujące

en: Max
pl: Maksimum

en: Installed
pl: Zainstalowane

en: address
pl: adres

en: Product
pl: Produkt

en: Balance
pl: Bilans

en: Completed
pl: Zakończone

en: Menu settings
pl: Ustawienia menu

en: width
pl: szerokość

en: height
pl: wysokość

en: New
pl: Nowy

en: Relationships
pl: Powiązania

en: Add type
pl: Dodaj typ

en: Edit type
pl: Edytuj typ

en: image
pl: obrazek

en: comment
pl: komentarz

en: Review
pl: Podgląd

en: about
pl: Odnośnie

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: Questions
pl: Pytania

en: Collection
pl: Kolekcja

en: Information
pl: Informacja

en: Descriptions
pl: Opisy

en: Recipe
pl: Przepis

en: Ingredients
pl: Składniki

en: Recipes
pl: Przepisy

en: Double
pl: Podwójne

en: Relationship type
pl: Rodzaj relacji

en: Menus
pl: Menu

en: Created new vocabulary %name.
pl: Utworzono nowy słownik %name.

en: Add field
pl: Dodaj pole

en: Float
pl: Liczba zmiennoprzecinkowa

en: Precision
pl: Dokładność

en: Allowed values
pl: Dopuszczalne wartości

en: Distance
pl: Odległość

en: parent
pl: nadrzędny

en: Subscription
pl: Subskrypcja

en: Continent
pl: Kontynent

en: Series
pl: Serie

en: Used
pl: Wykorzystane

en: Brand
pl: Marka

en: info
pl: informacja

en: Address settings
pl: Ustawienia adresu

en: Skin
pl: Skórka

en: Generate content
pl: Generuj zawartość

en: Display as
pl: Wyświetl jako

en: Organization
pl: Organizacja

en: Telephone
pl: Telefon

en: Grant
pl: Uprawnienia

en: Bulgarian
pl: Bułgarski

en: Croatian
pl: Chorwacki

en: Czech
pl: Czeski

en: Danish
pl: Duński

en: Dutch
pl: Niderlandzki

en: Finnish
pl: Fiński

en: German
pl: Niemiecki

en: Greek
pl: Grecki

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: Indonesian
pl: Indonezyjski

en: Norwegian
pl: Norweski

en: Polish
pl: Polski

en: Portuguese
pl: Portugalski

en: Romanian
pl: Rumuński

en: Russian
pl: Rosyjski (terroryści)

en: Swedish
pl: Szwedzki

en: Turkish
pl: Turecki

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Person
pl: Osoba

en: types
pl: typy

en: Default format
pl: Format domyślny

en: Paste
pl: Wklej

en: Paragraph
pl: Akapit

en: About
pl: O stronie

en: Extract
pl: Wydobądź

en: Reports
pl: Raporty

en: Data types
pl: Typy danych

en: Report
pl: Raport

en: result
pl: wynik

en: Lithuanian
pl: Litewski

en: Menu items
pl: Menu

en: Create @name
pl: Utwórz @name

en: Steps
pl: Kroki

en: Error message
pl: Komunikat o błędzie

en: Entity type
pl: Typ encji

en: Rating
pl: Ocena

en: Acronym
pl: Akronim

en: Show details
pl: Pokaż szczegóły

en: Recommended
pl: Polecam

en: Scheduler settings
pl: Opcje planowania

en: Somali
pl: Somalijski

en: Meta tags
pl: Tagi meta

en: permissions
pl: uprawnienia

en: Properties
pl: Właściwości

en: Bundle
pl: Zestaw

en: Temporary
pl: Tymczasowy

en: Collapse all
pl: Zamknij wszystkie

en: feet
pl: stopa

en: color
pl: kolor

en: location
pl: lokalizacja

en: Credentials
pl: Kwalifikacje

en: Church
pl: Kościół

en: thumbnail
pl: miniatura

en: Videos
pl: Filmy

en: Add @name
pl: Dodaj @name

en: Withdrawn
pl: Wycofano

en: Custom text
pl: Własny tekst

en: Play
pl: Odtwórz

en: Departments
pl: Departamenty

en: Miss
pl: Panna

en: Media settings
pl: Ustawienia mediów

en: Education
pl: Edukacja

en: Abbreviation
pl: Skrót

en: Experimental
pl: Eksperymentalne

en: Min
pl: Minimum

en: View details
pl: Szczegóły widoku

en: Dropdown
pl: Lista rozwijana

en: Placeholder
pl: Zaślepka

en: Allowed formats
pl: Dozwolone formaty

en: Fieldset
pl: Grupa pól

en: Machine-readable name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
pl: Automatyczne ustawianie przekierowań po zmianie URL treści.

en: Azerbaijani
pl: Azerbejdżański

en: Belarusian
pl: Białoruski

en: Bosnian
pl: Bośniacki

en: Welsh
pl: Walijski

en: Estonian
pl: Estoński

en: Irish
pl: Irlandzki

en: Armenian
pl: Ormiański

en: Georgian
pl: Gruziński

en: Cambodian
pl: Khmerski

en: Latvian
pl: Łotewski

en: Malagasy
pl: Malgaski

en: Marshallese
pl: Marshallski

en: Macedonian
pl: Macedoński

en: Mongolian
pl: Mongolski

en: Maltese
pl: Maltański

en: Burmese
pl: Birmański

en: Slovenian
pl: Słoweński

en: Samoan
pl: Samoański

en: Albanian
pl: Albański

en: Serbian
pl: Serbski

en: Sudanese
pl: Sudański

en: Tajik
pl: Tadżycki

en: Thai
pl: Tajski

en: Ukrainian
pl: Ukraiński

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: language
pl: język

en: Translation settings
pl: Ustawienia tłumaczenia

en: Pathauto settings
pl: Ustawienia Pathauto

en: Maps
pl: Mapy

en: Names
pl: Nazwy

en: Emergency
pl: Awaria

en: Field label
pl: Etykieta

en: Employment
pl: Zatrudnienie

en: References
pl: Powiązania

en: - Select a field type -
pl: - Wybierz typ pola -

en: Existing field
pl: Istniejące pole

en: Library
pl: Biblioteka

en: Seasons
pl: Sezony

en: Offer
pl: Oferta

en: dependencies
pl: zależności

en: Movie
pl: Film

en: Cell
pl: Komórka

en: Stick
pl: Przyklejone

en: Dependencies
pl: Zależności

en: profiles
pl: profile

en: Airport
pl: Lotnisko

en: Restaurant
pl: Restauracja

en: School
pl: Szkoła

en: Taxi
pl: Taksówka

en: Formatter settings
pl: Ustawienia formatera

en: Field types
pl: Typy pól

en: List (text)
pl: Lista (tekst)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
pl: W etykietach można stosować następujące znaczniki HTML: @tags

en: Required field
pl: Pole wymagane

en: Date type
pl: Typ daty

en: Available menus
pl: Dostępne menu

en: Default group
pl: Domyślna grupa

en: @count item | @count items
pl[0]: @count pozycja
pl[1]: @count pozycje
pl[2]: @count pozycji

en: application
pl: aplikacja

en: Energy
pl: Energia

en: Food
pl: Jedzenie

en: Museum
pl: Muzeum

en: Destination address.
pl: Adres docelowy

en: Filipino
pl: Filipiński

en: participant
pl: uczestnik

en: Media Library
pl: Biblioteka mediów

en: The current status of the order.
pl: Bieżący status zamówienia.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
pl: Dozwolone wartości jakie to pole może zawierać. Należy wprowadzić kolejne wiersze z wartościami w formacie klucz|etykieta.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
pl: Klucz jest wartością zapisywaną w bazie. Etykieta będzie używana podczas wyświetlania i na formularzach służących do edycji.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
pl: Etykieta jest nieobowiązkowa. Jeśli linia zawiera tylko napis będzie on użyty jako klucz i wartość.

en: HTML element
pl: Element HTML

en: Change type
pl: Zmień typ

en: Custom block
pl: Własny blok

en: Completed.
pl: Zakończono.

en: Geolocation
pl: Geolokacja

en: Field instance
pl: Instancja pola

en: Datetime
pl: Data i godzina

en: Existing
pl: Istniejące

en: Default fields
pl: Domyślne pola

en: Entity types
pl: Typy encji

en: Existing fields
pl: Istniejące pola

en: depth
pl: głębokość

en: There was a problem creating field %label: @message
pl: Wystąpił problem z tworzeniem pola %label: @message

en: industry
pl: przemysł

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
pl: Unikalna nazwa systemowa zawierająca litery, cyfry i znaki podkreślenia.

en: Easy
pl: Łatwo

en: Entity bundles
pl: Typy encji

en: Entity label
pl: Etykieta encji

en: maps
pl: mapy

en: Provides a simple link field type.
pl: Dostarcza pole typu prosty odnośnik.

en: @entity_type selection
pl: @entity_type wybór

en: Hard
pl: Ciężko

en: Select content types
pl: Wybierz rodzaje zawartości

en: Paragraph type
pl: Rodzaj akapitu

en: Defines a field type for telephone numbers.
pl: Definiuje typ pola dla numerów telefonów.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
pl: Definiuje elementy formularza typu data i godzina a także pole typu data i godzina.

en: Target entity type
pl: Typ encji docelowej

en: Menu machine name
pl: Identyfikator systemowy menu

en: Default field
pl: Domyślne pole

en: Display author and date information
pl: Wyświetlaj autora i datę

en: Observation
pl: Obserwacja

en: Laboratory
pl: Labroatorium

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
pl: Tekst wyświetlany na stronie <em>Dodaj nową treść</em>

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
pl: Moduł eksperymentalny. <a href=":url">Moduły eksperymentalne</a> są dodawane tylko dla testów. Używanie może wiązać się z ryzykiem.

en: Module overviews
pl: Przeglądy modułów

en: Media source
pl: Źródło mediów

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
pl: Źródło mediów odpowiedzialne za dodatkową logikę związaną z tym typem mediów.

en: Recipe category
pl: Kategoria przepisu

en: Paragraphs settings
pl: Ustawienia Akapitów

en: Select @label
pl: Wybierz @label

en: JSON:API settings
pl: Ustawienia JSON:API
