Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha31) - en to da translation catalogue (381 entries)

en: photos
da: billeder

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Images
da: Billeder

en: weight
da: vægt

en: title
da: titel

en: size
da: størrelse

en: value
da: værdi

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Audience
da: Publikum

en: required
da: obligatorisk

en: Article
da: Artikel

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Currency
da: Valuta

en: Action
da: Handling

en: Quantity
da: Mængde

en: error
da: fejl

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Project
da: Projekt

en: Categories
da: Kategorier

en: updated
da: opdateret

en: Overview
da: Overblik

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: breadcrumb
da: brødkrumme

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Place
da: Sted

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Single
da: Enkelt

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: installed
da: installeret

en: Book
da: Bog

en: Field
da: Felt

en: category
da: kategori

en: Label
da: Etiket

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Liquid
da: Flydende

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Schedule
da: Planlægning

en: Time
da: Tid

en: Setup
da: Indstillinger

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: Modules
da: Moduler

en: Manage
da: Administration

en: Event
da: Begivenhed

en: Text
da: Tekst

en: name
da: navn

en: articles
da: artikler

en: Keywords
da: Nøgleord

en: <none>
da: - ingen -

en: Paths
da: Stier

en: Taxonomy settings
da: Indstillinger for kategorier

en: Content type
da: Indholdstype

en: Configure
da: Konfigurér

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Data type
da: Datatype

en: Question
da: Spørgsmål

en: Answer
da: Svar

en: All
da: Alle

en: Page
da: Side

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Comment
da: Kommentar

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Role name
da: Navn

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Widget settings
da: Indstillinger for CAPTCHA

en: Photos
da: Billeder

en: item
da: vare

en: Warning
da: Advarsel

en: Items
da: Overskrifter

en: Advanced
da: Avanceret

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Details
da: Detaljer

en: Price
da: Pris

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: email
da: e-mail

en: Invoice
da: Faktura

en: Code
da: Kode

en: Module status
da: Modulstatus

en: Store
da: Butik

en: Members
da: Medlemmer

en: Group name
da: Navn

en: General
da: Generelt

en: Example
da: Eksempel

en: Table
da: Tabel

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Other
da: Anden

en: Color
da: Farve

en: Appearance
da: Udseende

en: Role
da: Rolle

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Link text
da: Linktekst

en: Class
da: Klasse

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Exists
da: Eksisterer

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Rows
da: Rækker

en: description
da: beskrivelse

en: Acronyms
da: Akronymer

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Install
da: Installér

en: Tools
da: Værktøjer

en: Option
da: Valgmulighed

en: Order
da: Rækkefølge

en: Integer
da: Heltal

en: text
da: tekst

en: Replacement
da: Erstatning

en: Duration
da: Varighed

en: Property
da: Egenskab

en: City
da: By

en: Full
da: Fuld

en: Condition
da: Betingelse

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: Hidden
da: Skjult

en: generated
da: genereret

en: create
da: opret

en: seconds
da: sekunder

en: install
da: installér

en: French
da: Fransk

en: Italian
da: Italiensk

en: Spanish
da: Spansk

en: Japanese
da: Japansk

en: update
da: opdatér

en: Role settings
da: Indstillinger for roller

en: unlimited
da: ubegrænset

en: line
da: linje

en: Granularity
da: Granularitet

en: Target type
da: Måltype

en: Map
da: Knyt

en: Node settings
da: Indstillinger for indholdselement

en: author
da: forfatter

en: Buttons
da: Knapper

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: Instructions
da: Vejledning

en: price
da: pris

en: People
da: Personer

en: warning
da: advarsel

en: or
da: eller

en: Requirements
da: Krav

en: Books
da: Bøger

en: duration
da: varighed

en: Missing
da: Mangler

en: Max
da: Maks

en: Installed
da: Installeret

en: address
da: adresse

en: Product
da: Produkt

en: Balance
da: Saldo

en: Completed
da: Gennemført

en: Menu settings
da: Menu

en: width
da: bredde

en: height
da: højde

en: New
da: Ny

en: Relationships
da: Forbindelser

en: image
da: billede

en: comment
da: kommentar

en: Review
da: Gennemgå

en: about
da: om

en: Default value
da: Standardværdi

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Authors
da: Forfattere

en: Recipe
da: Opskrift

en: Yield
da: Udbytte

en: Ingredients
da: Ingredienser

en: Recipes
da: Opskrifter

en: Double
da: Dobbelt

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: Menus
da: Menuer

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Mountain
da: Bjerg

en: Add field
da: Tilføj felt

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
da: Instruktioner til brugeren vises under feltet på indholdsformularen.

en: Float
da: Kommatal

en: Precision
da: Præcision

en: Allowed values
da: Tilladte værdier

en: Distance
da: Afstand

en: Blog posts
da: Blogindlæg

en: parent
da: forrige

en: Subscription
da: Abonnement

en: topics
da: emner

en: Address settings
da: Adresseopsætning

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Organization
da: Organisation

en: Telephone
da: Telefon

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Finnish
da: Finsk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Machine name
da: Internt navn

en: types
da: typer

en: Default format
da: Standardformat

en: Data settings
da: Dataindstillinger

en: Paste
da: Sæt ind

en: Paragraph
da: Afsnit

en: About
da: Om

en: Extract
da: Udtræk

en: Reports
da: Rapporter

en: Report
da: Rapport

en: Report settings
da: Indstillinger for rapporter

en: result
da: resultat

en: Lithuanian
da: Littauisk

en: Create @name
da: Opret @name

en: Dataset
da: Datasæt

en: Steps
da: Trin

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Entity type
da: Entity-type

en: event
da: begivenhed

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Acronym
da: Akronym

en: Discussion
da: Diskussion

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Scheduler settings
da: Indstillinger for Scheduler

en: Wholesale
da: Engroshandel

en: Retail
da: Detailhandel

en: British
da: Engelsk

en: Somali
da: Somalisk

en: Characters
da: Karakterer

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: permissions
da: tilladelser

en: Properties
da: Egenskaber

en: Boolean
da: Boolsk

en: Temporary
da: Midlertidig

en: color
da: farve

en: location
da: lokation

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Credentials
da: Brugeroplysninger

en: Church
da: Kirke

en: Videos
da: Videoer

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: Plays
da: Afspilninger

en: Beach
da: Strand

en: Miss
da: Frk.

en: Media settings
da: Medie indstillinger

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: View details
da: View-detaljer

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Allowed formats
da: Tilladte formater

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
da: Opret automatisk omdirigeringer når URL-aliaser ændres.

en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Welsh
da: Walisisk

en: Estonian
da: Estonsk

en: Irish
da: Irsk

en: Armenian
da: Armensk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Cambodian
da: Cambodiansk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Marshallese
da: Marshallesisk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Samoan
da: Samoansk

en: Albanian
da: Albansk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Sudanese
da: Sudanesisk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: language
da: sprog

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Pathauto settings
da: Indstillinger for Pathauto

en: Work
da: Værk

en: Emergency
da: Nødsituation

en: Field description
da: Felt beskrivelse

en: Field label
da: Feltmærkat

en: Taxonomies
da: Taksonomier

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: Existing field
da: Eksisterende felt

en: Library
da: Bibliotek

en: creator
da: forfatter

en: Movie
da: Film

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: photo
da: foto

en: profiles
da: profiler

en: Airport
da: Lufthavn

en: School
da: Skole

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: Field types
da: Felttyper

en: List (text)
da: Liste (tekst)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
da: Tilladte HTML-tags i etiketter: @tags

en: Required field
da: Obligatorisk felt

en: Date type
da: Datotype

en: Available menus
da: Tilgængelige menuer

en: The postal code.
da: Postnummeret

en: Default group
da: Standardgruppe

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: milligrams
da: milligram

en: pounds
da: pund

en: Food
da: Mad

en: Kyrgyz
da: Kirgisisk

en: Filipino
da: Filippinsk

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: The current status of the order.
da: Ordrens aktuelle status.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
da: Værdierne som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje på formen nøgle|værdi.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
da: Nøglen er den værdi, som gemmes i databasen. Etiketten bruges ved visning og i redigeringsformularer.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
da: Etiketten er valgfri: Hvis en linje kun indeholder én tekststreng, vil det blive brugt både som nøgle og etiket.

en: HTML element
da: HTML-element

en: Change type
da: Skift type

en: Custom block
da: Brugerdefineret blok

en: recipe
da: opskrift

en: - Default -
da: - Standard -

en: Field instance
da: Felt-instans

en: Entity types
da: Enheds typer

en: rooms
da: værelser

en: There was a problem creating field %label: @message
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltet %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt systemnavn som indeholder bogstaver, tal og understregninger.

en: Easy
da: Nem

en: Provides a simple link field type.
da: En simpel link-felttype.

en: @entity_type selection
da: @entity_type valg

en: Hard
da: Svær

en: events
da: begivenheder

en: Defines a field type for telephone numbers.
da: Definerer en felttype til telefonnumre.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
da: Definerer datetime-formularelementer og en datetime-felttype.

en: Target entity type
da: Entitetstypemål

en: Menu machine name
da: Internt navn

en: Default field
da: Standardfelt

en: Display author and date information
da: Vis forfatter- og datoinformation

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
da: Teksten som vises på siden <em>tilføj nyt indhold</em>.

en: Module overviews
da: Moduloversigter

en: Recipe category
da: Opskriftskategori

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
da: Håndterer oprettelse, konfiguration og visning af medieelementer.
