Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha31) - en to is translation catalogue (224 entries)

en: photos
is: myndir

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Images
is: Myndir

en: weight
is: þyngd

en: title
is: titill

en: size
is: stærð

en: value
is: gildi

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Type
is: Gerð

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: required
is: skilyrt

en: Article
is: Grein

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Comments
is: Ummæli

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Action
is: Aðgerð

en: Quantity
is: Magn

en: error
is: villa

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Content types
is: Efnisgerðir

en: Read documentation
is: Lesa skjölun

en: Categories
is: Flokkar

en: updated
is: uppfært

en: Overview
is: Yfirlit

en: version
is: útgáfa

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Links
is: Hlekkir

en: Reset
is: Endursetja

en: Daily
is: Daglega

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Types
is: Tegundir

en: Hierarchy
is: Stigveldi

en: Multiple
is: Margir

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Parent
is: Foreldri

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: installed
is: uppsett

en: Book
is: Bók

en: Field
is: Svæði

en: category
is: flokkur

en: Label
is: Merking

en: Help
is: Hjálp

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Time
is: Tími

en: View
is: Skoða

en: Length
is: Lengd

en: Format
is: Stílsnið

en: URL
is: vefslóð

en: Modules
is: Einingar

en: Manage
is: Stjórnun

en: Menu
is: Valmynd

en: Event
is: Viðburður

en: Text
is: Texti

en: Layout
is: Útlit

en: Keywords
is: Lykilorð

en: <none>
is: <enginn>

en: ID
is: Kenni

en: Paths
is: Slóðir

en: Taxonomy settings
is: Flokkunarstillingar

en: blog
is: blogg

en: type
is: gerð

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Configure
is: Stilla

en: status
is: staða

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Contact
is: Tengiliður

en: Data type
is: Gagnategund

en: FAQ
is: Algengar Spurningar

en: Question
is: Spurning

en: Answer
is: Svar

en: All
is: Allt

en: Page
is: Síða

en: Comment
is: Ummæli

en: Filter
is: Sía

en: Role name
is: Nafn hlutverks

en: Fields
is: Svæði

en: Photos
is: Myndir

en: item
is: hlutur

en: Warning
is: Viðvörun

en: Items
is: Hlutir

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Medium
is: Miðlungs

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Details
is: Nánar

en: Price
is: Verð

en: System
is: Kerfi

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: email
is: netfang

en: Invoice
is: Kvittun

en: Code
is: Kóði

en: Store
is: Verslun

en: Members
is: Meðlimir

en: General
is: Almennt

en: Table
is: Tafla

en: Color
is: Litur

en: Appearance
is: Útlit

en: Role
is: Hlutverk

en: First name
is: Fornafn

en: Last name
is: Eftirnafn

en: Blog
is: Blogg

en: Online
is: Tengdir

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Rows
is: Raðir

en: Uninstall
is: Fjarlægja

en: Tools
is: Tól

en: Order
is: Pöntun

en: Integer
is: Heiltala

en: expires
is: fyrnist

en: City
is: Borg

en: Hidden
is: Falið

en: seconds
is: sekúndur

en: French
is: Franska

en: Italian
is: Ítalska

en: Spanish
is: Spænska

en: Japanese
is: Japanska

en: menu
is: valmynd

en: author
is: höfundur

en: price
is: verð

en: People
is: Notendur

en: warning
is: viðvörun

en: or
is: eða

en: Books
is: Bækur

en: Product
is: Vara

en: Completed
is: Lokið

en: Menu settings
is: Valmyndastillingar

en: New
is: Nýtt

en: Relationships
is: Tengsl

en: image
is: mynd

en: Review
is: Yfirlestur

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Questions
is: Spurningar

en: Head
is: Höfuð

en: Information
is: Upplýsingar

en: Authors
is: Höfundar

en: Menus
is: Valmyndir

en: Add field
is: Bæta við svæði

en: parent
is: foreldri

en: Continent
is: Heimsálfa

en: info
is: upplýsingar

en: Organization
is: Stofnun

en: Telephone
is: Sími

en: Bulgarian
is: Búlgarska

en: Croatian
is: Króatíska

en: Czech
is: Tékkneska

en: Danish
is: Danska

en: Dutch
is: Hollenska

en: Finnish
is: Finnska

en: German
is: Þýska

en: Greek
is: Gríska

en: Hungarian
is: Ungverska

en: Indonesian
is: Indonesíska

en: Polish
is: Pólska

en: Romanian
is: Rúmenska

en: Russian
is: Rússneska

en: Swedish
is: Sænska

en: Turkish
is: Tyrkneska

en: types
is: gerðir

en: About
is: Um

en: Reports
is: Skýrslur

en: Lithuanian
is: Litháenska

en: Create @name
is: Stofna @name

en: event
is: viðburður

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Media settings
is: Margmiðlunarstillingar

en: Dropdown
is: Fellivalslisti

en: Belarusian
is: Hvítrússneska

en: Bosnian
is: Bosníska

en: Welsh
is: Velska

en: Estonian
is: Eistlenska

en: Irish
is: Írska

en: Armenian
is: Armenska

en: Georgian
is: Georgíska

en: Cambodian
is: Kambódíska

en: Latvian
is: Lettneska

en: Macedonian
is: Makedóníska

en: Mongolian
is: Mongólska

en: Maltese
is: Maltneska

en: Burmese
is: Búrmenska

en: Slovenian
is: Slóvakíska

en: Samoan
is: Samóska

en: Albanian
is: Albanska

en: Serbian
is: Serbneska

en: Sudanese
is: Súdanska

en: Thai
is: Tælenska

en: Ukrainian
is: Úkraníska

en: Vietnamese
is: Víetnamska

en: currency
is: gjaldmiðill

en: Offer
is: Tilboð

en: Field types
is: Tegundir svæða

en: Media Library
is: Margmiðlunarsafn

en: Opening hours
is: Afgreiðslutími

en: Media source
is: Uppspretta margmiðlunarefnis

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
is: Stýrir innsetningu, uppsetningu og birtingu á margmiðlunarefni.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
is: Auðgar margmiðlunarlistann með auka aðgerðum til að auðvelda leit og notkun á því margmiðlunarefni sem til er.
