Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha31) - en to pt translation catalogue (434 entries)

en: photos
pt: fotos

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: weight
pt: peso

en: title
pt: título

en: size
pt: tamanho

en: value
pt: valor

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Audience
pt: Audiência

en: required
pt: necessário

en: Article
pt: Artigo

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Action
pt: Ação

en: Quantity
pt: Quantidade

en: error
pt: erro

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Documentation
pt: Documentação

en: Read documentation
pt: Ler documentação

en: Project
pt: Projeto

en: Categories
pt: Categorias

en: updated
pt: atualizado

en: Overview
pt: Visão geral

en: version
pt: versão

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: Daily
pt: Diariamente

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: breadcrumb
pt: trilha de navegação

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Place
pt: Local

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Single
pt: Simples

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: installed
pt: instalado

en: Book
pt: Livro

en: Field
pt: Campo

en: category
pt: categoria

en: Label
pt: Rótulo

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Liquid
pt: Fluido

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Schedule
pt: Agendar

en: Time
pt: Hora

en: Setup
pt: Instalar

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: Modules
pt: Módulos

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: name
pt: nome

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: <none>
pt: «nenhum»

en: Paths
pt: Endereços

en: Taxonomy settings
pt: Configurações de taxonomia

en: type
pt: tipo

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: Question
pt: Pergunta

en: Answer
pt: Resposta

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: Comment
pt: Comentário

en: Filter
pt: Filtrar

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Role name
pt: Nome do papel

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Widget settings
pt: Configurações do widget

en: Photos
pt: Fotos

en: Warning
pt: Aviso

en: Items
pt: Itens

en: Advanced
pt: Avançado

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Details
pt: Detalhes

en: Price
pt: Preço

en: System
pt: Sistema

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: map
pt: mapa

en: Invoice
pt: Fatura

en: Code
pt: Código

en: Store
pt: Loja

en: Members
pt: Membros

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: General
pt: Geral

en: Example
pt: Exemplo

en: Table
pt: Tabela

en: Configuration
pt: Configurações

en: Other
pt: Outros

en: Color
pt: Cor

en: Appearance
pt: Aparência

en: Role
pt: Papel

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Link text
pt: Texto do link

en: Class
pt: Classe

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Exists
pt: Existe

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Rows
pt: Linhas

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: description
pt: descrição

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Option
pt: Opção

en: Order
pt: Pedido

en: Integer
pt: Inteiro

en: text
pt: texto

en: expires
pt: expira

en: Duration
pt: Duração

en: Property
pt: Propriedade

en: City
pt: Cidade

en: miles
pt: milhas

en: Full
pt: Completo

en: Condition
pt: Condição

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Hidden
pt: Oculto

en: create
pt: criar

en: seconds
pt: segundos

en: French
pt: Francês

en: Italian
pt: Italiano

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Japanese
pt: Japonês

en: Chinese
pt: Chinês

en: update
pt: atualizar

en: Role settings
pt: Configurações de papel

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Map
pt: Mapa

en: Node settings
pt: Configurações do Node

en: author
pt: autor

en: Buttons
pt: Botões

en: Maxlength
pt: Comprimento máximo

en: price
pt: preço

en: People
pt: Pessoas

en: warning
pt: aviso

en: Reference
pt: Referência

en: or
pt: ou

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Books
pt: Livros

en: duration
pt: duração

en: Missing
pt: Faltando

en: Max
pt: Máx

en: Installed
pt: Instalado

en: address
pt: endereço

en: Product
pt: Produto

en: Balance
pt: Saldo

en: Completed
pt: Concluído

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: width
pt: largura

en: height
pt: altura

en: New
pt: Novo

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Add type
pt: Adicionar tipo

en: Edit type
pt: Editar tipo

en: image
pt: imagem

en: comment
pt: comentar

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: about
pt: sobre

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Questions
pt: Questões

en: Collection
pt: Coleção

en: Information
pt: Informações

en: Authors
pt: Autores

en: Recipe
pt: Receita

en: Ingredients
pt: Ingredientes

en: Recipes
pt: Receitas

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: Created new vocabulary %name.
pt: O novo vocabulário %name foi criado.

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
pt: Instruções a serem apresentadas ao usuário, abaixo do campo, no formulário de edição.

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: Distance
pt: Distância

en: parent
pt: superior

en: Subscription
pt: Inscrição

en: Field instances
pt: Instâncias de campo

en: Publications
pt: Publicações

en: Barcode
pt: Código de Barras

en: Service
pt: Serviço

en: Used
pt: Usado

en: Brand
pt: Marca

en: info
pt: informação

en: Address settings
pt: Configurações de Endereço

en: Skin
pt: Tema

en: Generate content
pt: Gerar conteúdo

en: Display as
pt: Mostrar como

en: Organization
pt: Organização

en: Telephone
pt: Telefone

en: Grant
pt: Concessão

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Croatian
pt: Croata

en: Czech
pt: Tcheco

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: Finnish
pt: Finlandês

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Grego

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Norwegian
pt: norueguês

en: Polish
pt: Polonês

en: Portuguese
pt: Português

en: Romanian
pt: Romeno

en: Russian
pt: Russo

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Person
pt: Pessoa

en: types
pt: tipos

en: Data
pt: Dados

en: Cash
pt: Dinheiro

en: Default format
pt: Formato padrão

en: Data settings
pt: Configurações de dados

en: Paste
pt: Colar

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: About
pt: Sobre

en: Extract
pt: Extrair

en: Reports
pt: Relatórios

en: Data types
pt: Tipos de dados

en: Report
pt: Relatório

en: Report settings
pt: Configurações de relatórios

en: Lithuanian
pt: Lituânio

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Dataset
pt: Conjunto de dados

en: Steps
pt: Passos

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Rating
pt: Avaliação

en: Acronym
pt: Sigla

en: Show details
pt: Mostrar detalhes

en: COD
pt: Pagamento na entrega

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Wholesale
pt: Atacado

en: Retail
pt: Varejo

en: British
pt: Inglês

en: Remote
pt: Remoto

en: Affiliations
pt: Filiações

en: permissions
pt: permissões

en: Properties
pt: Propriedades

en: Boolean
pt: Booleano

en: Bundle
pt: Pacote

en: Temporary
pt: Temporário

en: feet
pt: pés

en: color
pt: cor

en: Credentials
pt: Credenciais

en: Church
pt: Igreja

en: Videos
pt: Vídeos

en: Add @name
pt: Adicionar @name

en: Mappings
pt: Mapeamentos

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: The name of the item.
pt: O nome do item.

en: Course
pt: Curso

en: Lesson
pt: Lição

en: Season
pt: Temporada

en: Media settings
pt: Configurações da mídia

en: Education
pt: Educação

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Min
pt: Mínimo

en: View details
pt: Detalhes da view

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Allowed formats
pt: Formatos permitidos

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
pt: Criar redirecionamentos automaticamente quando os apelidos de URL são alterados.

en: Conversation
pt: Conversa

en: Azerbaijani
pt: Azerbaijano

en: Belarusian
pt: Bielorrusso

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Welsh
pt: Escocês

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Irish
pt: Irlandês

en: Armenian
pt: Armênio

en: Georgian
pt: Georgiano

en: Cambodian
pt: Cambojano

en: Latvian
pt: Letônio

en: Malagasy
pt: Malgaxe

en: Marshallese
pt: Marshalês

en: Macedonian
pt: Macedônio

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Maltese
pt: Maltês

en: Burmese
pt: Birmanês

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Samoan
pt: Samoano

en: Albanian
pt: Albanês

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Sudanese
pt: Sudanês

en: Tajik
pt: Tajique

en: Thai
pt: Tailandês

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: language
pt: idioma

en: Translation settings
pt: Configurações da tradução

en: Pathauto settings
pt: Configurações do Pathauto

en: Middle name
pt: Nome do meio

en: Names
pt: Nomes

en: Emergency
pt: Emergência

en: publisher
pt: publicador

en: Field description
pt: Descrição do campo

en: Field label
pt: Rótulo do campo

en: References
pt: Referências

en: - Select a field type -
pt: - Selecione um tipo de campo -

en: Existing field
pt: Campo existente

en: Field prefix
pt: Prefixo de campo

en: currency
pt: moeda

en: Library
pt: Biblioteca

en: Offer
pt: Oferta

en: dependencies
pt: dependências

en: creator
pt: criador

en: members
pt: membros

en: Movie
pt: Filme

en: Stick
pt: Destacado

en: Dependencies
pt: Dependências

en: profiles
pt: perfis

en: Restaurant
pt: Restaurante

en: School
pt: Escola

en: Formatter settings
pt: Configurações do formatador

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: List (text)
pt: Listagem (texto)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
pt: Tags HTML permitidas nos rótulos: @tags

en: Required field
pt: Campo obrigatório

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Available menus
pt: Menus disponiveis

en: The fax number.
pt: O número do fax.

en: Default group
pt: Grupo padrão

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Food
pt: Comida

en: media
pt: mídia

en: Kyrgyz
pt: Quirguiz

en: Media Library
pt: Bibliotaca de mídia

en: The current status of the order.
pt: O status atual do pedido.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
pt: Os valores possíveis que esse campo pode conter. Digite um valor por linha, no formato chave|rótulo.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
pt: A chave é o valor armazenado. O rótulo será usado na exibição dos valores e nos formulários de edição.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
pt: O rótulo é opcional: se uma linha contiver uma única string, ela será usada como chave e rótulo.

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Change type
pt: Trocar tipo

en: Custom block
pt: Bloco personalizado

en: Completed.
pt: Completo.

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: - Default -
pt: - Padrão -

en: Field instance
pt: Instância de campo

en: Datetime
pt: Data e hora

en: Entity types
pt: Tipos de entidade

en: @count items
pt: @count itens

en: There was a problem creating field %label: @message
pt: Houve um problema ao criar o campo %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome não repetido em formato de máquina, ou seja, contendo apenas letras, números e sublinhados.

en: Automatically generate the label and hide the label field
pt: Gerar o título automaticamente e ocultar o campo do formulário

en: Edit settings
pt: Editar configurações

en: Easy
pt: Fácil

en: Entity label
pt: Rótulo da entidade

en: Provides a simple link field type.
pt: Fornece um tipo de campo de link simples.

en: @entity_type selection
pt: Seleção de @entity_type

en: Hard
pt: Difícil

en: Paragraph type
pt: Tipo de parágrafo

en: Hide details
pt: Esconder detalhes

en: Defines a field type for telephone numbers.
pt: Define um tipo de campo para números de telefone.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
pt: Define elementos de formulário de data/hora e um tipo de campo de data/hora.

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade alvo

en: Menu machine name
pt: Nome de máquina do menu

en: Default field
pt: Campo padrão

en: Display author and date information
pt: Exibir informações de autor e de data

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
pt: Este texto será exibido na página <em>Adicionar novo conteúdo</em>.

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
pt: Este módulo é experimental. <a href=":url">Módulos experimentais</a> são fornecidos somente para propósitos de teste. Utilize a seu próprio risco.

en: Module overviews
pt: Visão geral dos módulos

en: Media source
pt: Fonte de mídia

en: Pattern for the label
pt: Padrão para o título

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
pt: Fonte de mídia responsável pela lógica adicional relacionada com este tipo de mídia.

en: Recipe category
pt: Categoria da receita

en: Recipe cuisine
pt: Cozinha da receita

en: Target entity type ID
pt: ID do tipo de entidade de destino

en: Select @label
pt: Selecione @label

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
pt: Gerencia a criação, configuração e exibição de itens de mídia.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
pt: Melhora a lista de mídia com recursos adicionais para encontrar e usar itens de mídia existentes com mais facilidade.

en: JSON:API settings
pt: Configurações JSON:API

en: Remove special characters
pt: Remover caracteres especiais

en: Selecting this option will disable the auto labels for the entity.
pt: Selecionando essa opção a criação automática de título para a entidade é desabilitada.

en: Selecting this option will hide the title field and will generate a new option based on the pattern provided below.
pt: Selecionando essa opção, o campo título é escondido e gerada uma nova opção baseada no padrão fornecido abaixo.

en: Selecting this option will make the label field optional and will generate a label if the label field is left empty.
pt: Selecionando essa opção, o campo título torna-se opcional e um título é gerado se o campo título for deixado vazio.

en: Preserve node titles
pt: Manter os títulos dos nodes
