Schema.org Blueprints (all releases) - en to ug translation catalogue (36 entries)

en: photos
ug: سۈرەتلەر

en: weight
ug: چوڭلۇقى

en: title
ug: ماۋزۇ

en: size
ug: رازمىرى

en: value
ug: قىممىتى

en: Prefix
ug: خەت بېشى

en: Suffix
ug: قوشۇمچە

en: Type
ug: تىپى

en: Description
ug: بايانى

en: Article
ug: ماقالە

en: Action
ug: مەشغۇلات

en: Categories
ug: كاتېگورىيىلەر

en: Types
ug: تىپلار

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Book
ug: كىتاپ

en: Label
ug: بەلگە

en: status
ug: ھالىتى

en: Comment
ug: ئىنكاس

en: Scale
ug: شكالا

en: Code
ug: كود

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Color
ug: رەڭ

en: Appearance
ug: بەت يۈزى

en: Blog
ug: بلوگ

en: text
ug: تېكىست

en: menu
ug: تىزىملىك

en: warning
ug: دىققەت

en: Balance
ug: بالانس

en: image
ug: رەسىم

en: comment
ug: باھا

en: Acronym
ug: باش ھەرپلەرنىڭ قىسقارتىلمىسى

en: color
ug: رەڭ

en: Course
ug: دەرس

en: Abbreviation
ug: قىسقارتىلمىسى

en: language
ug: تىل
