Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha33) - en to bn translation catalogue (102 entries)

en: photos
bn: ছবিসমুহ

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Images
bn: ছবি

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: error
bn: ত্রুটি

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: Categories
bn: বিভাগসমূহ

en: updated
bn: আপডেটকৃত

en: Overview
bn: সারসংক্ষেপ

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Daily
bn: দৈনিক

en: This action cannot be undone.
bn: এই কাজটি বাতিল করা যাবে না।

en: Message
bn: বার্তা

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: Weight
bn: ভর

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Required
bn: অত্যাবশ্যক

en: Category
bn: বিভাগ

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Book
bn: বই

en: Help
bn: সহায়তা

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Time
bn: সময়

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Format
bn: ফরম্যাট

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Menu
bn: মেনু

en: Keywords
bn: কী-ওয়ার্ড

en: <none>
bn: <একটিও নয়>

en: Content type
bn: কন্টেন্টের ধরণ

en: Configure
bn: কনফিগার

en: status
bn: অবস্থা

en: Error
bn: ত্রুটি

en: Question
bn: প্রশ্ন

en: All
bn: সমস্ত

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Fields
bn: ফিল্ড

en: Items
bn: আইটেমসমূহ

en: Maximum
bn: সর্বোচ্চ

en: Medium
bn: মাঝারি

en: Media
bn: মাধ্যম

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: System
bn: সিস্টেম

en: Code
bn: কোড

en: General
bn: সাধারণ

en: Table
bn: টেবিল

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Color
bn: রং

en: Appearance
bn: অবয়ব

en: Blog
bn: ব্লগ

en: Not installed
bn: ইন্সটল করা নয়

en: Uninstall
bn: আনইন্সটল

en: Install
bn: ইন্সটল

en: Order
bn: ক্রম

en: French
bn: ফরাসী

en: Italian
bn: ইতালীয়

en: Japanese
bn: জাপানী

en: People
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: warning
bn: সতর্কীকরণ

en: Books
bn: বইসমূহ

en: Installed
bn: ইন্সটলকৃত

en: Menu settings
bn: মেনু সেটিংস

en: info
bn: তথ্য

en: Czech
bn: চেক

en: Danish
bn: ডেনিশ

en: Dutch
bn: ডাচ

en: German
bn: জার্মান

en: Greek
bn: গ্রীক

en: Turkish
bn: তুর্কি

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: About
bn: সম্পর্কে

en: Reports
bn: রিপোর্ট

en: Create @name
bn: @name তৈরি করুন

en: Error message
bn: ত্রুটি সম্পর্কিত বার্তা

en: Thai
bn: থাই

en: Vietnamese
bn: ভিয়েতনামী

en: language
bn: ভাষা

en: - Select a field type -
bn: - ফিল্ড টি কোন শ্রেণীর তা বাছুন -

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
bn: লেবেলে অনুমোদিত HTML ট্যাগসমূহ: @tags

en: Filipino
bn: ফিলিপিন
