Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha33) - en to it translation catalogue (355 entries)

en: photos
it: fotografie

en: Title
it: Titolo

en: Images
it: Immagini

en: weight
it: peso

en: title
it: titolo

en: size
it: dimensioni

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: required
it: obbligatorio

en: Article
it: Articolo

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: Currency
it: Valuta

en: Action
it: Azione

en: Quantity
it: Quantità

en: error
it: errore

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Categories
it: Categorie

en: updated
it: aggiornato

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Reset
it: Ripristina

en: Daily
it: Giornalmente

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Types
it: Tipi

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Single
it: Singola

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: category
it: categoria

en: Label
it: Etichetta

en: Help
it: Aiuto

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Format
it: Formato

en: Modules
it: Moduli

en: Manage
it: Gestisci

en: Event
it: Evento

en: Text
it: Testo

en: Keywords
it: Parole chiave

en: <none>
it: -nessuno-

en: Paths
it: Percorsi

en: Taxonomy settings
it: Impostazioni tassonomia

en: type
it: tipo

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Configure
it: Configura

en: status
it: stato

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Node links
it: Link all'interno dei contenuti

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtra

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Role name
it: Nome del ruolo

en: Field name
it: Nome del campo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Fields
it: Campi

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Widget settings
it: Impostazioni widget

en: Photos
it: Foto

en: item
it: elemento

en: Warning
it: Avviso

en: Items
it: Elementi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Maximum
it: Massimo

en: Scale
it: Scala

en: Medium
it: Medio

en: Details
it: Dettagli

en: Price
it: Prezzo

en: System
it: Sistema

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Invoice
it: Fattura

en: Code
it: Codice

en: Store
it: Negozio

en: Group name
it: Nome gruppo

en: General
it: Generale

en: Example
it: Esempio

en: Table
it: Tabella

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: Color
it: Colore

en: Appearance
it: Aspetto

en: Role
it: Ruolo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Class
it: Classe

en: Not installed
it: Non installato

en: Exists
it: Esiste

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Rows
it: Righe

en: description
it: descrizione

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Install
it: Installa

en: Tools
it: Strumenti

en: Option
it: Opzione

en: Order
it: Ordina

en: Integer
it: Intero

en: text
it: testo

en: Duration
it: Durata

en: Property
it: Proprietà

en: City
it: Città

en: Full
it: Completo

en: Condition
it: Condizione

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Hidden
it: Nascosto

en: seconds
it: secondi

en: French
it: Francese

en: Italian
it: Italiano

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Japanese
it: Giapponese

en: update
it: aggiorna

en: Role settings
it: Impostazioni del ruolo

en: unlimited
it: illimitati

en: line
it: linea

en: Granularity
it: Granularità

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Map
it: Mappa

en: Node settings
it: Impostazioni nodo

en: author
it: autore

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: price
it: prezzo

en: People
it: Persone

en: warning
it: avviso

en: Reference
it: Riferimento

en: or
it: o

en: Requirements
it: Requisiti

en: Books
it: Book

en: duration
it: durata

en: Missing
it: Mancante

en: Installed
it: Installato

en: Product
it: Prodotto

en: Balance
it: Saldo

en: Completed
it: Completato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: width
it: larghezza

en: height
it: altezza

en: New
it: Nuovo

en: apply
it: fai domanda

en: Relationships
it: Relazioni

en: Add type
it: Aggiungi tipo

en: image
it: immagine

en: comment
it: commento

en: Review
it: Revisione

en: about
it: a proposito di

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Questions
it: Domande

en: Collection
it: Collezione

en: Information
it: Informazioni

en: Recipe
it: Ricetta

en: Ingredients
it: Ingredienti

en: Recipes
it: Ricette

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: Menus
it: Menù

en: Created new vocabulary %name.
it: Nuovo vocabolario %name creato.

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Float
it: Virgola mobile

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: Allowed values
it: Valori consentiti

en: Chapter
it: Capitolo

en: Distance
it: Distanza

en: parent
it: padre

en: Service
it: Servizio

en: info
it: informazioni

en: Address settings
it: Impostazioni indirizzo

en: Skin
it: Tema grafico

en: Organization
it: Organizzazione

en: Telephone
it: Telefono

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Croatian
it: Croato

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: Dutch
it: Olandese

en: Finnish
it: Finnico

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Polish
it: Polacco

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: types
it: tipi

en: Data
it: Dati

en: Default format
it: Formato predefinito

en: Data settings
it: Impostazioni della data

en: Paste
it: Incolla

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: About
it: Informazioni

en: Extract
it: Estrazione

en: Reports
it: Resoconti

en: Data types
it: Tipi di dati

en: Report
it: Resoconto

en: Report settings
it: Impostazioni report

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Menu items
it: Elementi di menu

en: Create @name
it: Crea @name

en: Steps
it: Passi

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Acronym
it: Acronimo

en: Applied
it: Applicato

en: COD
it: Pagamento alla consegna

en: Wholesale
it: All'ingrosso

en: Retail
it: Al dettaglio

en: Characters
it: Caratteri

en: Meta tags
it: Meta tag

en: Reservation
it: Prenotazione

en: permissions
it: permessi

en: Properties
it: Proprietà

en: Boolean
it: Booleano

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Collapse all
it: Raggruppa tutto

en: color
it: colore

en: location
it: posizione

en: Videos
it: Video

en: Add @name
it: Aggiungi @name

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: question
it: domanda

en: Season
it: Stagione

en: Media settings
it: Impostazioni Media

en: Providers
it: Fonti esterne

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Experimental
it: Sperimentale

en: View details
it: Dettagli vista

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Allowed formats
it: Formati consentiti

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
it: Crea automaticamente la redirezione quando gli alias degli URL vengono modificati.

en: Poster
it: Autore

en: Azerbaijani
it: Azero

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Welsh
it: Gallese

en: Estonian
it: Estone

en: Irish
it: Irlandese

en: Armenian
it: Armeno

en: Georgian
it: Georgiano

en: Cambodian
it: Cambogiano

en: Latvian
it: Lettone

en: Macedonian
it: Macedone

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Albanian
it: Albanese

en: Serbian
it: Serbo

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: language
it: lingua

en: Translation settings
it: Impostazioni di traduzione

en: Maps
it: Mappe

en: Emergency
it: Emergenza

en: Field description
it: Descrizione del campo

en: Field label
it: Etichetta del campo

en: - Select a field type -
it: - Seleziona un tipo di campo -

en: Existing field
it: Campo esistente

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Library
it: Biblioteca

en: Seasons
it: Stagioni

en: Offer
it: Offerta

en: Movie
it: Film

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Formatter settings
it: Impostazioni del formatter

en: Field types
it: Tipi di campo

en: List (text)
it: Elenco (testo)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
it: Tag HTML permesso nelle etichette: @tags

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: Date type
it: Tipo di data

en: Available menus
it: Menu disponibili

en: Default group
it: Gruppo predefinito

en: @count item | @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: @count elementi

en: media
it: contributo mediale

en: Kyrgyz
it: Chirghisi

en: Egyptian
it: Egiziano

en: Filipino
it: Filippino

en: Iranian
it: Iraniano

en: The current status of the order.
it: Il passo attuale dell'ordine.

en: TODO.
it: TODO

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
it: I valori possibili che questo campo può contenere. Inserirne uno per riga, nel formato chiave|etichetta.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
it: La chiave è il valore memorizzato. L'etichetta verrà utilizzata nella visualizzazione dei valori e nel form di modifica.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
it: L'etichetta è opzionale: se una riga contiene una singola stringa, questa verrà utilizzata sia come chiave che come etichetta.

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: Custom block
it: Blocco personalizzato

en: Completed.
it: Completato.

en: Field instance
it: Istanza del campo

en: Datetime
it: Data e ora

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: There was a problem creating field %label: @message
it: Si è verificato un problema durante la creazione del campo %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
it: Un nome ad uso interno composto esclusivamente da lettere, numeri e underscore (_).

en: Entity label
it: Etichetta dell'entità

en: Provides a simple link field type.
it: Fornisce un semplice campo di tipo link.

en: Materials
it: Materiali

en: @entity_type selection
it: selezione di @entity_type

en: Defines a field type for telephone numbers.
it: Definisce un tipo di campo per i numeri di telefono.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
it: Definisce elementi data/ora di un form e un tipo di campo data/ora.

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target

en: Menu machine name
it: Nome macchina del menu

en: Default field
it: Campo predefinito

en: Display author and date information
it: Visualizzare informazioni sull'autore e sulla data

en: Observation
it: Osservazione

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
it: Questo testo verrà mostrato nella pagina <em>Aggiungi contenuti</em> .

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
it: Questo modulo è sperimentale. <a href=":url">I moduli sperimentali</a> sono forniti solo a scopo di test. Utilizzarli a proprio rischio.

en: Module overviews
it: Panoramiche sui moduli
