Schema.org Blueprints (all releases) - en to es translation catalogue (94 entries)

en: photos
es: fotos

en: weight
es: peso

en: title
es: título

en: size
es: tamaño

en: value
es: valor

en: Prefix
es: Prefijo

en: Suffix
es: Sufijo

en: Type
es: Tipo

en: Description
es: Descripción

en: Audience
es: Audiencia

en: Article
es: Artículo

en: Action
es: Acción

en: Categories
es: Categorías

en: version
es: versión

en: breadcrumb
es: ayuda a la navegación

en: Types
es: Tipos

en: Category
es: Categoría

en: Settings
es: Configuración

en: Name
es: Nombre

en: Book
es: Libro

en: category
es: categoría

en: Label
es: Etiqueta

en: name
es: nombre

en: status
es: estado

en: Answer
es: Respuesta

en: Widget settings
es: Configuración de Widget

en: item
es: elemento

en: Maximum
es: Máximo

en: Scale
es: Escala

en: email
es: correo electrónico

en: code
es: código

en: Appearance
es: Apariencia

en: Maximum length
es: Longitud máxima

en: description
es: descripción

en: Acronyms
es: Emoticonos textuales

en: text
es: texto

en: expires
es: expira

en: pattern
es: patrón

en: menu
es: menú

en: line
es: Línea

en: Granularity
es: Nivel de detalle

en: author
es: autor

en: price
es: precio

en: warning
es: advertencia

en: Reference
es: Referencia

en: Requirements
es: Requisitos

en: duration
es: duración

en: address
es: dirección

en: Balance
es: Saldo

en: width
es: ancho

en: height
es: alto

en: image
es: imagen

en: comment
es: comentario

en: about
es: acerca de

en: Default value
es: Valor predeterminado

en: Minimum
es: Mínimo

en: parent
es: padre

en: Brand
es: Marca

en: Machine name
es: Nombre de sistema

en: character
es: caracter

en: Acronym
es: Acrónimo

en: buyer
es: comprador

en: permissions
es: permisos

en: Properties
es: Propiedades

en: Boolean
es: Booleano

en: location
es: ubicación

en: caption
es: pie de foto

en: frequency
es: frecuencia

en: Mappings
es: Asignaciones

en: The name of the item.
es: El nombre del ítem

en: question
es: pregunta

en: Abbreviation
es: Abreviatura

en: Allowed formats
es: Formatos permitidos

en: language
es: idioma

en: publisher
es: publicador

en: currency
es: moneda

en: dependencies
es: dependencias

en: creator
es: creador

en: members
es: miembros

en: photo
es: foto

en: Formatter settings
es: Opciones de formateador

en: Field types
es: Tipos de campo

en: Required field
es: Campo obligatorio

en: The postal code.
es: El código postal.

en: offers
es: ofertas

en: member
es: miembro

en: distance
es: distancia

en: The current status of the order.
es: El estado actual del pedido.

en: Entity bundle
es: Colección de campos de Entidad

en: insertion
es: inserción

en: Entity bundles
es: Conjuntos de entidades

en: Target entity type
es: Tipo de entidad destino

en: Default field
es: Campo predeterminado

en: Target entity type ID
es: ID del tipo entidad objetivo
