Schema.org Blueprints (all releases) - en to hu translation catalogue (132 entries)

en: photos
hu: fényképek

en: weight
hu: súly

en: title
hu: cím

en: size
hu: méret

en: value
hu: érték

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Type
hu: Típus

en: Description
hu: Leírás

en: Audience
hu: Közönség

en: Article
hu: Cikk

en: Action
hu: Művelet

en: error
hu: hiba

en: Categories
hu: Kategóriák

en: version
hu: verzió

en: breadcrumb
hu: morzsa

en: logo
hu: logó

en: Types
hu: Típusok

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: category
hu: kategória

en: Label
hu: Címke

en: url
hu: webcím

en: name
hu: név

en: ID
hu: Azonosító

en: status
hu: állapot

en: Answer
hu: Válasz

en: Widget settings
hu: Felületi elem beállítások

en: item
hu: tétel

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: customer
hu: vevő

en: email
hu: e-mail

en: code
hu: kód

en: General
hu: Általános

en: Color
hu: Szín

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: description
hu: leírás

en: Acronyms
hu: Rövidítések

en: text
hu: szöveg

en: expires
hu: lejár

en: pattern
hu: minta

en: menu
hu: menü

en: Granularity
hu: Finomság

en: author
hu: szerző

en: price
hu: ár

en: warning
hu: figyelmeztetés

en: Reference
hu: Referencia

en: Requirements
hu: Előfeltételek

en: duration
hu: időtartam

en: address
hu: cím

en: Balance
hu: Egyenleg

en: sku
hu: cikkszám

en: width
hu: szélesség

en: height
hu: magasság

en: encoding
hu: kódolás

en: track
hu: zeneszám

en: image
hu: kép

en: comment
hu: hozzászólás

en: review
hu: áttekintés

en: reviews
hu: szemlék

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: parent
hu: szülő

en: video
hu: videó

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: result
hu: eredmény

en: event
hu: esemény

en: Acronym
hu: Betűszó

en: model
hu: modell

en: permissions
hu: jogosultságok

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: color
hu: szín

en: query
hu: lekérdezés

en: location
hu: helyszín

en: albums
hu: albumok

en: caption
hu: felirat

en: Mappings
hu: Leképzés

en: The name of the item.
hu: Az elem neve.

en: question
hu: kérdés

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: Allowed formats
hu: Megengedett formátumok

en: catalog
hu: katalógus

en: language
hu: nyelv

en: Names
hu: Nevek

en: currency
hu: pénznem

en: keywords
hu: kulcsszavak

en: dependencies
hu: függőségek

en: creator
hu: létrehozó

en: members
hu: tagok

en: mentions
hu: említések

en: photo
hu: fénykép

en: Formatter settings
hu: Formázó beállításai

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: Required field
hu: Kötelező mező

en: The postal code.
hu: Az irányítószám.

en: The fax number.
hu: A fax szám.

en: member
hu: tag

en: documentation
hu: dokumentáció

en: Destination address.
hu: Címzett címe.

en: participant
hu: résztvevő

en: Prefixes
hu: Előtagok

en: contributor
hu: közreműködő

en: The current status of the order.
hu: A megrendelés aktuális állapota.

en: Entity bundle
hu: Mezőköteg

en: provider
hu: szolgáltató

en: recipe
hu: recept

en: depth
hu: mélység

en: industry
hu: iparág

en: Suffixes
hu: Utótagok

en: Entity bundles
hu: Mezőkötegek

en: telephone
hu: telefon

en: events
hu: események

en: brand
hu: márka

en: Target entity type
hu: Cél-entitástípus

en: Default field
hu: Alapértelmezés szerinti mező

en: option
hu: lehetőség

en: distribution
hu: disztribúció

en: headline
hu: címsor

en: license
hu: licenc

en: Target entity type ID
hu: Cél entitástípus azonosítója

en: tool
hu: eszköz

en: material
hu: anyag

en: parents
hu: szülők

en: audience
hu: közönség

en: encodings
hu: kódolások

en: manufacturer
hu: gyártó

en: screenshot
hu: képernyőkép

en: bitrate
hu: bitráta

en: genre
hu: műfaj

en: program
hu: műsor

en: tracks
hu: zeneszámok
