Schema.org Blueprints (all releases) - en to pl translation catalogue (84 entries)

en: photos
pl: zdjęcia

en: weight
pl: waga

en: title
pl: tytuł

en: size
pl: rozmiar

en: value
pl: wartość

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Type
pl: Typ

en: Description
pl: Opis

en: Audience
pl: Odbiorcy

en: Article
pl: Artykuł

en: Action
pl: Akcja

en: error
pl: błąd

en: Categories
pl: Kategorie

en: version
pl: wersja

en: Types
pl: Typy

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Book
pl: Książka

en: category
pl: kategoria

en: Label
pl: Etykieta

en: url
pl: odnośnik

en: name
pl: nazwa

en: Answer
pl: Odpowiedź

en: Widget settings
pl: Ustawienia kontrolki

en: item
pl: element

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Scale
pl: Skala

en: email
pl: e-mail

en: map
pl: mapa

en: General
pl: Ogólne

en: Color
pl: Kolor

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: description
pl: opis

en: text
pl: tekst

en: pattern
pl: wzór

en: Granularity
pl: Precyzja

en: author
pl: autor

en: price
pl: cena

en: warning
pl: ostrzeżenie

en: Reference
pl: Referencja

en: Requirements
pl: Wymagania

en: position
pl: pozycja

en: duration
pl: czas trwania

en: address
pl: adres

en: Balance
pl: Bilans

en: width
pl: szerokość

en: height
pl: wysokość

en: image
pl: obrazek

en: comment
pl: komentarz

en: about
pl: Odnośnie

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: parent
pl: nadrzędny

en: Brand
pl: Marka

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: result
pl: wynik

en: Acronym
pl: Akronim

en: permissions
pl: uprawnienia

en: Properties
pl: Właściwości

en: color
pl: kolor

en: location
pl: lokalizacja

en: thumbnail
pl: miniatura

en: Abbreviation
pl: Skrót

en: Allowed formats
pl: Dozwolone formaty

en: language
pl: język

en: Names
pl: Nazwy

en: dependencies
pl: zależności

en: Airport
pl: Lotnisko

en: Formatter settings
pl: Ustawienia formatera

en: Field types
pl: Typy pól

en: Required field
pl: Pole wymagane

en: application
pl: aplikacja

en: Destination address.
pl: Adres docelowy

en: participant
pl: uczestnik

en: The current status of the order.
pl: Bieżący status zamówienia.

en: Default fields
pl: Domyślne pola

en: depth
pl: głębokość

en: industry
pl: przemysł

en: Entity bundles
pl: Typy encji

en: maps
pl: mapy

en: Target entity type
pl: Typ encji docelowej

en: Default field
pl: Domyślne pole
