Schema.org Blueprints (all releases) - en to tr translation catalogue (69 entries)

en: photos
tr: fotoğraflar

en: weight
tr: ağırlık

en: title
tr: başlık

en: size
tr: boyut

en: value
tr: değer

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Article
tr: Makale

en: Action
tr: Eylem

en: error
tr: hata

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Types
tr: Tipler

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Book
tr: Kitap

en: category
tr: kategori

en: Label
tr: Etiket

en: status
tr: durum

en: Answer
tr: Cevap

en: Widget settings
tr: Arayüz nesnesi (widget) ayarları

en: item
tr: öğe

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: customer
tr: müşteri

en: email
tr: e-posta

en: General
tr: Genel

en: Color
tr: Renk

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: text
tr: metin

en: menu
tr: menü

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: author
tr: yazar

en: warning
tr: uyarı

en: Reference
tr: Kaynak

en: Requirements
tr: Gereklilikler

en: duration
tr: süre

en: address
tr: adres

en: Balance
tr: Bakiye

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: image
tr: imaj

en: comment
tr: yorum

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Minimum
tr: En az

en: parent
tr: üst

en: Barcode
tr: Ürün Kodu

en: Machine name
tr: Makine adı

en: amount
tr: bedel

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: Properties
tr: Özellikler

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: color
tr: renk

en: location
tr: konum

en: Mappings
tr: Eşlemeler

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: language
tr: dil

en: Names
tr: İsimler

en: Formatter settings
tr: Biçimleyici ayarları

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Required field
tr: Gerekli alan

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Physical address of the item.
tr: Öğenin fiziki adresi.

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: Default field
tr: Varsayılan alan
