Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha36) - en to fi translation catalogue (380 entries)

en: photos
fi: kuvat

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Images
fi: Kuvat

en: weight
fi: paino

en: title
fi: otsikko

en: size
fi: koko

en: value
fi: arvo

en: Status
fi: Tila

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Audience
fi: Yleisö

en: required
fi: pakollinen

en: Article
fi: Artikkeli

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Comments
fi: Kommentit

en: Currency
fi: Valuutta

en: Action
fi: Toiminto

en: Quantity
fi: Määrä

en: error
fi: virhe

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: Read documentation
fi: Lue dokumentaatio

en: Project
fi: Projekti

en: Categories
fi: Kategoriat

en: updated
fi: päivitetty

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: version
fi: versio

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Links
fi: Linkit

en: Reset
fi: Palauta

en: Daily
fi: Päivittäin

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Country
fi: Maa

en: Place
fi: Paikkakunta

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Types
fi: Tyypit

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Single
fi: Yksinkertainen

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: installed
fi: asennettu

en: Book
fi: Kirja

en: Field
fi: Kenttä

en: category
fi: kategoria

en: Label
fi: Tunnus

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Time
fi: Aika

en: View
fi: Näytä

en: Length
fi: Pituus

en: Format
fi: Muoto

en: Modules
fi: Moduulit

en: Manage
fi: Ylläpidä

en: Menu
fi: Valikko

en: Event
fi: Tapahtumat

en: Text
fi: Teksti

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: blogs
fi: blogit

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: Paths
fi: Polut

en: Taxonomy settings
fi: Luokittelun asetukset

en: blog
fi: blogi

en: type
fi: tyyppi

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Configure
fi: Määrittele

en: status
fi: tila

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Data type
fi: Tietotyyppi

en: Question
fi: Kysymys

en: Answer
fi: Vastaa

en: All
fi: Kaikki

en: View type
fi: Näkymän tyyppi

en: Page
fi: Sivu

en: Node links
fi: Solmujen linkit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Filter
fi: Suodatus

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Role name
fi: Roolin nimi

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Widget settings
fi: Widgettien asetukset

en: Warning
fi: Varoitus

en: Items
fi: Aiheet

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Maximum
fi: Suurin

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Price
fi: Hinta

en: System
fi: Järjestelmä

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: email
fi: sähköpostiosoite

en: Invoice
fi: Lasku

en: Code
fi: Koodi

en: Store
fi: Kauppa

en: Members
fi: Jäsenet

en: Group name
fi: Ryhmän nimi

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Example
fi: Esimerkki

en: Table
fi: Taulukko

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Other
fi: Muu

en: Color
fi: Väri

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Role
fi: Rooli

en: First name
fi: Etunimi

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Targets
fi: Kohteet

en: Blog
fi: Blogi

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: Class
fi: Luokka

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Exists
fi: On olemassa

en: Online
fi: Sivusto on käytössä

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Rows
fi: Rivejä

en: description
fi: kuvaus

en: Uninstall
fi: Asennuksen poisto

en: Install
fi: Asenna

en: Tools
fi: Työkalut

en: Tab
fi: Välilehti

en: Option
fi: Vaihtoehto

en: Order
fi: Järjestys

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: text
fi: teksti

en: Replacement
fi: Korvaus

en: Duration
fi: Kesto

en: Property
fi: Ominaisuus

en: City
fi: Kaupunki

en: Full
fi: Kokonainen

en: Condition
fi: Riippuvuus

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: seconds
fi: sekuntia

en: French
fi: ranska

en: Italian
fi: italia

en: Spanish
fi: espanja

en: Japanese
fi: japani

en: menu
fi: valikko

en: update
fi: päivitä

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Target type
fi: Kohdetyyppi

en: Map
fi: Kartta

en: Node settings
fi: Solmun asetukset

en: author
fi: kirjoittaja

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: Instructions
fi: Ohjeet

en: price
fi: hinta

en: People
fi: Käyttäjät

en: warning
fi: varoitus

en: Reference
fi: Viittaus

en: or
fi: tai

en: Recommendation
fi: Suositus

en: Requirements
fi: Vaatimukset

en: Books
fi: Kirjat

en: duration
fi: Kesto

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Installed
fi: Asennettu

en: Product
fi: Tuote

en: Balance
fi: Saldo

en: Completed
fi: Valmis

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: width
fi: leveys

en: height
fi: korkeus

en: New
fi: Uusi

en: Relationships
fi: Suhteet

en: image
fi: kuva

en: comment
fi: kommentti

en: Review
fi: Tarkistus

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Information
fi: Tietoa

en: Authors
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Recipe
fi: Resepti

en: Ingredients
fi: Ainesosat

en: Recipes
fi: Reseptit

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en: Menus
fi: Valikot

en: Created new vocabulary %name.
fi: Uusi sanasto %name luotu.

en: Add field
fi: Lisää kenttä

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
fi: Näytä nämä ohjeet käyttäjille tämän kentän alla heidän syöttäessään tietoa.

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: parent
fi: isäntä

en: Subscription
fi: Tilaaminen

en: Brand
fi: Brändi

en: Address settings
fi: Osoiteasetukset

en: Skin
fi: Ulkoasu

en: Generate content
fi: Luo sisältöä

en: Display as
fi: Näytä

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Telephone
fi: Puhelin

en: album
fi: albumi

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Croatian
fi: kroatia

en: Czech
fi: tšekki

en: Danish
fi: tanska

en: Dutch
fi: hollanti

en: Finnish
fi: suomi

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: Hungarian
fi: unkari

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Polish
fi: puola

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Turkish
fi: turkki

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: types
fi: tyypit

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: Cash
fi: Käteinen

en: Default format
fi: Oletusmuoto

en: Data settings
fi: Tietojen asetukset

en: Paste
fi: Liitä

en: About
fi: Tietoja

en: Reports
fi: Raportit

en: Data types
fi: Tietotyypit

en: Report
fi: Raportoi

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Menu items
fi: Valikkolinkit

en: View settings
fi: Näkymän asetukset

en: Create @name
fi: Luo @name

en: Steps
fi: Vaiheet

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: event
fi: tapahtuma

en: Ticket
fi: Tiketti

en: Rating
fi: Arvio

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: COD
fi: Postiennakko

en: Scheduler settings
fi: Ajastimen asetukset

en: Somali
fi: somali

en: Intermediate
fi: Välillinen

en: Meta tags
fi: Meta-kentät

en: Reservation
fi: Varaus

en: permissions
fi: käyttöoikeuksia

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Bundle
fi: Paketti

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse all
fi: Pienennä kaikki

en: color
fi: väri

en: Credentials
fi: Tunnukset

en: thumbnail
fi: pienoiskuva

en: Videos
fi: Videot

en: Add @name
fi: Lisää @name

en: Mappings
fi: Kytkökset

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: Quiz
fi: Tehtävä

en: Media settings
fi: Media-asetukset

en: Providers
fi: Tarjoajat

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
fi: Luo automaattisesti uudelleenohjauksia kun osoitealiakset muuttuvat.

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Belarusian
fi: valko-venäjä

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Welsh
fi: kymri

en: Estonian
fi: viro (eesti)

en: Irish
fi: iiri

en: Armenian
fi: armenia

en: Georgian
fi: georgia

en: Cambodian
fi: khmeeri

en: Latvian
fi: latvia (lätti)

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Marshallese
fi: marshalli

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Maltese
fi: malta

en: Burmese
fi: burma

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Samoan
fi: samoa

en: Albanian
fi: albania

en: Serbian
fi: serbia

en: Sudanese
fi: sudaneesi

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Thai
fi: thai

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: language
fi: kieli

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: Emergency
fi: Hätätila

en: Field label
fi: Kentän nimi

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: References
fi: Viittaukset

en: Default groups
fi: Oletusryhmät

en: Taxonomies
fi: Luokittelut

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: Existing field
fi: Olemassaoleva kenttä

en: currency
fi: valuutta

en: Library
fi: Kirjasto

en: Offer
fi: Tarjous

en: creator
fi: lisääjä

en: Movie
fi: Elokuva

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: profiles
fi: profiilit

en: Field types
fi: Kenttätyypit

en: List (text)
fi: Lista (teksti)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fi: Etiketeissä sallitut HTML-merkit: @tags

en: Required field
fi: Pakollinen kenttä

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: Available menus
fi: Käytettävissä olevat valikot

en: Default group
fi: Oletusryhmä

en: @count item | @count items
fi[0]: @count tulos
fi[1]: @count tulosta

en: Kyrgyz
fi: Kirgiisi

en: The current status of the order.
fi: Tilauksen tämänhetkinen tila.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fi: Lista kentälle sallittavista arvoista. Syötä yksi arvo riviä kohden muodossa avain|etiketti (engl. key|label).

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
fi: Avain on tallennettu arvo. Etikettiä käytetään näytetyissä arvoissa ja muokkauskaavakkeissa.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
fi: Etiketti on valinnainen vaihtoehto: jos rivi sisältää yksittäisen merkkijonon sitä käytetään sekä avaimena että etikettinä.

en: HTML element
fi: HTML-elementti

en: Change type
fi: Muuta tyyppiä

en: Custom block
fi: Kustomoitu lohko

en: Completed.
fi: Suoritettu.

en: Entity bundle
fi: Entiteettinippu

en: - Default -
fi: - Oletus -

en: Field instance
fi: Kentän instanssi

en: Hotel
fi: Hotelli

en: Entity types
fi: Entiteettityypit

en: There was a problem creating field %label: @message
fi: Virhe luodessa kenttää %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fi: Yksilöllinen koneluettava nimi sisältäen kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Easy
fi: Helppo

en: Entity bundles
fi: Kohteet

en: Entity label
fi: Entiteetin etiketti

en: @entity_type selection
fi: @entity_type valinta

en: Hard
fi: Vaikea

en: Defines a field type for telephone numbers.
fi: Määrittelee kenttätyypin puhelinnumeroille.

en: Target entity type
fi: Kohde-entiteetin tyyppi

en: Menu machine name
fi: Valikon koneluettava nimi

en: Default field
fi: Oletuskenttä

en: Display author and date information
fi: Näytä kirjoittaja- ja aikatiedot

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fi: Tämä teksti näytetään <em>Lisää sisältöä</em>-sivulla.

en: Recipe category
fi: Reseptiluokka
