Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha36) - en to hi translation catalogue (265 entries)

en: photos
hi: तस्वीरें

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Images
hi: चित्र

en: weight
hi: भार

en: title
hi: शीर्षक

en: size
hi: आकार

en: value
hi: मान

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Audience
hi: दर्शक

en: required
hi: अपेक्षित

en: Article
hi: लेख

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Quantity
hi: मात्रा

en: error
hi: त्रुटि

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Documentation
hi: प्रलेखीकरण

en: Project
hi: परियोजना

en: Categories
hi: वर्ग

en: updated
hi: अद्यतन

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Place
hi: जगह

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Single
hi: एक

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: Field
hi: क्षेत्र

en: category
hi: विभाग

en: Label
hi: लेबल

en: Help
hi: मदद

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Menu
hi: सूची

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: <none>
hi: <कोई नहीं>

en: ID
hi: आईडी

en: Taxonomy settings
hi: वर्गीकरण सेटिंग्स

en: blog
hi: ब्लॉग

en: type
hi: प्रकार

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: status
hi: स्थिति

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: Data type
hi: आंकड़ा प्रारूप

en: Question
hi: सवाल

en: All
hi: सभी

en: View type
hi: द्रश्य प्रकार

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Vocabulary name
hi: शब्दावली नाम

en: Role name
hi: दायित्व नाम

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Widget type
hi: विजेट प्रकार

en: Photos
hi: तस्वीरें

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Advanced
hi: विकसित

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Scale
hi: पैमाना

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: System
hi: प्रणाली

en: customer
hi: ग्राहक

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: email
hi: ईमेल

en: Invoice
hi: बिल

en: Code
hi: कोड

en: Store
hi: स्टोर

en: Members
hi: सदस्य

en: General
hi: सामान्य

en: Example
hi: उदाहरण

en: Table
hi: तालिका

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Color
hi: रंग

en: Appearance
hi: भेष

en: Role
hi: भूमिका

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Exists
hi: मौजूद

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Tools
hi: उपकरण

en: Option
hi: विकल्प

en: Order
hi: क्रम

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: text
hi: टेक्स्ट

en: Duration
hi: अवधि

en: Full
hi: पूरा

en: Condition
hi: अवस्था

en: Djibouti
hi: जिबटी

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: seconds
hi: क्षण

en: French
hi: फ्रेंच

en: Italian
hi: इताली

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: Japanese
hi: जापानी

en: menu
hi: सूची

en: Role settings
hi: भूमिका सेटिंग

en: unlimited
hi: असीमित

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Map
hi: नक्शा

en: Node settings
hi: नोड सेटिंग्स

en: author
hi: लेखक

en: Buttons
hi: बटन

en: People
hi: कर्मचारी

en: warning
hi: चेतावनी

en: Reference
hi: संदर्भ

en: or
hi: अथवा

en: Books
hi: किताबें

en: Missing
hi: लापता

en: Max
hi: अधिकतम

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: width
hi: चौड़ाई

en: height
hi: ऊंचाई

en: New
hi: नया

en: image
hi: छवि

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Recipe
hi: विधि

en: Ingredients
hi: सामग्री

en: Recipes
hi: व्यंजनों

en: Menus
hi: मेनू

en: Float
hi: फ्लोट

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: parent
hi: मूल जनक

en: info
hi: जानकारी

en: Bulgarian
hi: बुलगेरियाई

en: Croatian
hi: क्रोएशियाई

en: Czech
hi: चेक

en: Danish
hi: दानिश

en: Dutch
hi: डच

en: Finnish
hi: फिन्निश

en: German
hi: जर्मन

en: Greek
hi: ग्रीक

en: Hungarian
hi: हंगेरी

en: Indonesian
hi: इन्डोनेशियाई

en: Polish
hi: पोलिश

en: Romanian
hi: रोमेनियाई

en: Russian
hi: रूसी

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Turkish
hi: तुर्की

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: types
hi: प्रकार

en: About
hi: के बारे में

en: Reports
hi: रपट

en: Lithuanian
hi: लिथुएनी

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Acronym
hi: परिवर्णी शब्द

en: Somali
hi: सोमाली

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Bundle
hi: पोटली

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: color
hi: रंग

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Belarusian
hi: बेलारूसी

en: Bosnian
hi: बोस्नियाई

en: Welsh
hi: वैल्श

en: Estonian
hi: एस्तोनियन

en: Irish
hi: आईरिश

en: Armenian
hi: अर्मेनियाई

en: Georgian
hi: जॉर्जीयन्

en: Cambodian
hi: कंबोडियाई

en: Latvian
hi: लातवी

en: Malagasy
hi: मलेगेसी

en: Marshallese
hi: मार्शली

en: Macedonian
hi: मेसेडोनी

en: Mongolian
hi: मंगोलियाई

en: Maltese
hi: मालटी

en: Burmese
hi: बर्मी

en: Slovenian
hi: स्लोवेनियन

en: Samoan
hi: सामोंन

en: Albanian
hi: अलबेनियाई

en: Serbian
hi: सर्बियन

en: Sudanese
hi: सुदानी

en: Tajik
hi: ताज़िक

en: Thai
hi: थाई

en: Ukrainian
hi: यूक्रेनी

en: Vietnamese
hi: वेयतनामी

en: language
hi: भाषा

en: Translation settings
hi: अनुवाद सेटिंग

en: Emergency
hi: आपातकाल

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Required field
hi: आवश्यक फील्ड

en: Filipino
hi: फिलिपिनो

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
hi: संभव मान जो इस फिल्ड मे शामिल कर सकते हैं. लेबल|कुंजी के स्वरूप में, प्रति पंक्ति एक मान दर्ज करें.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
hi: कुंजी संग्रहीत मान है. लेबल मूल्यों और संपादित प्रपत्रों के प्रदशन में इस्तेमाल किया जाएगा.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
hi: लेबल वैकल्पिक है: अगर एक लाइन मे एक एकल स्ट्रिंग है, तो यह कुंजी और लेबल के रूप में इस्तेमाल किया जाएगा.

en: Custom block
hi: कस्टम ब्लॉक

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
hi: एक अद्वितीय मशीन पठनीय नाम अक्षर, संख्या और रेखांकित युक्त.

en: Easy
hi: आसान

en: Entity label
hi: entity उपनाम

en: @entity_type selection
hi: @entity_type चयन

en: Target entity type
hi: लक्ष्य इकाई प्रकार

en: Module overviews
hi: मॉड्यूल रूपरेखा

en: Additional properties
hi: अतिरिक्त गुण

en: Recipe category
hi: व्यंजन वर्ग
