Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha36) - en to oc translation catalogue (265 entries)

en: photos
oc: fòtos

en: Home
oc: Acuèlh

en: Title
oc: Títol

en: Images
oc: Imatges

en: title
oc: títol

en: size
oc: talha

en: value
oc: valor

en: Status
oc: Estatut

en: Suffix
oc: Sufix

en: Operations
oc: Accions

en: Content
oc: Contengut

en: Type
oc: Tipe

en: Description
oc: Descripcion

en: Language
oc: Lenga

en: required
oc: requesit

en: Enabled
oc: Activat

en: Administration
oc: Administracion

en: Comments
oc: Comentaris

en: Currency
oc: Devisa

en: Action
oc: Accion

en: Quantity
oc: Quantitat

en: Taxonomy
oc: Taxinomia

en: Yes
oc: Òc

en: No
oc: Non

en: Content types
oc: Tipes de contengut

en: Project
oc: Projèctes

en: Categories
oc: Categorias

en: updated
oc: mes a jorn

en: Overview
oc: Vista d'ensemble

en: Edit
oc: Modificar

en: Date
oc: Data

en: Size
oc: Talha

en: Links
oc: Ligams

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Daily
oc: Quotidian

en: This action cannot be undone.
oc: Aquesta accion es irreversibla.

en: logo
oc: lògo

en: Number
oc: Nombre

en: Message
oc: Messatge

en: - None -
oc: - Pas cap -

en: Country
oc: País

en: Weight
oc: Pes

en: Link
oc: Ligam

en: Image
oc: Imatge

en: Types
oc: Tipes

en: Hierarchy
oc: Ierarquia

en: Single
oc: Simpla

en: Multiple
oc: Multipla

en: Required
oc: Requesit

en: Category
oc: Categoria

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: installed
oc: installat

en: Book
oc: Libre

en: Field
oc: Camp

en: category
oc: categoria

en: Label
oc: Etiqueta

en: Help
oc: Ajuda

en: True
oc: Verai

en: False
oc: Fals

en: Sunday
oc: Dimenge

en: Monday
oc: Diluns

en: Tuesday
oc: Dimars

en: Wednesday
oc: Dimècres

en: Thursday
oc: Dijòus

en: Friday
oc: Divendres

en: Saturday
oc: Dissabte

en: Schedule
oc: Planning

en: Time
oc: Ora

en: View
oc: Veire

en: Length
oc: Longor

en: Modules
oc: Moduls

en: Manage
oc: Gerir

en: Menu
oc: Menú

en: Event
oc: Eveniment

en: Text
oc: Tèxte

en: Layout
oc: Afichatge

en: name
oc: nom

en: Keywords
oc: Mots claus

en: <none>
oc: --pas cap--

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: Paths
oc: Camins

en: type
oc: tipe

en: Content type
oc: Tipe de contengut

en: Configure
oc: Configurar

en: status
oc: estatut

en: Options
oc: Opcions

en: Contact
oc: Contacte

en: Data type
oc: Tipe de donadas

en: All
oc: Tot

en: Page
oc: Pagina

en: Node links
oc: Ligams de nosèls

en: Comment
oc: Comentari

en: Filter
oc: Filtrar

en: Vocabulary ID
oc: Identificant (ID) de vocabulari

en: Vocabulary name
oc: Nom del vocabulari

en: Role name
oc: Nom del ròtle

en: Field name
oc: Nom del camp

en: Field type
oc: Tipe de camp

en: Fields
oc: Camps

en: Widget type
oc: Tipe de Widget

en: Warning
oc: Avertiment

en: Items
oc: Elements

en: Advanced
oc: Avançat

en: Game
oc: Jòc

en: Scale
oc: Metre a l'escala

en: Medium
oc: Mejan

en: Media
oc: Mèdia

en: Details
oc: Detalhs

en: System
oc: Sistèma

en: Address
oc: Adreça

en: State
oc: Estat

en: email
oc: corrièr electronic

en: Code
oc: Còde

en: Example
oc: Exemple

en: Table
oc: Tablèu

en: Configuration
oc: Configuracion

en: Other
oc: Autre

en: Appearance
oc: Aparéncia

en: Role
oc: Ròtle

en: Link text
oc: Tèxte del ligam

en: Not installed
oc: Pas installat

en: Exists
oc: Present

en: Online
oc: En linha

en: Maximum length
oc: Talha maximala

en: Rows
oc: Rengadas

en: Redirect
oc: Redirigir

en: description
oc: descripcion

en: Uninstall
oc: Desinstallar

en: Install
oc: Installar

en: Order
oc: Òrdre

en: Integer
oc: Entièr

en: text
oc: tèxte

en: Replacement
oc: Remplaçament

en: Duration
oc: Durada

en: Property
oc: Proprietat

en: City
oc: Vila

en: miles
oc: milas

en: Full
oc: Complet

en: Djibouti
oc: Jiboti

en: Male
oc: Òme

en: Female
oc: Femna

en: Hidden
oc: Amagat

en: create
oc: crear

en: seconds
oc: segondas

en: install
oc: installar

en: French
oc: Francés

en: Spanish
oc: Espanhòl

en: Japanese
oc: Japonés

en: Chinese
oc: Chinés

en: menu
oc: menú

en: update
oc: metre a jorn

en: unlimited
oc: illimitat

en: line
oc: linha

en: Granularity
oc: Granularitat

en: author
oc: autor

en: Buttons
oc: Botons

en: Instructions
oc: Instruccions

en: property
oc: proprietat

en: itinerary
oc: itinerari

en: price
oc: prètz

en: People
oc: Personas

en: warning
oc: avertiment

en: or
oc: o

en: Recommendation
oc: Recomandacion

en: Books
oc: Libres

en: duration
oc: durada

en: Missing
oc: Mancant

en: Installed
oc: Installat

en: address
oc: adreça

en: Product
oc: Produit

en: Menu settings
oc: Paramètres del menú

en: New
oc: Novèl

en: Relationships
oc: Relacions

en: image
oc: imatge

en: comment
oc: comentari

en: about
oc: subjècte

en: Tabs
oc: Onglets

en: Default value
oc: Valor per defaut

en: Information
oc: Informacions

en: Relationship type
oc: Tipe de relacion

en: Menus
oc: Menús

en: Created new vocabulary %name.
oc: Lo vocabulari '%name' es estat creat.

en: Add field
oc: Apondre un camp

en: Float
oc: Real amb virgula flotanta

en: Skin
oc: Abilhatge

en: Generate content
oc: Generar del contengut

en: Bulgarian
oc: Bulgar

en: Croatian
oc: Croat

en: Czech
oc: Chèc

en: Danish
oc: Danés

en: Dutch
oc: Neerlandés

en: Finnish
oc: Finlandés

en: German
oc: Alemand

en: Greek
oc: Grèc

en: Hungarian
oc: Ongrés

en: Polish
oc: Polonés

en: Romanian
oc: Romanés

en: Russian
oc: Rus

en: Swedish
oc: Suedés

en: Turkish
oc: Turc

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Data
oc: Donadas

en: Field settings
oc: Paramètres del camp

en: Default format
oc: Format per defaut

en: Paste
oc: pEGAR

en: About
oc: A prepaus

en: Reports
oc: Rapòrts

en: Lithuanian
oc: Lituanian

en: Menu items
oc: Elements de menú

en: Create @name
oc: Crear @name

en: Error message
oc: Messatge d'error

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Acronym
oc: Acronime

en: Somali
oc: Somalian

en: Meta tags
oc: Balisas meta

en: Properties
oc: Proprietats

en: Bundle
oc: Paquet

en: Temporary
oc: Temporari

en: Custom text
oc: Tèxte personalizat

en: Abbreviation
oc: Abrevacion

en: Dropdown
oc: Lista desenrotlanta

en: Fieldset
oc: Grop de camps

en: Machine-readable name
oc: Nom sistèma

en: Azerbaijani
oc: Azerbaitjanés

en: Belarusian
oc: Bielorus

en: Bosnian
oc: Bosniac

en: Welsh
oc: Gallés

en: Irish
oc: Irlandés

en: Armenian
oc: Armèni

en: Cambodian
oc: Cambotgian

en: Latvian
oc: Lituanian

en: Malagasy
oc: Malgach

en: Marshallese
oc: Marshallés

en: Maltese
oc: Maltés

en: Burmese
oc: Birman

en: Slovenian
oc: Eslovèn

en: Albanian
oc: Albanés

en: Serbian
oc: Sèrbi

en: Sudanese
oc: Sodanés

en: Tajik
oc: Tadjik

en: Thai
oc: Tailandés

en: Ukrainian
oc: Ucraïnian

en: Vietnamese
oc: Vietnamian

en: language
oc: lenga

en: Translation settings
oc: Paramètres de traduccion

en: Film
oc: Filme

en: - Select a field type -
oc: - Seleccionatz un tipe de camp -

en: Movie
oc: Filme

en: School
oc: Escòla

en: List (text)
oc: Lista (tèxte)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
oc: Etiquetes HTML permeses a las etiquetas : @tags

en: Required field
oc: Camp obligatòri

en: Date type
oc: Tipe de data

en: Available menus
oc: Menús disponibles

en: Default group
oc: Grop per defaut

en: @count item | @count items
oc[0]: @count element
oc[1]: @count elements

en: Food
oc: Noiridura

en: Kyrgyz
oc: Kirguís

en: Filipino
oc: Filipí

en: HTML element
oc: Element HTML

en: Completed.
oc: Acabat.

en: Field instance
oc: Instància de camp

en: Datetime
oc: Datatime

en: Hotel
oc: Ostalariá
