Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha37) - en to ar translation catalogue (326 entries)

en: photos
ar: صور

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Images
ar: الصور

en: title
ar: العنوان

en: value
ar: القيمة

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: السابق

en: Suffix
ar: اللاحق

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Audience
ar: جمهور

en: required
ar: مطلوب

en: Article
ar: مقال

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: Currency
ar: العملة

en: Action
ar: إجراء

en: Quantity
ar: الكمية

en: error
ar: خطأ

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Project
ar: المشروع

en: Categories
ar: التصنيفات

en: updated
ar: تم التحديث

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: الروابط

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Daily
ar: يوميًا

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Single
ar: مفرد

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Parent
ar: الأب

en: Category
ar: الفئة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Book
ar: الوثيقة

en: Field
ar: حقل

en: category
ar: التصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: Help
ar: مساعدة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Time
ar: الوقت

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: عنوان URL

en: Modules
ar: الوحدات

en: Manage
ar: إدارة

en: Menu
ar: القائمة

en: Event
ar: الحدث

en: Text
ar: نص

en: Layout
ar: نَسق

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: ID
ar: المعرف ID

en: Paths
ar: مسارات

en: Taxonomy settings
ar: إعدادات التصنيفات

en: blog
ar: مدونة

en: type
ar: النوع

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Configure
ar: ضبط

en: status
ar: الحالة

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: تواصل

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: Create
ar: إنشاء

en: FAQ
ar: سؤال متكرر

en: Question
ar: السؤال

en: All
ar: الكل

en: Page
ar: الصفحة

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Filter
ar: تصفية

en: Vocabulary ID
ar: معرّف ID المعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Role name
ar: اسم الدور

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجت

en: item
ar: العنصر

en: Warning
ar: تحذير

en: Items
ar: عناصر

en: Advanced
ar: متقدم

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Scale
ar: النطاق

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: وسائط

en: Details
ar: التفاصيل

en: Price
ar: السعر

en: System
ar: النظام

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Code
ar: الكود

en: Store
ar: المتجر

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: General
ar: عام

en: Example
ar: مثال

en: Table
ar: جدول

en: Configuration
ar: الضبط

en: Other
ar: آخر

en: Color
ar: اللون

en: Appearance
ar: المظهر

en: Role
ar: دور

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Blog
ar: المدونة

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Not installed
ar: غير مثبت

en: Online
ar: عالخط

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Rows
ar: صفوف

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Tools
ar: الأدوات

en: Option
ar: خيار

en: Operator
ar: العامل

en: Order
ar: الترتيب

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: text
ar: نص

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Property
ar: الخاصية

en: City
ar: مدينة

en: Full
ar: كامل

en: Condition
ar: شرط

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Male
ar: ذكر

en: Female
ar: أنثى

en: Hidden
ar: مخفي

en: French
ar: فرنسية

en: Italian
ar: إيطالية

en: Spanish
ar: إسبانية

en: Japanese
ar: يابانية

en: menu
ar: قائمة

en: update
ar: حدّث

en: Role settings
ar: إعدادات الدور

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Granularity
ar: النعومة

en: Target type
ar: نوع الهدف

en: Map
ar: خريطة

en: Node settings
ar: اعدادت العقدة

en: author
ar: مؤلف

en: Buttons
ar: الأزرار

en: People
ar: الأشخاص

en: warning
ar: تحذير

en: Reference
ar: مرجع

en: or
ar: أو

en: Requirements
ar: متطلبات

en: Books
ar: الوثائق

en: Missing
ar: مفقود

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Max
ar: الأقصى

en: Installed
ar: مثبت

en: Product
ar: المنتج

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: New
ar: جديد

en: Relationships
ar: العلاقات

en: image
ar: صورة

en: comment
ar: تعليق

en: Review
ar: المراجعة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Information
ar: معلومات

en: Recipe
ar: وصفة

en: Ingredients
ar: المقادير

en: Recipes
ar: الوصفات

en: Menus
ar: القوائم

en: Created new vocabulary %name.
ar: تم إنشاء المعجم %name.

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Allowed values
ar: القيم المسموح بها

en: Permission
ar: الصلاحية

en: parent
ar: الأم

en: audio
ar: صوت

en: info
ar: معلومات

en: Telephone
ar: هاتف

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: Croatian
ar: كرواتية

en: Czech
ar: تشيكية

en: Danish
ar: دنماركية

en: Dutch
ar: هولندية

en: Finnish
ar: فنلندية

en: German
ar: ألمانية

en: Greek
ar: يونانية

en: Hungarian
ar: مجرية

en: Indonesian
ar: إندونيسية

en: Polish
ar: بولندية

en: Romanian
ar: رومانية

en: Russian
ar: روسية

en: Swedish
ar: سويدية

en: Turkish
ar: تركية

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: types
ar: أنواع

en: Data
ar: المعطيات

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Cash
ar: النقد

en: Paste
ar: لصق

en: About
ar: حول

en: Reports
ar: التقارير

en: Lithuanian
ar: ليتوانية

en: View settings
ar: إعدادات العرض

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Steps
ar: خطوات

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: event
ar: فعالية

en: Ticket
ar: التذكرة

en: Acronym
ar: اختصار

en: Somali
ar: صومالية

en: permissions
ar: تصاريح

en: offline
ar: خارج الخط

en: Properties
ar: خصائص

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Bundles
ar: حزم

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Temporary
ar: مؤقت

en: Contributors
ar: المساهمون

en: Videos
ar: فيديوهات

en: Mappings
ar: الربط

en: Custom text
ar: نص مخصص

en: Quiz
ar: مسابقة

en: Media settings
ar: إعدادات الوسائط

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Min
ar: أدنى

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Azerbaijani
ar: أذرية

en: Belarusian
ar: بيلاروسية

en: Bosnian
ar: بوسنية

en: Welsh
ar: ولزية

en: Estonian
ar: إستونية

en: Irish
ar: إيرلندية

en: Armenian
ar: أرمنية

en: Georgian
ar: جورجية

en: Cambodian
ar: كمبودية

en: Latvian
ar: لاتفية

en: Malagasy
ar: مالاجية

en: Marshallese
ar: مارشالية

en: Macedonian
ar: مقدونية

en: Mongolian
ar: منغولية

en: Maltese
ar: مالطية

en: Burmese
ar: بورمية

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Samoan
ar: ساموية

en: Albanian
ar: ألبانية

en: Serbian
ar: صربية

en: Sudanese
ar: سودانية

en: Tajik
ar: طاجيكية

en: Thai
ar: تايلندية

en: Ukrainian
ar: أوكرانية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: language
ar: اللغة

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: Emergency
ar: حالة طارئة

en: Field description
ar: وصف الحقل

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: - Select a field type -
ar: - اختر نوع الحقل -

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Formatter settings
ar: إعدادات المنسق

en: Field types
ar: أنواع الحقل

en: List (text)
ar: قائمة (نص)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ar: وسوم HTML المسموح بها في التسميات: @tags

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Available menus
ar: القوائم المتوفرة

en: Default group
ar: المجموعة الافتراضية

en: @count item | @count items
ar[0]: @count عنصر
ar[1]: @count items

en: Kyrgyz
ar: قرقيزية

en: Filipino
ar: فيلبينية

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ar: القيم المحتملة التي يمكن أن يحتويها هذا الحقل. قم بإدخال قيمة في كل سطر، بالشكل مفتاح|تسمية.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة. سوف تستخدم التسمية أثناء عرض القيم و تعديل الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية: إذا تضمن السطر قيمة نصية بسيطة، سيتم استخدامها كمفتاح وتسمية.

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Completed.
ar: تم.

en: Entity bundle
ar: حزمة الكيان

en: Datetime
ar: التاريخ والوقت

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء آليا يحتوي على أحرف وأرقام وشرطات سفلية.

en: Easy
ar: سهل

en: Entity label
ar: عنوان الوحدة

en: @entity_type selection
ar: اختيار @entity_type

en: Hard
ar: صعب

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف

en: Recipe category
ar: فئة الوصفة
