Schema.org Blueprints (all releases) - en to cs translation catalogue (69 entries)

en: photos
cs: fotografie

en: title
cs: nadpis

en: size
cs: velikost

en: value
cs: hodnota

en: Value
cs: Hodnota

en: Type
cs: Typ

en: Description
cs: Popis

en: Article
cs: Článek

en: Action
cs: Akce

en: error
cs: chyba

en: Categories
cs: Kategorie

en: Date
cs: Datum

en: Country
cs: Země

en: Types
cs: Typy

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Book
cs: Kniha

en: category
cs: kategorie

en: Label
cs: Popisek

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Friday
cs: Pátek

en: status
cs: stav

en: Answer
cs: Odpověď

en: Comment
cs: Komentář

en: Widget settings
cs: Nastavení widgetu

en: customer
cs: zákazník

en: email
cs: e-mail

en: Code
cs: Kód

en: General
cs: Obecné

en: Color
cs: Barvy

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Class
cs: Třída

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: description
cs: popisek

en: text
cs: Text

en: Duration
cs: Trvání

en: City
cs: Město

en: pattern
cs: vzor

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: author
cs: autor

en: warning
cs: varování

en: Requirements
cs: Požadavky

en: Balance
cs: Saldo

en: Completed
cs: Dokončené

en: width
cs: šířka

en: height
cs: výška

en: image
cs: obrázek

en: comment
cs: komentář

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Float
cs: Desetinné číslo s plovoucí čárkou

en: parent
cs: nadřazený

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Field settings
cs: Nastavení pole

en: Acronym
cs: Zkratka

en: COD
cs: Dobírka

en: permissions
cs: oprávnění

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: color
cs: barva

en: Abbreviation
cs: Zkratka

en: language
cs: jazyk

en: Names
cs: Názvy

en: Emergency
cs: Stav nouze

en: Formatter settings
cs: Nastavení formátovače

en: Field types
cs: Typy polí

en: Required field
cs: Povinné pole

en: The postal code.
cs: PSČ

en: Target entity type
cs: Typ cílové entity
