Schema.org Blueprints (all releases) - en to da translation catalogue (95 entries)

en: photos
da: billeder

en: weight
da: vægt

en: title
da: titel

en: size
da: størrelse

en: value
da: værdi

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Value
da: Værdi

en: Description
da: Beskrivelse

en: Audience
da: Publikum

en: Article
da: Artikel

en: Action
da: Handling

en: error
da: fejl

en: Categories
da: Kategorier

en: Date
da: Dato

en: breadcrumb
da: brødkrumme

en: Country
da: Land

en: Types
da: Typer

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Book
da: Bog

en: category
da: kategori

en: Label
da: Etiket

en: False
da: Falsk

en: Friday
da: Fredag

en: Event
da: Begivenhed

en: name
da: navn

en: Answer
da: Svar

en: Comment
da: Kommentar

en: Widget settings
da: Indstillinger for CAPTCHA

en: item
da: vare

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: email
da: e-mail

en: Code
da: Kode

en: General
da: Generelt

en: Color
da: Farve

en: Appearance
da: Udseende

en: Class
da: Klasse

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: description
da: beskrivelse

en: Acronyms
da: Akronymer

en: text
da: tekst

en: Duration
da: Varighed

en: City
da: By

en: Female
da: Kvinde

en: line
da: linje

en: Granularity
da: Granularitet

en: author
da: forfatter

en: price
da: pris

en: warning
da: advarsel

en: Requirements
da: Krav

en: duration
da: varighed

en: address
da: adresse

en: Balance
da: Saldo

en: Completed
da: Gennemført

en: width
da: bredde

en: height
da: højde

en: image
da: billede

en: comment
da: kommentar

en: about
da: om

en: Default value
da: Standardværdi

en: Float
da: Kommatal

en: Distance
da: Afstand

en: parent
da: forrige

en: Machine name
da: Internt navn

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: result
da: resultat

en: Dataset
da: Datasæt

en: event
da: begivenhed

en: Acronym
da: Akronym

en: permissions
da: tilladelser

en: Properties
da: Egenskaber

en: Boolean
da: Boolsk

en: color
da: farve

en: location
da: lokation

en: Church
da: Kirke

en: Beach
da: Strand

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Allowed formats
da: Tilladte formater

en: language
da: sprog

en: Emergency
da: Nødsituation

en: creator
da: forfatter

en: photo
da: foto

en: Airport
da: Lufthavn

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: Field types
da: Felttyper

en: Required field
da: Obligatorisk felt

en: The postal code.
da: Postnummeret

en: The current status of the order.
da: Ordrens aktuelle status.

en: recipe
da: opskrift

en: events
da: begivenheder

en: Target entity type
da: Entitetstypemål

en: Default field
da: Standardfelt
