Schema.org Blueprints (all releases) - en to eu translation catalogue (70 entries)

en: photos
eu: argazkiak

en: weight
eu: pisua

en: title
eu: izenburua

en: size
eu: tamaina

en: value
eu: balioa

en: Prefix
eu: Aurrizkia

en: Suffix
eu: Atzizkia

en: Value
eu: Balioa

en: Type
eu: Mota

en: Description
eu: Azalpena

en: Article
eu: Artikulua

en: Action
eu: Ekintza

en: error
eu: errorea

en: Categories
eu: Kategoriak

en: Date
eu: Data

en: breadcrumb
eu: Ogia-apurrak

en: Country
eu: Herria

en: Types
eu: Motak

en: Category
eu: Kategoria

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: Name
eu: Izena

en: Book
eu: Liburua

en: category
eu: kategoria

en: Label
eu: Etiketa

en: False
eu: Faltsua

en: Friday
eu: Ostirala

en: Event
eu: Gertaera

en: name
eu: izena

en: ID
eu: IDa

en: status
eu: egoera

en: Comment
eu: Iruzkina

en: Widget settings
eu: Widget ezarpenak

en: item
eu: elementu

en: Maximum
eu: Maximoa

en: email
eu: eposta

en: Code
eu: Kodea

en: General
eu: Orokorra

en: Color
eu: Kolore

en: Appearance
eu: Itxura

en: Blog
eu: Bloga

en: Maximum length
eu: Luzera maximoa

en: text
eu: testua

en: Duration
eu: Iraupena

en: menu
eu: menua

en: Granularity
eu: Granularitatea

en: author
eu: egilea

en: warning
eu: abisua

en: Completed
eu: Osatuta

en: width
eu: zabalera

en: height
eu: altuera

en: image
eu: irudia

en: comment
eu: iruzkina

en: Default value
eu: Balio lehenetsia

en: Minimum
eu: Minimoa

en: parent
eu: gurasoa

en: Machine name
eu: Makinaren izena

en: Field settings
eu: Eremuaren ezarpenak

en: event
eu: gertaera

en: Acronym
eu: Akronimo

en: permissions
eu: baimenak

en: Boolean
eu: Booleanoa

en: color
eu: kolorea

en: location
eu: kokapena

en: The name of the item.
eu: Elementuaren izena

en: Abbreviation
eu: Laburdura

en: language
eu: hizkuntza

en: Emergency
eu: Larrialdia

en: Field types
eu: Eremu motak

en: Required field
eu: Bete beharreko eremua

en: Default field
eu: Eremu lehenetsia
