Schema.org Blueprints (all releases) - en to fa translation catalogue (87 entries)

en: photos
fa: عکس‌ها

en: weight
fa: وزن

en: title
fa: عنوان

en: size
fa: اندازه

en: value
fa: مقدار

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Audience
fa: مخاطب

en: Article
fa: مقاله

en: Action
fa: عملکرد

en: error
fa: خطا

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Date
fa: تاریخ

en: Country
fa: کشور

en: Types
fa: انواع

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Book
fa: کتاب

en: category
fa: دسته‌بندی

en: Label
fa: برچسب

en: False
fa: غلط

en: Friday
fa: جمعه

en: Event
fa: رویداد

en: name
fa: نام

en: ID
fa: شناسه

en: status
fa: وضعیت

en: Answer
fa: پاسخ

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Widget settings
fa: تنظیمات ابزارک

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: customer
fa: مشتری

en: email
fa: پست الکترونیکی

en: Invoice
fa: صورتحساب

en: Code
fa: کد

en: General
fa: عمومی

en: Color
fa: رنگ

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Class
fa: کلاس

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: description
fa: توضیحات

en: Integer
fa: صحیح

en: text
fa: متن

en: Duration
fa: مدت

en: City
fa: شهر

en: menu
fa: منو

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Map
fa: نقشه

en: author
fa: نویسنده

en: price
fa: قیمت

en: warning
fa: هشدار

en: Reference
fa: ارجاع

en: Requirements
fa: نیازمندی‌ها

en: duration
fa: مدت

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: width
fa: عرض

en: height
fa: ارتفاع

en: image
fa: تصویر

en: comment
fa: دیدگاه

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Float
fa: شناور

en: Minimum
fa: حداقل

en: Chapter
fa: سوره

en: parent
fa: والد

en: Grant
fa: اعطای مجوز

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Field settings
fa: تنظیمات فیلد

en: Acronym
fa: سرنام

en: COD
fa: پرداخت نقدی هنگام دریافت

en: permissions
fa: مجوزها

en: Boolean
fa: منطقی

en: color
fa: رنگ

en: Beach
fa: ساحل

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: language
fa: زبان

en: Emergency
fa: وضعیت اضطراری

en: creator
fa: سازنده

en: Required field
fa: فیلد لازم

en: contributor
fa: عضو

en: Completed.
fa: انجام شد.

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع
