Schema.org Blueprints (all releases) - en to he translation catalogue (76 entries)

en: photos
he: תמונות

en: weight
he: גובה

en: title
he: כותרת

en: size
he: גודל

en: value
he: ערך

en: Prefix
he: קידומת

en: Suffix
he: סיומת

en: Value
he: ערך

en: Type
he: סוג

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: Audience
he: קהל יעד

en: Article
he: כתבה

en: Action
he: פעולה

en: error
he: שגיאות

en: Categories
he: קטגוריות

en: Date
he: תאריך

en: Country
he: מדינה

en: Types
he: סוגים

en: Category
he: קטגוריה

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: Book
he: ספר

en: category
he: קטגוריה

en: Label
he: תווית

en: False
he: שלילי

en: Friday
he: שישי

en: Event
he: אירוע

en: status
he: מצב

en: Answer
he: תשובה

en: Comment
he: תגובה

en: Maximum
he: מקסימום

en: Scale
he: התאמת גודל

en: email
he: דוא"ל

en: Invoice
he: חשבונית

en: Code
he: קוד

en: General
he: כללי

en: Color
he: צבע

en: Appearance
he: מראה

en: Blog
he: בלוג

en: Maximum length
he: אורך מרבי

en: description
he: תיאור

en: Integer
he: שלם

en: text
he: טקסט

en: Duration
he: משך

en: City
he: עיר

en: menu
he: תפריט

en: Granularity
he: גרעיניות

en: author
he: מחבר/ת

en: warning
he: אזהרות

en: Reference
he: רפרנס

en: Requirements
he: דרישות

en: address
he: כתובת

en: Completed
he: נשלם

en: width
he: רוחב

en: height
he: גובה

en: image
he: תמונה

en: comment
he: תגובה

en: about
he: על

en: Default value
he: ערך ברירת מחדל

en: Float
he: צף

en: Minimum
he: מינימום

en: parent
he: אב

en: Continent
he: יבשת

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Field settings
he: הגדרות שדה

en: Acronym
he: ר"ת

en: Properties
he: מאפיינים

en: Boolean
he: בוליאני

en: color
he: צבע

en: thumbnail
he: תמונת אצבע

en: Abbreviation
he: קיצור

en: language
he: שפה

en: Emergency
he: חירום

en: Required field
he: שדה נדרש

en: Target entity type
he: סוג יישות המטרה
