Schema.org Blueprints (all releases) - en to hi translation catalogue (66 entries)

en: photos
hi: तस्वीरें

en: weight
hi: भार

en: title
hi: शीर्षक

en: size
hi: आकार

en: value
hi: मान

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Audience
hi: दर्शक

en: Article
hi: लेख

en: Action
hi: कार्रवाई

en: error
hi: त्रुटि

en: Categories
hi: वर्ग

en: Date
hi: तारीख

en: Country
hi: देश

en: Types
hi: प्रकार

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: category
hi: विभाग

en: Label
hi: लेबल

en: False
hi: गलत

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: ID
hi: आईडी

en: status
hi: स्थिति

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Scale
hi: पैमाना

en: customer
hi: ग्राहक

en: email
hi: ईमेल

en: Invoice
hi: बिल

en: Code
hi: कोड

en: General
hi: सामान्य

en: Color
hi: रंग

en: Appearance
hi: भेष

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: text
hi: टेक्स्ट

en: Duration
hi: अवधि

en: menu
hi: सूची

en: Granularity
hi: कणिकता

en: author
hi: लेखक

en: warning
hi: चेतावनी

en: Reference
hi: संदर्भ

en: width
hi: चौड़ाई

en: height
hi: ऊंचाई

en: image
hi: छवि

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Float
hi: फ्लोट

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: parent
hi: मूल जनक

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Acronym
hi: परिवर्णी शब्द

en: Boolean
hi: बूलियन

en: color
hi: रंग

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: language
hi: भाषा

en: Emergency
hi: आपातकाल

en: Required field
hi: आवश्यक फील्ड

en: Target entity type
hi: लक्ष्य इकाई प्रकार
