Schema.org Blueprints (all releases) - en to ru translation catalogue (144 entries)

en: photos
ru: фотографии

en: weight
ru: вес

en: title
ru: заголовок

en: size
ru: размер

en: value
ru: значение

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Audience
ru: Аудитория

en: Article
ru: Статья

en: Action
ru: Действие

en: error
ru: ошибка

en: Categories
ru: Категории

en: version
ru: версия

en: Date
ru: Дата

en: breadcrumb
ru: навигационная линейка

en: logo
ru: логотип

en: Country
ru: Страна

en: Types
ru: Типы

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Book
ru: Книга

en: category
ru: категория

en: Label
ru: Метка

en: False
ru: Ложь

en: Friday
ru: пятница

en: Menu
ru: Меню

en: Event
ru: Событие

en: name
ru: имя

en: status
ru: статус

en: Answer
ru: Ответ

en: Comment
ru: Комментарий

en: Widget settings
ru: Настройки виджета

en: item
ru: пункт

en: Game
ru: Игра

en: Maximum
ru: Максимум

en: Scale
ru: Масштабирование

en: customer
ru: покупатель

en: Invoice
ru: Счет

en: Code
ru: Код

en: General
ru: Общий

en: Color
ru: Цвет

en: Appearance
ru: Оформление

en: Blog
ru: Блог

en: Class
ru: Класс

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: description
ru: описание

en: Acronyms
ru: Аббревиатуры

en: Integer
ru: Целое число

en: text
ru: текст

en: expires
ru: истекает

en: Duration
ru: Продолжительность

en: City
ru: Город

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: pattern
ru: образец

en: menu
ru: меню

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Map
ru: Карта

en: author
ru: автор

en: Accommodation
ru: Приют

en: price
ru: цена

en: warning
ru: предупреждение

en: Reference
ru: Связь

en: Requirements
ru: Требования

en: position
ru: позиция

en: duration
ru: продолжительность

en: Car
ru: Автомобиль

en: address
ru: адрес

en: Balance
ru: Баланс

en: Completed
ru: Завершено

en: sku
ru: артикул

en: width
ru: ширина

en: height
ru: высота

en: track
ru: Отслеживать

en: image
ru: изображение

en: comment
ru: комментарий

en: about
ru: Материал

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Collection
ru: Коллекция

en: Float
ru: Число с плавающей точкой

en: Minimum
ru: Минимум

en: Distance
ru: Расстояние

en: parent
ru: родитель

en: audio
ru: аудио

en: Brand
ru: Бренд

en: video
ru: видео

en: Grant
ru: Предоставить

en: album
ru: альбом

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: editor
ru: редактор

en: Field settings
ru: Настройки поля

en: Dataset
ru: Набор данных

en: amount
ru: сумма

en: event
ru: событие

en: Acronym
ru: Акроним

en: COD
ru: Наличными

en: buyer
ru: покупатель

en: permissions
ru: разрешения

en: Properties
ru: Свойства

en: Boolean
ru: Логическое

en: color
ru: цвет

en: location
ru: местоположение

en: albums
ru: альбомы

en: caption
ru: Заголовок

en: Church
ru: Церковь

en: thumbnail
ru: миниатюра

en: Mappings
ru: Соответствия

en: Course
ru: Курс

en: question
ru: вопрос

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Allowed formats
ru: Доступные форматы

en: catalog
ru: каталог

en: availability
ru: доступность

en: Conversation
ru: Переписка

en: language
ru: язык

en: Emergency
ru: Аварийная

en: currency
ru: валюта

en: Library
ru: Библиотека

en: creator
ru: создатель

en: members
ru: участники

en: Airport
ru: Аэропорт

en: Formatter settings
ru: Настройки форматера

en: Field types
ru: Типы полей

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: documentation
ru: документацию

en: step
ru: шаг

en: dataset
ru: набор данных

en: The current status of the order.
ru: Текущее состояние заказа.

en: Completed.
ru: Завершено.

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: Default fields
ru: Поля по умолчанию

en: Hotel
ru: Отель

en: Entity bundles
ru: Типы сущностей

en: steps
ru: шаги

en: brand
ru: бренд

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности

en: Default field
ru: Поле по умолчанию

en: Email address.
ru: Адрес электронной почты.

en: Target entity type ID
ru: Идентификатор типа целевой сущности
