Schema.org Blueprints (all releases) - en to sv translation catalogue (106 entries)

en: photos
sv: fotografier

en: weight
sv: vikt

en: title
sv: titel

en: size
sv: storlek

en: value
sv: värde

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Audience
sv: Målgrupp

en: Article
sv: Artikel

en: Action
sv: Åtgärd

en: error
sv: fel

en: Categories
sv: Kategorier

en: Date
sv: Datum

en: Message
sv: Meddelande

en: Country
sv: Land

en: Types
sv: Typer

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Book
sv: Bok

en: category
sv: kategori

en: Label
sv: Etikett

en: False
sv: Falskt

en: Monday
sv: måndag

en: Friday
sv: fredag

en: Menu
sv: Meny

en: Event
sv: Händelse

en: name
sv: namn

en: Answer
sv: Svar

en: Comment
sv: Kommentar

en: Widget settings
sv: Inställningar för widget

en: item
sv: objekt

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: email
sv: e-post

en: Invoice
sv: Faktura

en: Code
sv: Kod

en: General
sv: Allmän

en: Color
sv: Färg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Blog
sv: Blogg

en: Class
sv: Klass

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: description
sv: beskrivning

en: Integer
sv: Heltal

en: Duration
sv: Varaktighet

en: City
sv: Stad

en: Male
sv: Man

en: Female
sv: Kvinna

en: menu
sv: meny

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Map
sv: Karta

en: author
sv: författare

en: price
sv: pris

en: warning
sv: varning

en: Reference
sv: Referens

en: Requirements
sv: Krav

en: Balance
sv: Saldo

en: Completed
sv: Slutförd

en: sku
sv: artikelnummer

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: track
sv: spåra

en: image
sv: bild

en: comment
sv: kommentar

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Collection
sv: Samling

en: Float
sv: Flyttal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Distance
sv: Distans

en: parent
sv: ovanliggande

en: Barcode
sv: Streckkod

en: Brand
sv: Bomärke

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: character
sv: tecken

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Dataset
sv: Datauppsättning

en: event
sv: aktivitet

en: Acronym
sv: Akronym

en: COD
sv: Kontant vid leverans

en: permissions
sv: behörigheter

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Boolean
sv: Boolesk

en: color
sv: färg

en: location
sv: plats

en: caption
sv: Bildtext

en: Mappings
sv: Mappning

en: The name of the item.
sv: Namnet för alternativet.

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Allowed formats
sv: Tillåtna format

en: language
sv: språk

en: Emergency
sv: Nödsituation

en: currency
sv: valuta

en: Library
sv: Bibliotek

en: Formatter settings
sv: Inställningar för formaterare

en: Field types
sv: Fälttyper

en: Required field
sv: Obligatoriskt fält

en: The postal code.
sv: Postnumret.

en: TODO.
sv: Att göra.

en: Entity bundle
sv: Entitetspaket

en: Target entity type
sv: Mål för objektstyp

en: Default field
sv: Förvalt fält

en: Allowed format
sv: Tillåtet format

en: ID prefix
sv: ID-prefix
