Schema.org Blueprints (all releases) - en to uk translation catalogue (191 entries)

en: photos
uk: фотографії

en: weight
uk: вага

en: title
uk: назва

en: size
uk: розмір

en: value
uk: значення

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Audience
uk: Аудиторія

en: Article
uk: Стаття

en: Action
uk: Дія

en: error
uk: помилка

en: Categories
uk: Категорії

en: version
uk: версія

en: Date
uk: Дата

en: breadcrumb
uk: навіґаційний рядок

en: logo
uk: логотип

en: Message
uk: Повідомлення

en: Country
uk: Країна

en: Types
uk: Типи

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Book
uk: Книга

en: category
uk: категорія

en: Label
uk: Мітка

en: False
uk: Хибність

en: Monday
uk: понеділок

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Menu
uk: Меню

en: Event
uk: Подія

en: name
uk: ім'я

en: status
uk: стан

en: Answer
uk: Відповідь

en: Comment
uk: Коментар

en: Widget settings
uk: Налаштування віджета

en: item
uk: елемент

en: Game
uk: Гра

en: Maximum
uk: Максимум

en: Scale
uk: Масштаб

en: customer
uk: покупець

en: email
uk: електронна пошта

en: map
uk: карта

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Code
uk: Код

en: code
uk: код

en: General
uk: Загальне

en: Color
uk: Колір

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Blog
uk: Блоґ

en: Class
uk: Клас

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: description
uk: опис

en: Acronyms
uk: Абревіатури

en: Integer
uk: Ціле число

en: text
uk: текст

en: expires
uk: прострочений

en: Duration
uk: Тривалість

en: City
uk: Місто

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: pattern
uk: шаблон

en: menu
uk: меню

en: line
uk: рядок

en: Granularity
uk: Точність

en: Map
uk: Мапа

en: author
uk: автор

en: price
uk: ціна

en: warning
uk: попередження

en: Reference
uk: Посилання

en: Requirements
uk: Вимоги

en: position
uk: розташування

en: duration
uk: тривалість

en: Car
uk: Машина

en: address
uk: адреса

en: Balance
uk: Баланс

en: Completed
uk: Завершено

en: sku
uk: артикул

en: width
uk: ширина

en: height
uk: висота

en: encoding
uk: кодування

en: track
uk: відстежити

en: image
uk: зображення

en: comment
uk: коментар

en: reviews
uk: рецензій

en: about
uk: про

en: Default value
uk: Базове значення

en: Collection
uk: Збірка

en: Head
uk: Голова

en: Mountain
uk: Гора

en: Float
uk: Плаваюча кома

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Chapter
uk: Глава

en: Distance
uk: Відстань

en: parent
uk: батько

en: audio
uk: звук

en: Continent
uk: Континент

en: Barcode
uk: Штрих-код

en: Brand
uk: Фірма

en: Drawing
uk: Малювання

en: video
uk: відео

en: Grant
uk: Надати

en: album
uk: альбом

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Drug
uk: Ліки

en: character
uk: символ

en: Field settings
uk: Налаштування поля

en: Cash
uk: Готівка

en: MSRP
uk: Рекомендована вартість виробника

en: amount
uk: сума

en: event
uk: подія

en: Acronym
uk: Скорочення

en: COD
uk: Післяплата

en: target
uk: ціль

en: model
uk: модель

en: buyer
uk: покупець

en: permissions
uk: повноваження

en: Properties
uk: Властивості

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: color
uk: колір

en: location
uk: місце розташування

en: albums
uk: альбомів

en: caption
uk: заголовок

en: Church
uk: Церква

en: frequency
uk: частоту

en: Mappings
uk: Співставлення

en: Beach
uk: Пляж

en: Course
uk: Курс

en: question
uk: питання

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Allowed formats
uk: Дозволені формати

en: catalog
uk: каталог

en: availability
uk: доступність

en: Flexibility
uk: Гнучкість

en: Conversation
uk: Бесіда

en: Episode
uk: Епізод

en: language
uk: мова

en: Names
uk: Імена

en: Emergency
uk: Аварійна ситуація

en: publisher
uk: поширювач

en: DateTime
uk: Дата і час

en: currency
uk: валюта

en: Library
uk: Бібліотека

en: keywords
uk: ключові слова

en: Guide
uk: Путівник

en: dependencies
uk: залежності

en: free
uk: вільно

en: members
uk: учасники

en: Movie
uk: Фільм

en: photo
uk: світлина

en: Airport
uk: Аеропорт

en: Formatter settings
uk: Налаштування форматера

en: Field types
uk: Типи полів

en: Required field
uk: Обов’язкове поле

en: The postal code.
uk: Поштовий індекс

en: application
uk: програма

en: Energy
uk: Енергія

en: Museum
uk: Музей

en: documentation
uk: документації

en: Destination address.
uk: Адреса доставки.

en: House
uk: Хаус

en: Custom title
uk: Власний заголовок

en: artist
uk: виконавець

en: composer
uk: композитор

en: performer
uk: виконавець

en: translator
uk: перекладач

en: step
uk: крок

en: vendor
uk: виробник

en: The current status of the order.
uk: Поточний статус замовлення.

en: Bridge
uk: Міст

en: View display id
uk: Ідентифікатор відображення виду

en: Completed.
uk: Завершено.

en: children
uk: нащадки

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: Default fields
uk: Усталені поля

en: Hotel
uk: Готель

en: object
uk: об'єкт

en: depth
uk: глибина

en: Widget ID
uk: ID віджета

en: Entity bundles
uk: Пакети сутностей

en: Aquarium
uk: Акваріум

en: steps
uk: кроки

en: events
uk: події

en: Target entity type
uk: Тип цільової сутності

en: Default field
uk: Базове поле

en: circle
uk: коло

en: option
uk: варіант

en: Target entity type ID
uk: Ідентифікатор типу цільової сутності
