Schema.org Blueprints (all releases) - en to ur translation catalogue (45 entries)

en: photos
ur: تصاویر

en: weight
ur: وزن

en: title
ur: عنوان

en: value
ur: قیمت

en: Prefix
ur: سابقہ

en: Suffix
ur: لاحقہ

en: Value
ur: قیمت

en: Type
ur: قِسم

en: Description
ur: وضاحت

en: Language
ur: زبان

en: Audience
ur: شائقین

en: Article
ur: مضمون

en: Action
ur: ایکشن

en: error
ur: نقص

en: Categories
ur: زمرہ جات

en: Date
ur: تاریخ

en: Message
ur: پیغام

en: Country
ur: ملک

en: Types
ur: اقسام

en: Category
ur: زمرہ

en: Settings
ur: ترتیبات

en: Name
ur: نام

en: Book
ur: کتاب

en: Label
ur: عنوان

en: False
ur: غلط

en: Monday
ur: سوموار

en: Friday
ur: جمعہ

en: Menu
ur: مینیو

en: ID
ur: شناخت

en: status
ur: حالت

en: Comment
ur: تبصرہ

en: Maximum
ur: زیادہ سے زیادہ

en: Scale
ur: سکیل

en: Code
ur: کوڈ

en: Color
ur: رنگ

en: Blog
ur: بلاگ

en: Maximum length
ur: حد لمبائی

en: Integer
ur: صحیح عدد

en: menu
ur: مینیو

en: warning
ur: انتباہ

en: Default value
ur: طے شدہ قدر

en: Float
ur: کسری عدد

en: Minimum
ur: کم از کم

en: Boolean
ur: بولین

en: Required field
ur: مطلوبہ فیلڈ
