Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (342 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: weight
fr: poids

en: title
fr: titre

en: size
fr: taille

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Audience
fr: Auditoire

en: required
fr: requis

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: Quantity
fr: Quantité

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Project
fr: Projet

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: breadcrumb
fr: Fil d'ariane

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Link
fr: Lien

en: Required
fr: Requis

en: Depth
fr: Profondeur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: installed
fr: installé

en: Book
fr: Livre

en: Field
fr: Champ

en: category
fr: la catégorie

en: Label
fr: Libellé

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Default
fr: Par défaut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: High
fr: Haute

en: Low
fr: Faible

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Setup
fr: Configuration

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: Manage
fr: Gérer

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: name
fr: nom

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Taxonomy settings
fr: Paramètres de taxonomie

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: status
fr: statut

en: Data type
fr: Type de données

en: Answer
fr: Réponse

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Node links
fr: Liens de nœuds

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Vocabulary name
fr: Nom du vocabulaire

en: Role name
fr: Nom du rôle

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Fields
fr: Champs

en: item
fr: élément

en: Game
fr: Jeu

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Details
fr: Détails

en: customer
fr: client

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: email
fr: courriel

en: Invoice
fr: Facture

en: Store
fr: Boutique

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: General
fr: Général

en: Example
fr: Exemple

en: Table
fr: Tableau

en: Color
fr: Couleur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Role
fr: Rôle

en: Class
fr: Classe

en: Exists
fr: Présent

en: Online
fr: En ligne

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Acronyms
fr: Acronymes

en: Install
fr: Installer

en: Order
fr: Ordre

en: Integer
fr: Entier

en: text
fr: texte

en: Replacement
fr: Remplacement

en: expires
fr: expire

en: Operation
fr: Opération

en: Duration
fr: Durée

en: Property
fr: Propriété

en: City
fr: Ville

en: Sort by
fr: Trier par

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: pattern
fr: motif

en: install
fr: installation

en: Role settings
fr: Paramètre de rôle

en: unlimited
fr: illimité

en: Find
fr: Trouver

en: line
fr: ligne

en: Target type
fr: Type cible

en: Map
fr: Carte

en: author
fr: auteur

en: property
fr: propriété

en: price
fr: prix

en: warning
fr: avertissement

en: or
fr: ou

en: Recommendation
fr: Recommandation

en: Video
fr: Vidéo

en: duration
fr: durée

en: Missing
fr: Manquant

en: Installed
fr: Installé

en: address
fr: adresse

en: Product
fr: Produit

en: Balance
fr: Solde

en: Completed
fr: Terminé

en: sku
fr: référence (sku)

en: width
fr: largeur

en: height
fr: hauteur

en: Relationships
fr: Relations

en: Add type
fr: Ajouter un type

en: Edit type
fr: Modifier ce type

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Translations
fr: Traductions

en: comment
fr: commentaire

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Review
fr: Vérifier

en: about
fr: sujet

en: Statement
fr: Déclaration

en: Recipe
fr: Recette

en: Created new vocabulary %name.
fr: Le vocabulaire '%name' a été créé.

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
fr: Instructions à présenter à l'usager en dessous du champ dans le formulaire d'édition.

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Series
fr: Série

en: Barcode
fr: Code-barres

en: Used
fr: Utilisé

en: Suspended
fr: Suspendue

en: Brand
fr: Marque

en: video
fr: vidéo

en: Address settings
fr: Paramètres d'adresse

en: Skin
fr: Habillage

en: Generate content
fr: Générer du contenu

en: Organization
fr: Organisation

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Grant
fr: Permissions

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Machine name
fr: Nom système

en: Person
fr: Personne

en: editor
fr: éditeur

en: character
fr: caractère

en: Data
fr: Données

en: Default format
fr: Format par défaut

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: Data types
fr: Types de données

en: Report
fr: Rapport

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: amount
fr: montant

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: event
fr: événement

en: Rating
fr: Note

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Show details
fr: Montrer les détails

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Scheduler settings
fr: Paramètres de planification (module Scheduler)

en: Wholesale
fr: Vente en gros

en: Retail
fr: Détail

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Reservation
fr: Réservation

en: permissions
fr: droits

en: Properties
fr: Propriétés

en: Boolean
fr: Booléen

en: Bundle
fr: Type

en: Expand all
fr: Tout déplier

en: Collapse all
fr: Tout replier

en: color
fr: couleur

en: location
fr: emplacement

en: thumbnail
fr: vignette

en: Add @name
fr: Ajouter un @name

en: Vocabulary description
fr: Description du vocabulaire

en: Withdrawn
fr: Retirée

en: Mappings
fr: Correspondances

en: Play
fr: Lecture

en: Call to action
fr: Appel à l'action

en: The name of the item.
fr: Le nom de l'élément.

en: Course
fr: Cours

en: Season
fr: Saison

en: Media settings
fr: Paramètres Media

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: View details
fr: Détails de la vue

en: Allowed formats
fr: Formats autorisés

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Poster
fr: Recruteur

en: language
fr: langue

en: Translation settings
fr: Paramètres de traduction

en: Names
fr: Noms

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Emergency
fr: Urgence

en: publisher
fr: éditeur

en: References
fr: Références

en: Thesis
fr: Thèse

en: Manuscript
fr: Manuscrit

en: Newspaper
fr: Journal

en: - Select a field type -
fr: - Choisir un type de champ -

en: Existing field
fr: Champ existant

en: Field prefix
fr: Préfixe du champ

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: currency
fr: Monnaie

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Offer
fr: Offre

en: dependencies
fr: dépendance

en: Header text
fr: Texte de l'entête

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Movie
fr: Film

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: School
fr: École

en: Field types
fr: Types de champs

en: List (text)
fr: Liste (texte)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fr: Balises HTML autorisées dans les libellés : @tags

en: Required field
fr: Champ requis

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Search and metadata
fr: Recherche et metadonnées

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: The postal code.
fr: Le code postal.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Default group
fr: Groupe par défaut

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: milligram
fr: milligramme

en: milligrams
fr: milligrammes

en: gram
fr: gramme

en: grams
fr: grammes

en: Energy
fr: Énergie

en: Identifiers
fr: Identifiants

en: member
fr: membre

en: Custom title
fr: Titre personnalisé

en: Room
fr: Salle

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: The current status of the order.
fr: Le statut actuel de la commande.

en: View display id
fr: Identifiant (ID) de l'affichage de la vue

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fr: Valeurs possibles que ce champ peut contenir. Saisir une valeur par ligne, dans le format clef|libellé.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
fr: La clef est la valeur enregistrée. Le libellé sera utilisé dans les valeurs affichées et les formulaires d'édition.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
fr: Le libellé est optionnel : si une ligne contient une phrase simple, elle sera utilisée comme clef et libellé.

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Claim
fr: Réclamation

en: Custom block
fr: Bloc personnalisé

en: Completed.
fr: Terminé.

en: children
fr: Fils

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: recipe
fr: recette

en: Registry
fr: Registre

en: - Default -
fr: - Par défaut -

en: Add @label
fr: Ajouter @label

en: Default fields
fr: Champs par défaut

en: Hotel
fr: Hôtel

en: Schema.org settings
fr: Paramètres de Schema.org

en: @count items
fr: @count éléments

en: opens
fr: ouvertures

en: There was a problem creating field %label: @message
fr: Un problème est survenu à la création du champ %label : @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique contenant des lettres, nombres et des tirets bas.

en: Edit settings
fr: Modifier les paramètres

en: generate
fr: générer

en: Entity label
fr: Libellé de l'entité

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: Provides a simple link field type.
fr: Fournit un type de champ lien.

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Number (decimal)
fr: Nombre (décimal)

en: Number (float)
fr: Nombre (flottant)

en: Number (integer)
fr: Nombre (entier)

en: Paragraph type
fr: Type de paragraphe

en: Hide details
fr: Cacher les détails

en: Defines a field type for telephone numbers.
fr: Définit un type de champ pour les numéros de téléphone.

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
fr: Définit les éléments de formulaire datetime et un type de champ datetime.

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: Default field
fr: Champ par défaut

en: Show for the listed pages
fr: Afficher pour les pages listées

en: Hide for the listed pages
fr: Masquer pour les pages listées

en: Text (plain)
fr: Texte (brut)

en: Text (plain, long)
fr: Texte (brut, long)

en: Paragraph types
fr: Types de paragraphes

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fr: Ce texte sera affiché sur la page <em>Ajouter du contenu</em>.

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Metatag settings
fr: Paramètres de Metatag

en: Module overviews
fr: Vues d'ensemble de modules

en: Title / Description
fr: Titre / Description

en: Focal point settings
fr: Configuration du point de focalisation

en: Publish/Unpublish
fr: Publier/Dépublier

en: Media source
fr: Source du média

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
fr: La source du média qui prend en charge les logiques additionnelles relatives à ce type de média.

en: Field overrides
fr: Surcharges de champ

en: Paragraphs settings
fr: Paramètres de Paragraphs

en: No library items available.
fr: Aucun élément de bibliothèque disponible.

en: All details have been expanded.
fr: Tous les détails ont été dépliés.

en: All details have been collapsed.
fr: Tous les détails ont été repliés.

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
fr: Gère la création, la configuration et l'affichage des éléments média.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
fr: Améliore la liste de médias avec des fonctionnalités supplémentaires pour trouver et utiliser plus facilement les éléments média existants.

en: JSON:API settings
fr: JSON:API paramètres

en: Label / Description
fr: Libellé / Description
