Schema.org Blueprints (1.0.0-alpha35) - en to cs translation catalogue (302 entries)

en: photos
cs: fotografie

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Images
cs: Obrázky

en: title
cs: nadpis

en: size
cs: velikost

en: value
cs: hodnota

en: Status
cs: Stav

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Type
cs: Typ

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: required
cs: vyžadováno

en: Article
cs: Článek

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Comments
cs: Komentáře

en: Currency
cs: Měna

en: Action
cs: Akce

en: Quantity
cs: Množství

en: error
cs: chyba

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Documentation
cs: Dokumentace

en: Project
cs: Projekt

en: Categories
cs: Kategorie

en: updated
cs: aktualizováno

en: Overview
cs: Přehled

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Links
cs: Odkazy

en: Daily
cs: Denně

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Number
cs: Číslo

en: Message
cs: Zpráva

en: - None -
cs: - Nic -

en: Country
cs: Země

en: Place
cs: Místo

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Types
cs: Typy

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Multiple
cs: Vícenásobná

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Book
cs: Kniha

en: Field
cs: Pole

en: category
cs: kategorie

en: Label
cs: Popisek

en: Help
cs: Nápověda

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Time
cs: Čas

en: Setup
cs: Konfigurace

en: View
cs: Zobrazit

en: Length
cs: Délka

en: Format
cs: Formát

en: Modules
cs: Moduly

en: Manage
cs: Správa

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: <none>
cs: <žádné>

en: Paths
cs: Cesty

en: Taxonomy settings
cs: Nastavení taxonomie

en: type
cs: typ

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Configure
cs: Nastavení

en: status
cs: stav

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Contact
cs: Kontakt

en: Question
cs: Otázka

en: Answer
cs: Odpověď

en: All
cs: Vše

en: View type
cs: Typ pohledu

en: Page
cs: Stránka

en: Node links
cs: Odkazy na uzly

en: Comment
cs: Komentář

en: Filter
cs: Filtr

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Vocabulary name
cs: Název slovníku

en: Role name
cs: Název role

en: Field name
cs: Název pole

en: Field type
cs: Typ pole

en: Fields
cs: Pole

en: Widget type
cs: Typ widgetu

en: Widget settings
cs: Nastavení widgetu

en: Warning
cs: Varování

en: Items
cs: Položky

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Medium
cs: Střední

en: Media
cs: Média

en: Details
cs: Detaily

en: Price
cs: Cena

en: System
cs: Systém

en: customer
cs: zákazník

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: email
cs: e-mail

en: Invoice
cs: Faktura

en: Code
cs: Kód

en: Store
cs: Obchod

en: Group name
cs: Název skupiny

en: General
cs: Obecné

en: Example
cs: Příklad

en: Table
cs: Tabulka

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: Color
cs: Barvy

en: Appearance
cs: Vzhled

en: First name
cs: Jméno

en: Last name
cs: Příjmení

en: Link text
cs: Text odkazu

en: Class
cs: Třída

en: Not installed
cs: Nenainstalován

en: Exists
cs: Existuje

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Rows
cs: Řádky

en: description
cs: popisek

en: Uninstall
cs: Odinstalovat

en: Install
cs: Instalovat

en: Tools
cs: Nástroje

en: Option
cs: Možnost

en: Integer
cs: Celé číslo

en: text
cs: Text

en: Duration
cs: Trvání

en: City
cs: Město

en: Full
cs: Celé

en: Condition
cs: Podmínka

en: Djibouti
cs: Džibutsko

en: pattern
cs: vzor

en: Hidden
cs: Skryté

en: seconds
cs: sekund

en: French
cs: Francouzsky

en: Italian
cs: Italsky

en: Spanish
cs: Španělsky

en: Japanese
cs: Japonsky

en: update
cs: aktualizovat

en: unlimited
cs: neomezené

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Target type
cs: Cílový typ obsahu

en: Map
cs: Mapa

en: Node settings
cs: Nastavení uzlu (node)

en: author
cs: autor

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: Maxlength
cs: Maximální délka

en: People
cs: Uživatelé

en: warning
cs: varování

en: or
cs: nebo

en: Requirements
cs: Požadavky

en: Books
cs: Knihy

en: Missing
cs: Chybějící

en: Installed
cs: Nainstalováno

en: Product
cs: Produkt

en: Balance
cs: Saldo

en: Completed
cs: Dokončené

en: Menu settings
cs: Nastavení menu

en: width
cs: šířka

en: height
cs: výška

en: New
cs: Nové

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Add type
cs: Přidat typ

en: image
cs: obrázek

en: comment
cs: komentář

en: Review
cs: Revize

en: Tabs
cs: Záložky

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Questions
cs: Otázky

en: Information
cs: Informace

en: Recipe
cs: Recept

en: Ingredients
cs: Suroviny

en: Recipes
cs: Recepty

en: Double
cs: Dvojité

en: Menus
cs: Menu

en: Created new vocabulary %name.
cs: Vytvořen nový slovník %name.

en: Add field
cs: Přidat pole

en: Float
cs: Desetinné číslo s plovoucí čárkou

en: Precision
cs: Přesnost

en: Allowed values
cs: Povolené hodnoty

en: parent
cs: nadřazený

en: Subscription
cs: Přihláška

en: Service
cs: Služba

en: Used
cs: Použito

en: Address settings
cs: Nastavení adres

en: Telephone
cs: Telefon

en: Bulgarian
cs: Bulharsky

en: Croatian
cs: Chorvatsky

en: Czech
cs: Česky

en: Danish
cs: Dánsky

en: Dutch
cs: Holandsky

en: Finnish
cs: Finsky

en: German
cs: Německy

en: Greek
cs: Řecky

en: Hungarian
cs: Maďarsky

en: Polish
cs: Polsky

en: Romanian
cs: Rumunsky

en: Russian
cs: Rusky

en: Swedish
cs: Švédsky

en: Turkish
cs: Turecky

en: Machine name
cs: Strojový název

en: types
cs: typy

en: Default format
cs: Výchozí

en: Paste
cs: Vložit

en: About
cs: Popis

en: Reports
cs: Logy

en: Report
cs: Výkaz

en: Report settings
cs: Nastavení hlášení

en: View settings
cs: Zobrazit nastavení

en: Create @name
cs: Vytvořit @name

en: Error message
cs: Chybová zpráva

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Acronym
cs: Zkratka

en: COD
cs: Dobírka

en: Wholesale
cs: Velkoobchod

en: Retail
cs: Maloobchod

en: British
cs: Britská

en: Remote
cs: Vzdálená

en: permissions
cs: oprávnění

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: Temporary
cs: Dočasný

en: Collapse all
cs: Sbalit vše

en: color
cs: barva

en: Videos
cs: Videa

en: Add @name
cs: Přidat @name

en: Custom text
cs: Vlastní text

en: Quiz
cs: Kvíz

en: Abbreviation
cs: Zkratka

en: Dropdown
cs: Rozevírací

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
cs: Automaticky vytvořit přesměrování v případě změny URL aliasů.

en: Belarusian
cs: Bělorusky

en: Bosnian
cs: Bosensky

en: Estonian
cs: Estonsky

en: Irish
cs: Irsky

en: Armenian
cs: Arménsky

en: Latvian
cs: Litevsky

en: Macedonian
cs: Makedonsky

en: Mongolian
cs: Mongolsky

en: Slovenian
cs: Slovinsky

en: Albanian
cs: Albánsky

en: Serbian
cs: Srbsky

en: Thai
cs: Thajsky

en: Ukrainian
cs: Ukrajinsky

en: Vietnamese
cs: Vietnamsky

en: language
cs: jazyk

en: Translation settings
cs: Nastavení překladů

en: Names
cs: Názvy

en: Emergency
cs: Stav nouze

en: Field label
cs: Popisek pole

en: Form settings
cs: Nastavení formuláře

en: - Select a field type -
cs: - Vyberte typ pole -

en: Existing field
cs: Existující pole

en: Library
cs: Knihovna

en: Dependencies
cs: Závislosti

en: profiles
cs: profily

en: Formatter settings
cs: Nastavení formátovače

en: Field types
cs: Typy polí

en: List (text)
cs: Seznam (textový)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
cs: HTML tagy povolené v názvech: @tags

en: Required field
cs: Povinné pole

en: Date type
cs: Typ data

en: Available menus
cs: Dostupná menu

en: The postal code.
cs: PSČ

en: Default group
cs: Výchozí skupina

en: @count item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: Kyrgyz
cs: Kyrgyzština

en: Filipino
cs: Filipínský

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
cs: Možné hodnoty, které pole může obsahovat. Vložte jednu hodnotu na řádek ve formátu klíč|popisek.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
cs: Klíč je uložená hodnota. Popisek bude použit k zobrazení hodnot v editačním formuláři.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
cs: Popisek je nepovinný: když řádek obsahuje jediný řetězec, bude použit jako klíč i jako popisek.

en: Social media
cs: Sociální média

en: Custom block
cs: Vlastní blok

en: Datetime
cs: Datum a čas

en: Entity types
cs: Typy entit

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
cs: Unikátní, strojově čitelné jméno, obsahující písmena, čísla a podtržítka.

en: Easy
cs: Snadné

en: @entity_type selection
cs: Výběr: @entity_type

en: Hard
cs: Těžké

en: Target entity type
cs: Typ cílové entity

en: Display author and date information
cs: Zobrazit informace o autorovi a datu

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
cs: Tento text bude zobrazen na stránce <em>Přidat nový obsah</em>.

en: Media source
cs: Zdroj objektu typu media

en: Media source that is responsible for additional logic related to this media type.
cs: Zdroj objektu typu media, který je odpovědný za rozšiřující logiku spojenou s tímto media typem.

en: Recipe category
cs: Kategorie receptu
